Dwa scenariusze
Co stanie się z Warszawą, jeśli obecny prezydent stolicy zdobędzie najwyższy urząd w państwie? "Gazeta Wyborcza" analizuje dwa możliwe scenariusze, które mogą zrewolucjonizować życie polityczne miasta. Scenariusz pierwszy zakłada, że Rafał Trzaskowski rezygnuje z funkcji prezydenta Warszawy tuż po drugiej turze wyborów, jeszcze w czerwcu. W takim przypadku stery nad miastem przejmuje komisarz powołany przez premiera Donalda Tuska. To rozwiązanie budzi kontrowersje, ponieważ oddaje władzę w ręce osoby z zewnątrz, bez mandatu wyborczego. W drugim wariancie Trzaskowski czeka do zaprzysiężenia na prezydenta RP, które nastąpi na początku sierpnia. Wówczas obowiązki prezydenta Warszawy przejmuje Renata Kaznowska, obecna zastępczyni Trzaskowskiego. To rozwiązanie zapewnia ciągłość władzy i oddaje stery w ręce osoby dobrze znającej realia miasta.
- W jednym i drugim przypadku wybory muszą zostać rozpisane w ciągu trzech miesięcy od dymisji, czyli nowego prezydenta Warszawy – o ile Trzaskowski zostanie głową państwa – poznamy w sierpniu lub w listopadzie tego roku - czytamy.

Według ustaleń dziennika w Koalicji Obywatelskiej trwają już przymiarki do fotela włodarza stolicy. Dziennik, powołując się na rozmowy z politykami PO, podkreśla, że ostateczną decyzję w sprawie tego, kogo Platforma wystawi w wyborach na prezydenta Warszawy podejmie Donald Tusk i wymienia następujące nazwiska:
- Aleksandra Gajewska (wiceminister rodziny, była rzeczniczka sztabu Trzaskowskiego)
- Marcin Kierwiński (minister ds. odbudowy po powodzi)
- Dorota Łoboda (posłanka KO, rzeczniczka kampanii reelekcyjnej Trzaskowskiego)
- Barbara Nowacka (minister edukacji narodowej)
- Wioletta Poprocka (obecna szefowa sztabu Trzaskowskiego)
- Michał Szczerba (europoseł KO)
Sprawdź: Wykształcenie Rafała Trzaskowskiego robi wrażenie! Takimi językami potrafi się posługiwać
Galeria poniżej: Rodzina Rafała Trzaskowskiego