Kryzys na granicy

i

Autor: Autor: SE Kryzys na granicy

Kryzys na granicy z Białorusią. Andrzej Duda zabrał głos [ZAPIS RELACJI]

2021-11-09 12:34

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa i wciąż się zaostrza. Przez cały dzień obserwujemy próby siłowego przerwania zabezpieczeń na granicy z Białorusią przez migrantów, którzy niszczą elementy tymczasowych zabezpieczeń i szturmują granice! MON mobilizuje kolejnych żołnierzy, Straż Graniczna deklaruje, że jest gotowa na każdy scenariusz. Co mówią politycy i eksperci o kryzysie migracyjnym i starciach na granicy z Białorusią? Oto najważniejsze wiadomości z 8 i 9.11.2021 r.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej może się zaostrzyć w ciągu kilku najbliższych godzin. Świadczą o tym liczne nagrania z przygranicznych terenów, pokazujące tłum migrantów kierujących się w stronę Polski. – W grupie, którą Białorusini uformowali, przeważają młodzi mężczyźni. Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski – napisał w kolejnym poście na Twitterze Stanisław Żaryn. W związku z zaistniałą sytuacją rząd zdecydował się zwołać dziś o godzinie 13.00 sztab kryzysowy, na którym zostały omówione dalsze kroki w celu obrony granicy. W spotkaniu wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szefowie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, szefowie Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przedstawiciele służb. – Po stronie Białorusi jest chęć wywołania dużego incydentu, najlepiej ze strzałami, z ofiarami śmiertelnymi – stwierdził Piotr Wawrzyk, wiceminister spaw zagranicznych w Polskim Radiu. Na wtorek zapowiedziano posiedzenie Sejmu w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy. W poniedziałkowy wieczór orędzie w tej sprawie wygłosiła marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Od wtorku przejście graniczne w Kuźnicy jest zawieszone.

Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo. Wciśnij F5, aby zobaczyć najświeższe, najnowsze wpisy i informacje.

AKTUALNA RELACJA Z GRANICY - Kryzys na granicy. Setki migrantów nadal koczuje przy ogrodzeniu [RELACJA NA ŻYWO]

Tak relacjonowaliśmy sytuację na polsko-białoruskiej granicy w poniedziałek i we wtorek do godz. 13.

12:50 We wtorek (9 listopada) o godz. 16.00 rozpocznie się posiedzeniu Sejmu, w trakcie którego przedstawiciele rządu, w tym m.in. premier, szef MON i szef MSWiA mają udzielić informacji na temat sytuacji na granicy z Białorusią. Wcześniej we wtorek Terlecki poinformował, że posiedzenie przewidywane jest na około 3 godziny.

12:45 - Wydarzenia na białorusko-polskiej granicy są głęboko niepokojące. Wiele razy mówiliśmy, że wykorzystywanie uchodźców i migrantów do osiągania politycznych celów jest nie do przyjęcia i trzeba natychmiast z tym skończyć. Wzywamy Białoruś do zaprzestania igrania ludzkim życiem - napisał we wtorek na Twitterze polski oddział Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

12:29 Na Twitterze Wojsk Obrony Terytorialnej pojawiło się niepokojące zdjęcie. Według rzecznika WOT, pułkownika Marka Pietrzaka, widać na nim odprawę migrantów. "Nic na granicy nie dzieje się bez udziału i aprobaty białoruskich służb" - napisał.

12:00 W obozowisku na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu Kuźnicy przebywa ok. 800 osób - poinformowała we wtorek rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz. - (Osoby) porozbijały namioty, zorganizowały sobie obóz. Oczywiście wszystko jest pod okiem służb białoruskich. Osoby te nie zachowywały się w nocy agresywnie, nie próbowały forsować tej granicy - mówiła Zdanowicz. Przekazała też, że w nocy polskie służby informowały w puszczanym w kilku językach komunikatach, że przekraczanie granicy w tym miejscu jest absolutnie zabronione, a osoby będą zawracane na Białoruś.

- Obecnie w ochronie polsko-białoruskiej granicy bierze udział 2 tys. pograniczników z podlaskiego oddziału SG - podała rzeczniczka. Przypomniała, że SG ostatniej doby odnotowała 309 prób nielegalnego przekroczenia granicy, wystawiono 85 postanowień o opuszczeniu kraju i zatrzymano 17 cudzoziemców, którzy "będą w procedurze administracyjnej".

11:45W obliczu zbliżającego się Święta Niepodległości, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest policzkiem w kierunku naszego państwa. Ale my, jako polski naród i polska armia, poradzimy sobie z tym - powiedział w Radiu Gdańsk przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. - Trzeba okazać z nimi wielką solidarność. Solidarność jest ze wszystkimi, którzy bronią dzisiaj polskiej granicy, czyli miejsca świętego. O części opozycji trzeba powiedzieć, że to piąta kolumna, to są wrogowie wewnętrzni. Mamy wroga na wschodniej flance, czyli reżim Łukaszenki, który wykorzystuje uchodźców jako swoją broń. To po jest prostu wojna. Dzisiaj powinien być uruchomiony artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego, ale nie dlatego, że Polska nie radzi sobie pod względem militarnym. Chodzi o to, że na Unię Europejską nie ma co liczyć. Niech nam tylko nie przeszkadzają - stwierdził.

11:28Apelujemy do opozycji, żeby dokonała refleksji swojej dotychczasowej postawy po ostatnich wydarzeniach i rozpoczęła współpracę z rządem, jeśli chodzi o zabezpieczenie granic  - powiedziała rzecznika PiS, Anna Czerwińska.

11:16 Opozycyjny dziennikarz z Białorusi, Tadeusz Giczan, pokazał ujęcia z polskiej strony granicy. Widać wozy policji i wojska, a także armatki wodne.

11:00 - Apeluję do wszystkich polskich polityków o odpowiedzialność, bo sprawa jest zbyt poważna, żeby na tym robić sobie jakąś działalność propagandową, robić na tym politykę, prowadzić walkę polityczną - powiedział prezydent po spotkaniu z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. - Monitorujemy sytuację i będziemy bronić granicy; jest tam konieczna infrastruktura i dostateczna liczba funkcjonariuszy, żołnierzy i policjantów - stwierdził.

Współdziałamy z naszymi sojusznikami ws. sytuacji na granicy; ich ocena jest jednoznaczna: reżim białoruski atakuje granicę polską i granicę UE w sposób bezprzykładny wcześniej - mówił Andrzej Duda. Więcej na ten temat tutaj

10:26 Rzecznik rządu, Piotr Müller powiedział, ze jesteśmy zwolennikami sankcji dla Białorusi. - Polska popiera i od dawna zabiega o nałożenie sankcji na Białoruś; nie chodzi tylko sankcje, które dotyczące zakazu wjazdu na przykład na teren UE, ale przede wszystkim jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych - stwierdził w radiu Wnet. - Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że Polska ze względu na to, że jest zewnętrznym krajem Unii Europejskiej ma bardzo dobrze przygotowane własne służby. Zarówno Straż Graniczną, jak i mamy też duże oddziały policji i wojska. W związku z tym, my tutaj jesteśmy w stanie sobie samodzielnie poradzić, jeżeli chodzi o kwestie związane z granicą. I taka pomoc na ten moment nie jest potrzebna - dodał.

10:11 - Wygląda na to, że białoruski reżim postanowił nie wpuszczać kolejnych migrantów do obozu w Kuźnicy (być może obawiając się, że może to odbić się odwrotnym skutkiem). Żołnierze strzelaj nad głowami próbujących dostać się do obozu. Taksówki wiozące migrantów zawracają do Grodna - napisał na Twitterze w języku angielskim Tadeusz Giczan, białoruski dziennikarz opozycyjny.

10:05 Trwa kolejne posiedzenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta. Omawiana jest aktualna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Po zakończeniu dyskusji planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

9:58Spodziewamy się, że ten dzień będzie również dniem mocno destabilizowanym przez grupy migrancie i działania Białorusinów. Spodziewamy się dzisiaj niespokojnego dnia - powiedział Stanisław Żaryn w TVN24. Ocenił, że teraz przy granicy szacunkowo znajduje się ok. 3 tysiącach migrantów. Powiedział także, że w tej chwili jest około 15 tysięcy funkcjonariuszy dedykowanych do obrony granicy.

Zobacz: Przejście graniczne w Kuźnicy zamknięte. TIR-y muszą stać wiele godzin w Bobrownikach

9:41 O świcie we wtorek Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak pojawili się w okolicach granicy, by wesprzeć polskich żołnierzy. - Jesteście kluczowym bastionem, który ma bronić przed tymi nowymi metodami. Robicie to znakomicie - nie tylko profesjonalnie, ale także z pełnym poszanowaniem godności człowieka po jednej i drugiej stronie granicy - mówił premier. - Dziękuję także za połączenie tych wszystkich działań - logistycznych, typowo wojskowych, aprowizacyjnych, organizacyjnych, operacyjnych. To wszystko świadczy o znakomitej organizacji i waszej gotowości nie tylko do służby, ale także do skutecznej obrony naszej granicy. Dziękuję także, że dostosowujecie się do zmieniających warunków. Nie wiemy, co jeszcze wymyśli reżim Łukaszenki - taka jest rzeczywistość - stwierdził.

9:26 Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że grupa funkcjonariuszy z Białorusi zmierza w kierunku obozu migrantów w Kuźnicy.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Kuźnica. Białorusini zmierzają do obozowiska migrantów? Co się stanie? MON pokazało wideo

9:14 Bogna Janke, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, zabrała głos w sprawie działań Andrzeja Dudy. - Prezydent zrobił wczoraj bardzo wiele. Zwołał posiedzenie w BBN, zmienił swoje plany wyjazdowe związane z wizytą na Słowacji, nie wykluczył zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówiła na antenie TVN24. Odniosła się także do wczorajszego orędzia marszałek Sejmu. - Dobrze, że marszałek Witek wygłosiła orędzie. Prezydent jest absolutnie na bieżąco. To trudna, poważna sytuacja dla Polski i dla Unii Europejskiej - stwierdziła.

Więcej na ten temat: Pracownica Andrzeja Dudy ujawniła, co robi w czasie kryzysu na granicy. Spore zaskoczenie

8:58 Dziś o godzinie 16:00 ma się odbyć dodatkowe posiedzenie Sejmu z udziałem Mateusza Morawieckiego. W porządku obrad znajduje się informacja rządu w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i podejmowanych w związku z tym działań. Dyskusja jest planowana do 19:30. 

8:40 Czy dziennikarze powinni zostać dopuszczeni do tego, co dzieje się na granicy? - Myślę, że nie. To jest sytuacja bardzo trudna i nerwowa. Tam są żołnierze narażeni na wielki stres i napięcie. Można by myśleć o wpuszczeniu jednej czy drugiej ekipy, ale jak wejdzie jedna to chcą i inne. A niestety cześć naszych mediów zachowuje się bardzo nieodpowiedzialnie - mówił Ryszard Terlecki w Polskim Radiu 24. Zaznaczył też, że polski rząd i służby są w stałym kontakcie z białoruską opozycją. - Istotniejsza z punktu widzenia skuteczności ochrony naszej granicy jest współpraca międzynarodowa między państwami, które są w podobnej sytuacji, ale też naszej z państwami UE czy NATO, a także z władzami tych organizacji. Te kontakty istnieją. Cały czas wymiana informacji trwa - mówił.

Sprawdź: W gminie Michałowo stacjonuje wojsko. Obóz nad Zalewem Siemianówka

8:27 Stanisław Żaryn powiedział o szacunkowej liczbie migrantów. - Nasze szacunki dotyczące obecności migrantów na Białorusi wskazują, że może ich być nawet 12 do 15 tysięcy; szacujemy, że w poniedziałek przy naszej granicy mogło ich być w okolicach 4 tysięcy - mówił w Polskim Radiu 24. Jak podkreślił, migranci są pod stałą kontrolą Białorusi. - Oni zostali podzieleni w dniu wczorajszym na różne grupy. Założyli sobie na noc obozowiska i ta grupa będzie - jak zakładamy - uzupełniana kolejnymi osobami, który przyjadą z Mińska na naszą granicę - stwierdził.

8:14 Od godziny 7:00 zgodnie z zapowiedziami do odwołania zostało zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy. odróżni mogą korzystać z [przejść w Terespolu i Bobrownikach. Anna Michalska, rzecznika Straży Granicznej, mówiła, że decyzja jest powodowana brakiem Białorusi na prośby, by zapobiegali próbom nielegalnego przekroczenia granicy.

8:03 Na zamieszczonym we wtorek rano filmie na Twitterze podlaskiej policji widać obóz migrantów. To nagranie z wtorku rano. Widać na nim migrantów chodzących obok namiotów, rozpalone są też ogniska. Po polskiej stronie pas przy granicy oświetla samochód, na nagraniu widać też szpaler stojących policjantów. - Bez prób siłowego przekroczenia, ale w stronę policjantów w samochodzie poleciał kamień. Skończyło się na wgnieceniu samochodu - poinformował we wtorek rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

7:46 - Spór o uchodźców na pograniczu polsko-białoruskim grozi przekształceniem się w poważny konflikt, w sytuacji gdy po obu stronach rozlokowani zostali żołnierze - ostrzega szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto. - Białoruś bezczelnie wykorzystuje sytuację a według informacji, które posiadamy, do stolicy Mińska przylatuje ok. 50 samolotów tygodniowo z krajów arabskich i z Turcji - dodawał w poniedziałek wieczorem w programie telewizji Yle.

7:30 Polska policja pokazała, co się działo nocą w Kuźnicy. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Kuźnica. Aktualna sytuacja na granicy. Policja udostępniła wideo

7:15 Nie wiadomo, jak upłynęła noc przy polsko-białoruskiej granicy. Z postów Wojsk Obrony Terytorialnej, jakie zamieścili wczorajszej nocy, można się jedynie dowiedzieć, że cały czas trzymali rękę na pulsie i pilnowali, by nikt nie przekroczył granicy nielegalnie.

WTOREK, 9 LISTOPADA

23:11 Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami. Zapraszamy ponownie rano na ciąg dalszy relacji

22.58 Granica z Białorusią nocą. Służby w gotowości. Poruszający widok

Z jednej strony błysk kogutów polskich samochodów i wozów służb mundurowych broniących granicy, z drugiej – ogniska i dym z koczowisk rozbitych przez migrantów sprowadzonych na granicę przez Białoruskie służby. Tak kończy się dramatyczny i pełen emocji dzień w rejonie Kuźnicy Podlaskiej. Straż Graniczna i wojsko deklarują, że dzięki noktowizorom, specjalnym kamerom na podczerwień, dronom i innym urządzeniom są w stanie pilnować polskiej granicy także po zmierzchu. Kolejne informacje z granicy z Białorusią będziemy przekazywać na bieżąco we wtorkowy poranek.

22.50 Przejście w Kuźnicy przestanie działać. Gdzie można przekroczyć granicę?

W związku z zawieszeniem od wtorku od godz. 7.00 rano odpraw na polsko-białoruskim przejściu w Kuźnicy, Straż Graniczna spodziewa się większego ruchu pojazdów na przejściach w Bobrownikach (Podlaskie) i w Terespolu (Lubelskie) – poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG, Katarzyna Zdanowicz.

– Prosimy podróżnych, aby się kierowali na Terespol albo na Bobrowniki. W tych miejscach będzie można przekraczać granicę. Natomiast liczymy się z tym, że oczywiście będzie większy ruch w takiej sytuacji na tych przejściach i na pewno podjęte zostaną wszelkie działania, żeby ta odprawa w miarę na bieżąco się odbywała – przekazała Zdanowicz, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

22.47 12 tys. żołnierzy na granicy. Błaszczak: Ta liczba może wzrastać

Dziś na granicy jest ponad 12 tysięcy żołnierzy. Ta liczba może wzrosnąć w zależności od potrzeb. Jest zapora tymczasowa, będzie budowana zapora o charakterze stałym. Jest wsparcie naszych sojuszników zarówno jeżeli chodzi o Unię Europejską, jak i NATO – deklarował w poniedziałkowy wieczór w TVP Info minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Jutro rząd przedstawi raport z sytuacji na granicy podczas posiedzenia Sejmu poświęconego trwającemu kryzysowi. Początek obrad we wtorek o godz. 16.00.

22.35 Premier Łotwy: Pogarda Łukaszenki dla prawa międzynarodowego osiąga niebezpieczny poziom

Łotwa, Litwa i Polska twardo sprzeciwiają się atakom hybrydowym białoruskiego reżimu – napisał w poniedziałek na Twitterze łotewski premier, Kriszjanis Karinsz. – Blisko współpracujemy z premier Ingridą Szimonyte i premierem Mateuszem Morawieckim, by zapewnić bezpieczeństwo zewnętrznych granic Unii Europejskiej. UE musi przyspieszyć prace nad przyjęciem bardziej stanowczych sankcji wobec reżimu Łukaszenki – zaapelował Karinsz. – To zatrważające widzieć białoruskich funkcjonariuszy wypychających migrantów w kierunku polskiej granicy. Pogarda Łukaszenki dla prawa międzynarodowego osiąga nowy, niebezpieczny poziom – napisał premier Łotwy.

22.22 „Akt terroru”. Jarosław Gowin wzywa do solidarności

Dzisiaj mamy do czynienia z czymś jakościowo nowym, co można nazwać zorganizowanym terroryzmem państwowym, aktem terroru, którego autorem jest prezydent Łukaszenka – ocenił w poniedziałek lider Porozumienia, Jarosław Gowin. – Zakładnikami w tym akcie państwowego terroru jest tysiące emigrantów, których zwabiono, a teraz wykorzystywane są jako żywe tarczy, by metodą faktów dokonanych ustalić nowy kanał przerzutowy – przekonuje Gowin. Jak ocenił, w tej sytuacji „niezbędne jest nie tylko pełna solidarność wszystkich Polaków z żołnierzami, policjantami, funkcjonariuszami Straży Granicznej, konieczna jest też solidarność całej klasy politycznej”.

Jutro dowodem tej solidarności (albo jej braku) stanie się dyskusja ws. kryzysu na granicy podczas popołudniowego posiedzenia Sejmu.

22.14 Kosiniak-Kamysz: Łukaszenkę należy uznać za „międzynarodowego terrorystę”

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił w poniedziałek, że Alaksandra Łukaszenkę należy uznać za „międzynarodowego terrorystę”. – W obliczu jego działań na granicy wschodniej Unii Europejskiej, działań wobec opozycji demokratycznej na Białorusi, w tym zamknięcia opozycjonistów do więzień i przetrzymywania w areszcie od wielu miesięcy obywateli Rzeczpospolitej - niczemu niewinnych, w obliczu tych wszystkich działań należy uznać Alaksandra Łukaszenkę, na podstawie prawa europejskiego, za międzynarodowego terrorystę – ocenił szef ludowców. Wezwał też do podjęcia działań zmierzających do zatrzymania kanałów tranzytowych, które są wykorzystywane do przerzucania migrantów i uzyskania pomocy międzynarodowej w obliczu kryzysu na granicy.

Jutro podobnych podobne opinie mogą zostać wygłoszone z mównicy sejmowej, podczas popołudniowego posiedzenia poświęconego kryzysowi na granicy z Białorusią. Polityczna dyskusja w tej sprawie może osiągnąć temperaturę wrzenia.

22.07 Sokółka i Kuźnica. Mieszkańcy Podlasia obawiają się „co dalej”

Mieszkańcy położonego tuż przy granicy z Białorusią powiatu sokólskiego obawiają się tego, co może nastąpić w najbliższym czasie, w związku z kryzysem migracyjnym. To właśnie tutaj w poniedziałek doszło do dramatycznych zdarzeń z udziałem setek uchodźców. Wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości.

Przeczytaj cały artykuł: Sokółka: Wszystkie służby w stanie gotowości. Obawy wśród mieszkańców

21.59 Gen. Roman Polko: To oddział szturmowy Łukaszenki. Mocne słowa!

Obecnie mamy do czynienia z powiększającym się oddziałem szturmowym Łukaszenki. W zasadzie trudno tych ludzi nazywać migrantami. Osoby, o których rozmawiamy, to specjalnie przeszkoleni ludzie, którzy zajmują się „przerzucaniem” innych jak najbliżej Polski – ocenia w rozmowie z Super Expressem gen. Roman Polko. Jak podkreśla – najskuteczniejszym sposobem ochrony granic będzie budowa zapory na granicy.

Przeczytaj cały artykuł: Gen. Roman Polko mówi nam o sytuacji na granicy. Mocne słowa o budowie zapory

21.45 Napięta sytuacja na granicy. Żaryn: Spodziewamy się agresywnych prowokacji

– W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy – przekazał w poniedziałkowy wieczór w TVP Info rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn. Dodał, że trwa tam budowa koczowiska. – Zakładamy, że będzie funkcjonowało przez wiele dni przy linii granicy z Polską, aby cały czas destabilizować sytuację – zapowiedział. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o próby forsowania granicy. – Spodziewamy się coraz bardziej agresywnych prowokacji i działań na samej granicy – przyznał rzecznik.

21.35 Duda: Przez obronę naszych granic, bronimy Europy

Prezydent Andrzej Duda podziękował w poniedziałek prezydentom Litwy, Gruzji, Łotwy, Estonii i Ukrainy oraz liderce białoruskiej opozycji, Swiatłanie Cichanouskiej, za wsparcie i zrozumienie w kwestii granicy z Białorusią. – Przez obronę naszych granic, bronimy Europy – podkreślił Duda we wpisie na Twitterze.

21.27 Polityczne wsparcie od Litwy, Łotwy i Estonii

Litwa z pełną solidarnością wspiera Polskę, dziś omawiałem działania wobec hybrydowego atak na granicę białorusko-polską z prezydentem Andrzejem Dudą – poinformował w poniedziałek prezydent Litwy, Gitanas Nauseda. UE musi wspierać Polskę – podkreślił premier Łotwy, Kriszjanis Karinsz. Estonia wspiera Polskę w każdy możliwy sposób – przekazała dyplomacja tego kraju. To kolejne słowa wsparcia płynące od naszych sąsiadów i pobliskich krajów, które też mają problemy związane z kryzysem migracyjnym i trudnymi relacjami z Białorusią i Rosją.

21.19 Szef czeskiego MSZ: Sytuacja na granicy jest ekstremalna

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest ekstremalna – ocenił Minister Spraw Zagranicznych Czech Jakub Kulhanek. Nie można wykorzystywać migrantów jako broni – napisał w swoim oświadczeniu. – Czechy są w pełni solidarne z naszymi polskimi przyjaciółmi – zapewnił.

21.03 Morawicki o „bandyckiej polityce” Białorusi. „Musimy się jednoczyć”

Nasze konsekwentne stanowisko sprzeciwu wobec szantażu Alaksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane poparcie ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W obliczu agresji i wykorzystywania cierpiących ludzi jako żywych tarcz przez reżim białoruski do prowadzenia swojej bandyckiej polityki, powinniśmy solidarnie jednoczyć się zarówno w Polsce jak i w całej wspólnocie europejskiej. Dziękuję za dzielną i pełną poświęcenia postawę funkcjonariuszom Straż Graniczna, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Policja, żołnierzom Wojska Polskiego i innych służb mundurowych – napisał szef rządu na Facebooku.

20.49 Przewodniczący PE: Białoruski reżim musi przestać wykorzystywać migrantów

Jestem zaniepokojony sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, białoruski reżim musi zaprzestać wykorzystywania migrantów i osób ubiegających się o azyl do politycznych rozgrywek o władzę – napisał w poniedziałek na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. – Wzywamy Polskę do przyjęcia oferty UE, aby w uporządkowany sposób pomagać osobom znajdującym się w trudnej sytuacji i zapobiegać dalszej eskalacji – dodał.

20.39 Migranci i propaganda wykorzystują dzieci i ludzką krzywdę?

Znaczna część komentatorów oraz przedstawiciele polskich służb przekonują, że Białorusini celowo wykorzystują migrantów do destabilizacji sytuacji na granicy, pokazując obraz zrozpaczonych, bezbronnych i pozbawionych nadziei ludzi, zwłaszcza kobiet i dzieci. W sieci pojawiają się nagrania pokazujące, że ten obraz jest jednak częściowo wyreżyserowany.

20.28 Szefowa KE: Białoruś musi przestać narażać życie ludzi

Wzywam państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak – napisała w wydanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Zapowiedziała, że UE zbada, w jaki sposób nałożyć sankcje na linie lotnicze z państw trzecich, które zajmują się przemytem ludzi. Przekazała również, że rozmawiała z premierem Polski, premier Litwy i premierem Łotwy, aby wyrazić solidarność UE i omówić z nimi środki, jakie może podjąć Unia, by wesprzeć ich w wysiłkach na rzecz uporania się z tym kryzysem. – Białoruś musi przestać narażać życie ludzi. Instrumentalizacja przez Białoruś migrantów dla celów politycznych jest niedopuszczalna – podkreśliła.

Zobacz też: Płot na granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu. Plaża podzielona [ZDJĘCIA, WIDEO]

20.15 Błaszczak: Teraz sytuacja jest pod kontrolą

Co by się działo, gdyby polsko-białoruska granica została złamana? Konsekwencje wcześniejszego kryzysu migracyjnego to zamachy terrorystyczne – mówił w TVP Mariusz Błaszczak, szef MON. Minister obrony narodowej podsumowywał dzisiejsze, dotychczasowe wydarzenia na granicy, m.in. w Kuźnicy. Tam, jak mówił, miał miejsce „atak na granicę, na tymczasowe ogrodzenie, które spowolniło ten atak”. – Teraz sytuacja jest pod kontrolą – zapewnił Błaszczak.

Nie wiemy, kim są ci ludzie. Są agresywni. To niesie ze sobą olbrzymie ryzyko. Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polski i Unii Europejskiej. Nie jest naszym zadaniem otwieranie granicy – mówił szef MON.

20.07 Witek: Atak na granice Polski to atak na granice UE i NATO

Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów; atak na granice Polski to atak na granice UE i NATO. Nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej zakończenia – mówiła w specjalnym orędziu transmitowanym w telewizji polskiej marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

20.04 Orędzie marszałek sejmu, Elżbiety Witek

O godz. 20.00 marszałek Sejmu, Elżbieta Witek zwróciła się do Polaków ze specjalnym orędziem transmitowanym przez telewizję publiczną. Stanęliśmy w obliczu największego kryzysu migracyjnego na polskiej granicy – ogłosiła Elżbieta Witek. Reżim z Mińska cynicznie napędza migrację – mówiła marszałek Sejmu. Łukaszenka naraża życie i zdrowie migrantów, by doprowadzić do eskalacji kryzysu. To trzeba jednoznacznie potępić. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz – zapewniła Witek.

Są takie momenty, kiedy musimy zapomnieć o animozjach i w duchu solidarności zadbać o interes naszego kraju i suwerenność Polski. W obliczu zewnętrznego zagrożenia tylko to ma znaczenie – mówiła Elżbieta Witek. – Zrobimy wszystko, by obronić nasze granice. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby – zaapelowała marszałek Sejmu.

19.56 Müller o strzałach na granicy. „Są specjalne procedury”

– Spodziewamy się prowokacji. Już w tej chwili mamy do czynienia z sytuacjami, gdzie funkcjonariusze białoruscy strzelają w powietrze lub celują w kierunku naszych funkcjonariuszy, oddając tzw. suche strzały bez naboi. Istnieje poważna obawa, że takie prowokacje, które skończą się faktycznymi strzałami w kierunku polskiej granicy, mogą mieć miejsce – powiedział na antenie TVP Info rzecznik rządu, Piotr Müller.

Müller, zapytany o reakcję polskich służb, jeśli reżim białoruski dostarczy migrantom broń, oświadczył, że spodziewa się takich prowokacji. – Są specjalne procedury na tę okoliczność. Natomiast pamiętajmy o tym, że to są też gigantyczne emocje – podkreślił. I podziękował mundurowym pełniącym służbę na granicy.

19.50 Rzecznik rządu: Sytuacja będzie się zaostrzać. Niepokojące prognozy

Rzecznik rządu ocenił w TVP Info, że mamy dziś najtrudniejszą sytuację od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. – Niestety, wszystkie nasze analizy wskazują na to, że ta sytuacja będzie się zaostrzać – podkreślił Piotr Müller, cytowany przez PAP. Jak dodał, cała akcja jest zorganizowana przez reżim Łukaszenki za aprobatą Moskwy.

Wskazał, że polską granicę próbują przekroczyć zarówno osoby, które przybyły z krajów arabskich, ale również osoby, które „są bezpośrednio związane z funkcjonariuszami służb białoruskich i przez nie instruowane”. Rzecznik rządu przyznał, że istnieje zagrożenie, że część tych osób wtargnie na teren Polski. „W kilku miejscach na granicy mamy do czynienia z takimi sytuacjami. Ponadto to wynika też z analiz służb, będą takie miejsca, w których będą pojedyncze osoby próbowały przekroczyć polską granicę – dodał Müller. Zapewnił, że polskie służby są na to przygotowane – korzystają m.in. z monitoringu z powietrza, wykrywającego ruch w nocy.

19.41 Zawieszony ruch na przejściu granicznym w Kuźnicy. SG wyjaśnia

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od jutra, tj. 09.11, od godz. 7.00 rano będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy – poinformowała Straż Graniczna. Chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej poinformował PAP, że zawieszony zostanie ruch zarówno towarowy, jak i osobowy.

Straż Graniczna wyjaśnia, skąd taka decyzja. Ma bezpośredni związek z zachowaniem Białoruskich służb. Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska powiedziała PAP, że przejście będzie zamknięte w obu kierunkach. Działać ma natomiast przejście kolejowe. Wyjaśniła, że decyzja wynika z braku reakcji Białorusinów na prośby strony polskiej, aby zapobiegali oni nielegalnym przekroczeniom granicy. Jak dodała, stronę białoruską ostrzegano, że jeśli nie podejmą działań – przejście zostanie zamknięte.

19.31 Morawiecki rozmawia z premierami Litwy i Łotwy

Trwa wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z premier Litwy Ingridą Simonyte oraz premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem – poinformowała na Twitterze w poniedziałek wieczorem kancelaria premiera. Takie spotkanie zapowiedział wcześniej rzecznik rządu. Tematem jest oczywiście kryzys migracyjny i niestabilna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Przedstawiciele KPRM podkreślali, że Litwa i Łotwa to kraje najbardziej narażone na nielegalne działania Białorusi.

19.22 Zamykają przejście graniczne w Kuźnicy! Obok migranci forsują granicę

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałkowy wieczór, że od wtorku, od godz. 7.00 rano do odwołania zawieszony zostanie ruch graniczny na przejściu w Kuźnicy – zarówno osobowy, jak i towarowy. – Podróżni, powinni się kierować na przejścia graniczne w Terespolu i Bobrownikach – informuje SG.

19.17 Jutro posiedzenie Sejmu ws. kryzysu na granicy

Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że we wtorek o godz. 16.00 zbierze się Sejm. Na posiedzeniu posłowie wysłuchają informacji rządu o sytuacji na granicy Polski z Białorusią – przekazała Polska Agencja Prasowa.

Zobacz też: Łukaszenka podpala granicę z Polską. W co gra białoruski dyktator? Przerażająca prognoza

19.11 Tak białoruska propaganda przedstawia sytuację. Nieprawdopodobne

Białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan, który na bieżąco relacjonuje sytuację na granicy, informuje, że białoruskie media i władze świadomie przekazywały fałszywe informacje mówiące o tym, że migrantom udało się przekroczyć granicę i opuścić teren Białorusi. Zdjęcia i nagrania prezentowane m.in. w stacji Sputnik przedstawiały migrantów przekraczających wewnętrzne ogrodzenie, jeszcze po białoruskiej stronie granicy, a nie ogrodzenie bezpośrednio na granicy – zaznacza dziennikarz.

Obecnie ta grupa migrantów znajduje się na wąskim pasie białoruskiej ziemi, tuż przy granicy z Polską – relacjonuje Giczan. – Są w potrzasku, jest mało prawdopodobne, by Białoruś pozwoliła im na powrót – zauważa.

19.02 Białoruscy żołnierze strzelają, by uniemożliwić odwrót migrantom?!

Pojawiają się doniesienia, że białoruscy żołnierze strzelają w powietrze, by przestraszyć zgromadzonych przy granicy z Polską migrantów i uniemożliwić im powrót w głąb terytorium Białorusi – informuje w poniedziałek białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan.

18.53 Kryzys na granicy. Na lubelskim odcinku spokojnie

– Nie odnotowaliśmy szczególnych, niepokojących zdarzeń na terenie województwa lubelskiego w ochronie granicy państwowej – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, por. SG Dariusz Sienicki. – Granica jest zabezpieczana. Pełnimy służbę w trybie ciągłym – 24 godziny na dobę razem z żołnierzami WOT, jak i MON oraz żandarmerią wojskową – dodał. Polsko-białoruski odcinek granicy w województwie lubelskim przebiega wzdłuż rzeki Bug i liczy 171 km.

18.45 Policjanci z całej Polski na granicy. To będzie trudna noc

To będzie trudna noc dla wszystkich funkcjonariuszy broniących szczelności polsko-białoruskiej granicy – nie mają wątpliwości wszyscy śledzący sytuację w Kuźnicy i cały kryzys migracyjny. Dziś policjanci z całej Polski wspierają pograniczników i odpierają ataki ze strony migrantów, którzy próbują przerwać polski kordon na granicy. – Policjanci odparli próbę pierwszego, masowego przerwania granicy i agresywnego, siłowego wtargnięcia na teren Unii Europejskiej. Dalej chronimy granicę, wspierając Straż Graniczną i Wojsko Polskie. Dzisiaj tłum odpierali policjanci z Białegostoku, Poznania, Bydgoszczy, Gdańska i Łodzi – informuje policja.

18.38 Jak służby przetrwają noc na granicy z Białorusią? „Wolę nie zdradzać”

Straż Graniczna zapewnia, że jest przygotowana na każdy scenariusz tego, co może zdarzyć się na granicy z Białorusią. – Jeśli potrzeba dodatkowego wsparcia, to jest ono tam dysponowane. Wolę jednak nie zdradzać, jak będą wyglądały nasze działania w nocy – zastrzega chor. SG Michał Tokarczyk, pytany przez PAP o to, jak pogranicznicy zamierzają działać w nocy. – Na pewno będziemy wykonywać jak najlepiej swoją pracę. Jesteśmy profesjonalistami. Granica jest w dobry sposób chroniona 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku – zapewnia chor. Tokarczyk.

18.30 Policja wspomaga Straż Graniczną. Nocne nagranie z granicy

Policja opublikowała nocne nagranie z granicy z Białorusią. Mimo zapadnięcia zmroku polscy pogranicznicy, wspierani przez wojsko i policję nie składają broni. Szczelny mur złożony z uzbrojonych funkcjonariuszy pilnuje przerwanej części granicznych „umocnień” w rejonie Kuźnicy.

18.20 Straż Graniczna: Czekamy na to, co nastąpi w nocy. Jesteśmy przygotowani

Przetrwaliśmy pierwszą próbę masowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w pobliżu Kuźnicy. Czekamy, co nastąpi za kilka chwil, co nastąpi w nocy. Jesteśmy dobrze przygotowani – zapewnia w rozmowie z PAP chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej.

– Nie wiemy, czym służby białoruskie nas zaskoczą. Musimy powiedzieć jasno, że nic bez ich pozwolenia i aprobaty tam nie dzieje się samo. Każda sytuacja jest pod egidą służb białoruskich. Cudzoziemcy zostali przyprowadzeni przez te służby do linii granicy państwowej, rozbili obozowisko – opisuje obecną sytuację na granicy z Białorusią w Kuźnicy Tokarczyk. – My stoimy na straży naszej granicy i nie zamierzamy dopuszczać do jej przekroczenia. Pierwszą falę przetrwaliśmy i czekamy, co nastąpi za kilka chwil, co nastąpi w nocy. Jesteśmy dobrze przygotowani – zapewnił.

18:02 Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych. Dochodzi również do bezpośrednich ataków na polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji oraz żołnierzy - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Zamieścił na Twitterze nagrania, które pokazują, jak dochodzi do aktów agresji.

17:45 Nasz redaktor, doskonale orientujący się w realiach białoruskich, napisał czego możemy się spodziewać po Łukaszence. Jego wizje nie są zanadto optymistyczne

Łukaszenka podpala granicę z Polską. W co gra białoruski dyktator? Przerażająca prognoza

17:37 W związku z sytuacją na granicy o 20 wystąpić ma marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

17:24 - Mateuszu, migranci to nie jest polityczne złoto, pandemia to nie biznes, aborcja nie spadła wam z nieba. Nie myśl, jak zarobić na dramatach i problemach Polaków, tylko jak je rozwiązać! - napisał na swoim Twitterze Donald Tusk.

Do wpisu odnieśli się politycy PiS. "Kanalia" - skomentował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. "Zabulgotało w szambie" - napisał poseł Rafał Bochenek.

17:13 Tymczasem w sieci pojawia się coraz więcej filmów wskazujących, że to nie Polska ma być końcową destynacją dla migrantów:

16:54 "Służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Są cały czas pilnowani przez białoruskie służby" - napisało MON na Twitterze.

16:30 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazało nowe nagranie. Tym razem pokazuje obóz w rejonie Kuźnicy, jaki rozbili migranci.

16:24 - Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Litwy, podejmie kolejne kontakty z sojusznikami z UE i NATO; zdecydował, że skróci wizytę na Słowacji - powiedział szef BBN. 

- od 3 do 4 tys. migrantów w pobliżu polskiej granicy, kolejne transporty docierają do Białorusi z krajów arabskich; polskie granice są atakowane w zorganizowany sposób, będziemy wzmacniać siły - stwierdził rzecznik rządu.

16:13 Zakończyło się spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Niebawem odbędzie się briefing, na którym zostaną przekazane szczegółowe informacje.

16:15 - Grupa migrantów przy przejściu granicznym w Kuźnicy liczy kilkaset osób, ale osób przemieszczających się w stronę granicy z Polską było o wiele więcej, być może nawet kilka tysięcy - powiedziała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Katarzyna Zdanowicz.

16:05 Litwa, Łotwa i Estonia wyraziły solidarność i wsparcie dla Polski w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. - Omówiłem dziś z prezydentem Andrzejem Dudą rozszerzający się atak hybrydowy na granicy polsko-białoruskiej. Litwa jest w pełni solidarna z Polską. Jesteśmy gotowi dostarczyć naszym sąsiadom każde niezbędne wsparcie, potrzebne do poradzenia sobie z wyzwaniem nielegalnej migracji" - napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent Litwy, Gitanas Nauseda.

15:39 Marcin Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przekazał na swoim Twittere niepokojące informacje. - W tej chwili pod Kuźnicami trwa regularna bitwa. Straż Graniczna, Policja i Wojsko Polskie bronią naszej Granicy przed atakiem migrantów inspirowanym i przygotowanym przez Łukaszenkę. Pamiętajcie, polskie służby bronią nas, ale potrzebują naszego wsparcia! Nie żałujcie im tego! - napisał.

15:14 Trwa posiedzenie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Sprawdź: Kryzys na granicy. Były minister Łukaszenki: Może dojść do użycia broni palnej

15:00 Straż Graniczna informuje o napiętej sytuacji i kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy.

14:21 MSWiA pokazało na swoim Twitterze nagranie, na którym widać, jak migranci próbują obalić fragmenty ogrodzenia. Używają między innymi urządzenia przypominającego nożyce do metalu i uderzają w nie łopatą.

!4:43 Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa telewizji Biełsat powiedziała w rozmowie z TVN24, że migrantów zgromadzonych na granicy może być nawet 1000.

14:17 Andrzej Duda spotka się w Biurze Bezpieczeństwa narodowego z premierem, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz szefami MSWiA i MON. Spotkanie planowane jest na 14:30.

14:24 Migrantom udało się obalić kawałek drutu kolczastego, policjanci utworzyli żywą tarczę.

13:57 Trwa posiedzenie Sztabu Kryzysowego z udziałem Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego, Mariusza Kamińskiego, Mariusza Błaszczaka i Zbigniewa Raua.

13:25 Wszystkie samochody wjeżdżające do Kuźnicy są sprawdzane przez służby. Wpuszczani sa tylko mieszkańcy i osoby z pozwoleniem na przebywanie na terenie stanu wyjątkowego.

13:11 Straż Graniczna pokazała nagranie z Kuźnicy, na którym widać ogromną grupę migrantów przy granicy. Poinformowano także o siłowych próbach nielegalnego przekroczenia granicy. Według TVN24, obecnie granicy pilnuje 12 tysięcy żołnierzy.

Zobacz więcej: Kuźnica. Migranci zaczynają forsować ogrodzenie! Wojsko, straż graniczna, policja w gotowości [WIDEO]

13:00 MSWiA przekazało pilne informacje z Kuźnicy. - Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy. Sytuacja została opanowana - przekazano.

Więcej tutaj: Kuźnica. Migranci zbierają się przy granicy. Szykują się do sforsowania ogrodzenia? [WIDEO]

12:55 Do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej odniósł się Jarosław Gowin. - Wobec tego, co dzieje się na granicy, musimy mówić jednym głosem. Jesteśmy myślami przy polskich żołnierzach i funkcjonariuszach Straży Granicznej! Apelujemy do rządu, by pilnie zaangażował instytucje międzynarodowe, w tym NATO. Wszystko trzeba podporządkować bezpieczeństwu - napisał na swoim twitterze.

12:48 Piotr Muller wystąpił na konferencji prasowej - Liczba funkcjonariuszy już ostała zwiększona, ale najpewniej jeszcze się powiększy, nie tylko przy6 granicy - powiedział rzecznik rządu. Zaapelował także do mieszkańców tamtych okolic o zachowanie szczególnej ostrożności i ostrzegł, ze może dojść do wielu prób nielegalnego przekroczenia granicy. - Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z Komisją Europejską i NATO, także z naszymi sąsiadami, Litwą i Łotwą - oznajmił.

12:35 Policyjne posiłki kierują się w stronę Kuźnicy. Przejeżdżają przez Sokółkę w województwie Podlaskim.

12:25 Wojska Obrony Terytorialnej, czyli Terytorialsi, zgłosili swoją gotowość do wsparcia Straży Granicznej. - Podnosimy alert gotowości naszych sił do wsparcia sił Straży Granicznej! Od g. 10.30 100% żołnierzy 1,2,4 BOT jest w 6-godzinnej got. do działania - ogłosili na Twitterze. Do 6 godzin możliwe są powołania dla żołnierzy z województwa warmińsko-mazuskiego, podlaskiego i lubelskiego. 

12:31 Politycy Lewicy zwołali pilną konferencję prasową. - Polski rząd w tej sprawie stał się pożytecznym idiotą Łukaszenki i Putina. Nie zadbał o to, by zagwarantować nam bezpieczeństwo na granicy - mówił Robert Biedroń, z kolei Włodzimierz Czarzasty zwrócił się do prezydenta z apelem o natychmiastowe powołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

12:00 Dziennikarzom Wirtualnej Polski udało się porozmawiać z wójtem gminy Kuźnica, Pawłem Mikłaszem. To właśnie do tamtejszego przejścia granicznego kieruje się olbrzymia grupa migrantów. - Jesteśmy zaniepokojeni tym faktem. Jednak w okolicy nasze służby są już bardzo liczne. Jest tu straż graniczna, wojsko, policja i terytorialsi. Jest ich tylu, że raczej powinni sobie poradzić. Wierzę, że sobie poradzą - powiedział wójt w rozmowie z WP.

11:55 -  Dzisiaj na granicy polsko-białoruskiej dojdzie do próby przekroczenia zorganizowanej grupy migrantów, która zmierza ku polskiej granicy, również z pomocą funkcjonariuszy państwa białoruskiego - stwierdził Piotr Müller, rzecznik rządu, w rozmowie z PAP-em.

11:43 Na twitterze pojawiło się nagranie mające pokazywać przelot helikoptera polskiego wojska nad migrantami, gromadzącymi się przy granicy.

11:39 W sieci pojawiła się informacja, przekazana między innymi przez Wiadomości Blisko Ciebie 24, że 200 metrów przejściem granicznym migranci poszli w las. Dodano też nagranie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany