TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY

i

Autor: Paweł Dąbrowski POSIEDZENIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

Kryzys konstytucyjny. Wojna PiS z Trybunałem Konstytucyjnym. Jest WYROK . RELACJA NA ŻYWO

2015-12-09 16:57

Kolejny dzień walki o Trybunał Konstytucyjny przed nami. Rano Andrzej Duda uroczyście odebrał ślubowanie od ostatniej z pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego - wybranych większością nowego Sejmu. Nie zrobił tego w nocy, ale w świetle kamer w Pałacu Prezydenckim. Duda podkreślał, że wybór sędziów w poprzedniej kadencji Sejmu była naruszeniem demokracji. RELACJA z walki o Trybunał Konstytucyjny na SE.pl.

Kolejny dzień zamieszania z Trybunałem Konstytucyjnym. Rano prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od wybranej w zeszłym tygodniu sędzi Przybłęskiej. W ten sposób pięciu sędziów TK wybranych przez Sejm obecnej kadencji jest już zaprzysiężonych. Ale to nie kończy sporu o Trybunał. O godzinie 9.00 TK rozpocznie rozprawę, w czasie której będzie rozpatrywał nowelizację ustawy o Trybunale, której autorem jest Prawo i Sprawiedliwość. RELACJA NA ŻYWO z kolejnego dnia bitwy o Trybunał Konstytucyjny na Se.pl.

Najważniejsze FAKTY ws. awantury o Trybunał Konstytucyjny:

* TK ma możliwość zablokowania ustaw tworzonych przez Sejm (bada ich zgodność z konstytucją).

* W czerwcu (25.06) Sejm zakończył pracę nad nową ustawę o TK. Umożliwiła ona wybór 5 sędziów na miejsce tych, którym kadencja kończy się w 2015 roku.

* W lipcu ustawę podpisał prezydent Komorowski. 30 lipca ustawa ta weszła w życie.

* Na początku października (8.10) Sejm wybrał 5 sędziów (głosami ówczesnej koalicji PO - PSL). A 23.10 posłowie PiS zaskarżyli ustawę do TK. Zaznaczając, że mandat 2 z 5 sędziów zakończy się już w czasie kolejnej kadencji Sejmu.

* W listopadzie (10.11) PiS wycofało wniosek o zaskarżenie ustawy o TK. A 13.11 PiS złożyło wniosek do Sejmu z projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Natomiast 17.11 posłowie PO i PSL zaskarżyli do TK ustawę z czerwca.

* 20.11 Sejm poparł nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

* Na posiedzeniu Sejmu na początku grudnia wybranych zostało 5 nowych sędziów. Tuż po wyborach, w nocy prezydent Duda przyjął ślubowanie od 4 z nich. A 9.12 od sędzi Przybłęskiej.

* Trybunał Konstytucyjny stwierdza zaś, że 2 z 5 sędziów wybranych w październiku zostało wybranych niezgodnie z konstytucją.

16.15 TK stwierdził, że zmiana ustawy o TK autorstwa PiS jest częściowo niekonstytucyjna.

15.45 Trybunał Konstytucyjny stwierdził: niekonstytucyjny jest przepis ustawy zezwalajacy Sejmowi na ponowny wybór 3 sedziów.

15.25 O 15.15 sędziowie nie ogłosili decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Decyzję poznamy o 15.30.

14.30 Tomasz Lis o prezydencie:

13.30 O godzinie 15.15 Trybunał Konstytucyjny ogłosi decyzję ws. nowelizacji ustawy o TK.

12.15 Chociaż do ogłoszenia decyzji TK jeszcze daleka droga, to posłanka Krystyna Pawłowicz już wczoraj wieszczyła na Facebooku: - Wiem jaki wyrok wyda jutro,we środę 9 XII TK w sprawie nowelizacji przez PIS kilku artykułów "sędziowsko-peowskiej" ustawy o TK z czerwca.Zaskoczę wszystkich:Trybunał orzeknie ,że cała nowelizacja dokonana przez PIS łamie konstytucję.Tylko jakimi łamańcami prawnymi znowu będzie dowodził, np.że kadencyjność funkcji prezesa i wiceprezesów TK, albo określenie dla prezydenta terminu 30 dni na przyjęcie od wybranych przez Sejm osób ślubowania "łamią" tę konstytucję? Zobaczymy we środę.Początek rozprawy o 9.00.

12.00 Na Twitterze internauci dyskutują nad Trybunałem:

11.50 Członkowie Trybunału Konstytucyjnego zadają teraz pytania. Jako pierwszy odpowiada przedstawiciel Sejmu, Marek Ast z PiS.

11.30 Przez kilkanaście minut trwała przerwa, teraz sędziowie wrócili na salę.

11.00 Przed sędziami TK wystąpił też przedstawiciel prokuratira generalnego.

10.30 Jako przedstawiciel Sejmu występuje poseł PiS Marek Ast. - Wnoszę o stwierdzenie, że ustawa jest zgodna z konstytucją - mówi.

10.25 To, co dzieje się w Polsce skomentował w rozmowie z dziennikarzami Donald Tusk. - Jako Polak wolałbym, żeby Polska nigdy nie była traktowana jako państwo specjalnej troski, które wymaga doglądania, już nie mówiąc o jakiejkolwiek formie kontroli. Byłbym bardzo ostrożny i powściągliwy z takimi próbami stawiania Polski na wokandzie, także tutaj w Parlamencie Europejskim.

9.45 O sprawie TK mówił na antenie radia RMF Stanisław Tyszka, poseł z Kukiz'15: - To nie nasz cyrk i nie nasze małpy - skomentował sytuację.

9.40 Uzasadnieni wniosku o zbadanie przez TK ustawy autorstwa PiS przedstawia zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. - Suma tych naruszeń doprowadziła do naruszenia konstytucji.

9.35 Piechociński w swoich rozważaniach na temat Trybunału Konstytucyjnego sięga do Kalego i krowy:

9.30 Na Twitterze poranne wystąpienie Andrzeja Dudy skomentował były minister i wicepremier Janusz Piechociński:

9.25 Przed sędziami TK przemawia Borys Budka, który podkreśla, że wybór nowych sędziów był nieudolny. - Czy TK ma być sprowadzony tylko do organu mającego rolę opiniotwórcza? Nie ma na to zgody. (...) Nie można naruszać trójpodziału władzy - mówi Budka.

9.23 Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego zebrali się, tak jak w zeszłym tygodniu, manifestujący. Jedni mają plakaty z napisami: Andrzej Duda nasz prezydent. Ratujmy Polskę. Wszystkich zebranych pilnuje policja.

9.20 Jedna z obserwujących osób zażądała, by rozpatrzony został jej wniosek. Sędzia prowadzący posiedzenie na to nie zezwolił.

9.15 Na sali nie ma przedstawicieli rządu. Od Rady Ministrów nie przekazano stanowiska.

9.03 Zanim TK zaczął pracować strażnicy musieli wynieść z sali Adama Słomkę, który wdarł się na salę, a w ręku miał szarfę z napisem: Zdekomunizować sądy.

9.00 O zgodności nowelizacji ustawy, autorstwa PiS, z konstytucją orzekać będzie pięciu sędziów Trybunału.

8.55 Zdaniem Ryszarda Terleckiego, posła Prawa i Sprawiedliwości: -  Opinia publiczna jest wciąż niepokojona, jakimś kryzysem, którego tak naprawdę nie ma.

8.45 O 9.00 rozpocznie się posiedzenie TK. Sędziowie zbadają nowelizację ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

8.15 Sędzia Julia Przybłęska złożyła ślubowanie przed prezydentem Dudą. W czasie uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wyjaśnił, dlaczego nie przyjął ślubowania od sędziów wybranych przez Sejm w końcówce poprzedniej kadencji. - Uważałem, że to stanie się naruszeniem demokracji, próbą zawłaszczenia Trybunału. Byłoby wtedy 14 na 15 sędziów wybranych przez poprzednią większość w Sejmie. Do tej pory skład Trybunału wybierano w sposób pluralistyczny. Do zaburzenia tej sytuacji po raz pierwszy doszło w tym roku.