Gdy w 2015 roku Zjednoczona Prawica po raz pierwszy wygrała wybory parlamentarne, wielkich słów o trwałości i wspólnych celach Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina nie było końca. O ile pierwszą kadencję istotnie udało się przejść bez większych kryzysów, o tyle w drugiej widmo rozpadu rządowej koalicji już dwukrotnie zajrzało w oczy sympatykom. Najpierw o mały włos nie doprowadziła do tego inicjatywa Jarosława Kaczyńskiego mająca zwiększyć bezpieczeństwo zwierząt (tzw. "Piątka dla zwierząt"), zaś w ostatnich dniach podpisanie przez Mateusza Morawieckiego porozumienia w sprawie unijnego budżetu. Ponadto nie należy zapominać o plotkach, jakoby w przypadku rozpadu koalicji PiS wesprzeć miałby Paweł Kukiz, bądź też PSL.
Przeczytaj także: Pilne! Jarosław Kaczyński ogłosił, że odchodzi. "Ostatni raz"
Tarcia w Zjednoczonej Prawicy wyraźnie sprawiły, że Polacy zaczynają mocno tracić wiarę w to, że koalicja zdoła przetrwać do 2023 roku w niezmienionym kształcie. Pracownia SW Research na zlecenie portalu Rp.pl przeprowadziła wśród Polaków sondaż, w którym zadała następujące pytania: "Czy Pani/Pana zdaniem koalicja rządząca przetrwa w obecnym kształcie do końca kadencji parlamentu?". Uzyskane wyniki mogą zmrozić krew w żyłach Jarosława Kaczyńskiego...
Uczestnicy badania niemal dwa razy częściej odpowiadali "nie" (47,3 proc.) niż "tak" (24,2 proc.). 28,5 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie. – W dotrwanie koalicji do końca kadencji wątpi częściej niż co druga osoba do 24 roku życia i nieco wyższy odsetek respondentów z wykształceniem wyższym. Zmian w obecnym kształcie koalicji spodziewa się 55% respondentów o dochodach przekraczających 5000 zł i zbliżony procent osób z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców – ocenił Adam Jastrzębski z SW Research.
Warto również przypomnieć, że w sondażu z listopada, w którym zadano takie samo pytanie, w przetrwanie Zjednoczonej Prawicy wierzyło 29,8 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 40 proc. respondentów.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 15.12-16.12.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
A jak uważacie Wy? Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej sondzie lub wyrażenia zdania w komentarzu