Wariant Delta niepokoi coraz mocniej. Rząd postanowił zapobiec rozprzestrzenianiu się nowej mutacji koronawirusa poprzez obowiązkową 10-dniową kwarantannę dla niezaszczepionych osób, które będą chciały przekroczyć granice naszego kraju, a nie są zaszczepione. Ten nakaz dotyczy także dzieci, które podróżują z dorosłymi. Czas kwarantanny można jednak skrócić do 7 dni, jeśli test na Covid-19 wyjdzie z wynikiem negatywnym. Czy faktycznie wariantu Delta trzeba się obawiać? Na nasze pytania odpowiada Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Nie przegap: Czwarta fala pandemii koronawirusa?! Władze obawiają się jesieni
Czym wariant Delta różni się od zwykłego koronawirusa?
Różni się przede wszystkim genomem. Jest bardziej zakaźny. Współczynnik reprodukcji tego wirusa to 5 do 8, czyli zaraża się nim od 5 do 8 osób, a normalnie osoba zaraża od 2 do 3 osób. Mniejsza ilość tego wirusa może spowodować zakażenie. To dwa podstawowe parametry, o których wiemy dzisiaj.
Jak można się zarazić wariantem Delta?
Uwzględniane są te same drogi, co w poprzednich wariantach koronawirusa. Nie odnotowano w tym przypadku żadnych zmian.
Zobacz: Ile jeszcze potrwa pandemia koronawirusa? Wirusolog daje jasną odpowiedź [TYLKO U NAS]
Jakie są objawy przy zarażeniu wariantem Delta?
Więcej występuje objawów klinicznych. To choroba, która może dawać wiele objawów, różnych w swoim działaniu. Wydaje się, że przy wariancie Delta nieco więcej jest takich objawów jak bóle głowy, bóle okolicy zatok, bóle gardła, czy objawy związane z przewodem pokarmowym, na przykład nudności.
Czy choroba na wariant Delta jest cięższa?
Na ten czas nie wydaje się, by różnica była dramatyczna duża. Większa jest zdolność transmisji wirusa, czyli szybszy rozwój Covid-19 z uszkodzeniem płuc. O tym głównie powinniśmy pamiętać.Czy szczepionka zabezpiecza?U każdego stopień odporności jest inny, jednak z tego, co wiemy, większość osób, które się zaszczepiły, są zagrożone nieporównywalnie mniej niż osoby, które się nie zaszczepią. osc