Katastrofa Smoleńska

i

Autor: Artur Hojny/Super Express; AFP PHOTO / NATALIA KOLESNIKOVA; AP Photo/Vitalii Nosach

szybko się wycofali

Kontrowersyjny ruch rządu! Chcieli usunąć nazwisko ministra zmarłego pod Smoleńskiem

2025-05-15 14:21

Zaskakujące doniesienia "Rzeczpospolitej". Jak poinformował w czwartek 15 maja dziennik, zmarły w katastrofie smoleńskiej Władysław Stasiak ma przestać być patronem rządowego programu ograniczania przestępczości. Doniesienia te wywołały wściekłość w PiS i wywołały lawinę negatywnych komentarzy w mediach społecznościowych. Ostatecznie już po kilku godzinach burzy wiceminister Czesław Mroczek poinformował o wycofaniu się z tej decyzji.

Jak poinformowała "Rzeczpospolita" w tym roku 48 mln złotych ma zostać przeznaczone na realizację „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań »Razem bezpieczniej« na lata 2025–2028”. W jego ramach samorządy i organizacje pozarządowe będą mogły składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa, a uchwałę w sprawie programu rząd przyjął przed kilkoma tygodniami. W poprzednich edycjach program miał w nazwie nazwisko zmarłego w katastrofie smoleńskiej ministra PiS. Od 2016 roku nazwa rządowego programu "Razem bezpieczniej" kończyła się słowami "imienia Władysława Stasiaka". Tym razem postanowiono jednak inaczej.

Zobacz: Szokujące wyniki śledztwa "Wirtualnej Polski". Wielkie pieniądze, ingerowanie w wybory i promowanie Trzaskowskiego

Władysław Stasiak był m.in. wieloletnim pracownikiem NIK, wiceprezydentem Warszawy, ministrem spraw wewnętrznych za pierwszych rządów PiS, a następnie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zdziwienia decyzją nie krył m.in. poseł PiS Jarosław Zieliński, zastępca Stasiaka w czasach, gdy ten drugi piastował stanowisko szefa MSWiA. – Władysława Stasiaka nieprzypadkowo wybrano na patrona, bo był prostu autorem i realizatorem tego właśnie programu. Zresztą kwestiami bezpieczeństwa zajmował się już wcześniej, jako zastępca prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Podczas spotkań z mieszkańcami Warszawy tworzył mapę bezpieczeństwa miasta. Potem przenieśliśmy ten pomysł na całą Polskę – przekonywał.

Sprawdź: Wiadomo, do jakiej organizacji trafi kawalerka Nawrockiego. Najnowsze doniesienia

Czemu MSWiA zdecydowała się usunąć jego nazwisko? - Ideą stworzenia programu było budowanie społeczeństwa obywatelskiego, zaufania społecznego i zaufania do instytucji publicznych, a tymi ideami kierowali się także twórcy kolejnych edycji programu. Samo skrócenie nazwy programu uwzględnia fakt, że żadnym innym nowo tworzonym programom nie są nadawane nazwy pochodzące od imion czy nazwisk - tłumaczył dziennikowi wydział prasowy resortu zarządzanego przez Tomasza Siemoniaka. Zdaniem MSWiA zmiana nazwy programu nie świadczy o tym, że kierownictwo resortu neguje osiągnięcia Władysława Stasiaka. - W gmachu ministerstwa jest sala konferencyjna imienia śp. pana Władysława Stasiaka (wraz z tablicą pamięci). Ponadto aulę imienia byłego ministra można znaleźć w Akademii Policji w Szczytnie – dodano.

Ostatecznie jednak MSWiA postanowiło szybko wycofać się z tego pomysłu. - Realizowany w MSWiA program z zakresu poprawy bezpieczeństwa w edycji na lata 2025-2028, będzie miał taką samą nazwę jak w latach 2022-2024, czyli »Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka« – napisał w mediach społecznościowych wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz poseł PO Czesław Mroczek.

-

Polityka SE Google News
TUSK WSPÓŁWINNY KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ?