Jak poinformowała "Rzeczpospolita" w tym roku 48 mln złotych ma zostać przeznaczone na realizację „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań »Razem bezpieczniej« na lata 2025–2028”. W jego ramach samorządy i organizacje pozarządowe będą mogły składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa, a uchwałę w sprawie programu rząd przyjął przed kilkoma tygodniami. W poprzednich edycjach program miał w nazwie nazwisko zmarłego w katastrofie smoleńskiej ministra PiS. Od 2016 roku nazwa rządowego programu "Razem bezpieczniej" kończyła się słowami "imienia Władysława Stasiaka". Tym razem postanowiono jednak inaczej.
Władysław Stasiak był m.in. wieloletnim pracownikiem NIK, wiceprezydentem Warszawy, ministrem spraw wewnętrznych za pierwszych rządów PiS, a następnie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zdziwienia decyzją nie krył m.in. poseł PiS Jarosław Zieliński, zastępca Stasiaka w czasach, gdy ten drugi piastował stanowisko szefa MSWiA. – Władysława Stasiaka nieprzypadkowo wybrano na patrona, bo był prostu autorem i realizatorem tego właśnie programu. Zresztą kwestiami bezpieczeństwa zajmował się już wcześniej, jako zastępca prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Podczas spotkań z mieszkańcami Warszawy tworzył mapę bezpieczeństwa miasta. Potem przenieśliśmy ten pomysł na całą Polskę – przekonywał.
Sprawdź: Wiadomo, do jakiej organizacji trafi kawalerka Nawrockiego. Najnowsze doniesienia
Czemu MSWiA zdecydowała się usunąć jego nazwisko? - Ideą stworzenia programu było budowanie społeczeństwa obywatelskiego, zaufania społecznego i zaufania do instytucji publicznych, a tymi ideami kierowali się także twórcy kolejnych edycji programu. Samo skrócenie nazwy programu uwzględnia fakt, że żadnym innym nowo tworzonym programom nie są nadawane nazwy pochodzące od imion czy nazwisk - tłumaczył dziennikowi wydział prasowy resortu zarządzanego przez Tomasza Siemoniaka. Zdaniem MSWiA zmiana nazwy programu nie świadczy o tym, że kierownictwo resortu neguje osiągnięcia Władysława Stasiaka. - W gmachu ministerstwa jest sala konferencyjna imienia śp. pana Władysława Stasiaka (wraz z tablicą pamięci). Ponadto aulę imienia byłego ministra można znaleźć w Akademii Policji w Szczytnie – dodano.
Ostatecznie jednak MSWiA postanowiło szybko wycofać się z tego pomysłu. - Realizowany w MSWiA program z zakresu poprawy bezpieczeństwa w edycji na lata 2025-2028, będzie miał taką samą nazwę jak w latach 2022-2024, czyli »Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka« – napisał w mediach społecznościowych wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz poseł PO Czesław Mroczek.
-
