Adam Niedzielski

i

Autor: MARCIN GADOMSKI/SUPER EXPRESS Adam Niedzielski

Koniec obostrzeń covidowych. Kiedy, co to oznacza? [24.03.2022]

2022-03-24 10:18

Koniec obostrzeń covidowych. To już pewne, że po ponad dwóch latach pandemii zostaną zakończone obostrzenia, które były wprowadzane, by walczyć z pandemią koronawirusa. Minister Zdrowia podjął konkretne decyzje, które ogłosił w czasie konferencji prasowej w czwartek 24 marca 2022. Kiedy wchodzi w życie koniec obostrzeń covidowych i co to oznacza?

Koniec obostrzeń covidowych. Kiedy, co to oznacza?

Koniec obostrzeń, które były wprowadzone w ramach walki z pandemią koronawirusa. Obostrzenia zostaną zniesione - od poniedziałku 28 marca 2022. Taką informację przekazał w czasie konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister powiedział wprost: - Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania – pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych. W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie - podkreślił. To jedna z najbardziej istotnych informacji. Jednak to nie wszystko, bo minister zdrowia wypowiedział się też na temat izolacji i kwarantanny.

Koniec z izolacją domową i kwarantanną dla współdomowników: - Od poniedziałku znosimy izolację domową, kwarantannę dla współdomowników i kwarantannę graniczną. Zakażeni pacjenci będą otrzymywać zwolnienia i będą musieli sami się izolować, mając świadomość zagrożenia. Nie będzie tym zarządzał sanepid - wyjaśnił minister Adam Niedzielski. 

Gdzie można wejść bez maseczki? 

Bez masek można będzie chodzić wszędzie, czyli do takich miejsc jak: sklepy, środki komunikacji zbiorowej, urzędy, kina, teatry, restauracje. Pozostaje noszenie masek w przedmiotach leczniczych (ośrodki zdrowia, przychodnie, szpitale). Jeśli zaś chodzi o zniesienie obowiązku noszenia maseczek, to minister zdrowia zastrzegł, że maseczki powinny być używane jednak w sytuacjach, które sami postrzegamy jako miejsce, które jest związane z ryzykiem zakażenia, np. takie z dużymi skupiskami ludzi. W takich przypadkach minister zaleca noszenie maseczek. 

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Minister zdrowia ujawnia, co dalej z maseczkami. Ważna zmiana od 28 marca

Minister dodał też, że jeśli będą pojawiały się ogniska zachorowań, to wtedy sanepid będzie decydował w kwestii wprowadzania izolacji i kwaantanny: -  Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji. 

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski
Sonda
Koniec obowiązku noszenia maseczek od 28.03.2022. Cieszysz się z tej decyzji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE