Senat Rzeczypospolitej Polskiej

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Michał Józefaciuk, 2013

Koniec Izby Dyscyplinarnej? Senat podjął kroki

2021-08-04 16:31

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może zostać zlikwidowana. Na posiedzeniu Komisji Ustawodawczej Senatu podjęto decyzję o wszczęciu inicjatywy ustawodawczej, w efekcie której powstanie ustawa, a następnie Izba Dyscyplinarna miałaby zakończyć swoją działalność.

Izba Dyscyplinarna została uznana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako niezgodna z traktatami Unii Europejskiej, a 14 lipca zamroziła jej działalność. W wyroku TSUE podkreślono, że  Izba Dyscyplinarna nie jest także niezawisłym i niezależnym politycznie sądem. Decyzja Senatu to efekt tego wyroku. - Chciałbym, aby to mocno wybrzmiało. Mamy do czynienia z projektem ustawy, który przywraca ład konstytucyjny w Polsce. (…) Zarzuty, jakie przedstawił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie tylko mają oparcie również w Konstytucji Rzeczpospolitej, ale są silniej gwarantowane przez Konstytucję, niż przez regulacje europejskie – stwierdził Kazimierz Ujazdowski, senator z Platformy Obywatelskiej. Według projektu, który ma być jeszcze poprawiany, kompetencje Izby miałaby zostać przeniesione na Izbę Karną oraz Izbę Pracę i Ubezpieczeń Społecznych. - W tym momencie naszym zadaniem nie jest reforma wymiaru sprawiedliwości, ale jak najszybsze wyjście z impasu, w którym się znaleźliśmy – powiedziała senator Barbara Zdrojewska z Platformy Obywatelskiej.

Zobacz:

Wiceminister od Gowina na wylocie z rządu?! Tym mocno podpadła

Mocne! Szef komisji ds. pedofilii zabrał głos. Aż ciężko się to czyta...

Pierwszy ranking poparcia polityków po powrocie Tuska. Zmiany, zmiany, zmiany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają