Konferencja premiera i tarcza antyinflacyjna. Morawiecki: obniżamy VAT i znosimy akcyzę na prąd

2021-11-30 13:27
Mateusz Morawiecki
Autor: ŁUKASZ GĄGULSKI / SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego jest zaplanowana na wtorek, 30 listopada 2021. Wystąpienie premiera rozpoczęło się po godz. 13.15. Premier Mateusz Morawiecki mówił o ogłoszonej tarczy antyinflacyjnej. Zapowiedział obniżkę VAT, zniesienie akcyzy na prąd i obniżenie cen paliwa. Premier Morawiecki podał także szczegóły dotyczące dodatku osłonowego.

Konferencja premiera 30.11.2021 godz. 13.15

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego miała się rozpocząć o godzinie 12.45, ale jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, konferencja została przesunięta na godzinę 13.15. Rozpoczęcie konferencji opóźniło się. Premier nawiązał do tarczy antyinflacyjnej, którą zapowiedział tydzień wcześniej. - Obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23% na 8% - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Dodatkowo premier zapowiedział, że całkowicie zniesiona zostanie akcyza na energię i obniżona stawka VAT z 23% do 8%. - To stanowcze uszczuplenie budżetu państwa, te pieniądze zostaną w budżetach obywateli - podkreślił premier Morawiecki.

Przeczytaj także: Kto ma prawo sprawdzać paszporty covidowe? Premier Morawiecki mówi o zmianie prawa

Morawiecki: obniżka VAT, zniesienie akcyzy, obniżka cen benzyny, dodatek osłonowy

- Obniżamy ceny benzyny poprzez spadek akcyzy i obniżenie opłaty emisyjnej do zera, do końca mają przyszłego roku - brzmiała kolejna zapowiedź premiera podczas konferencji. Według deklaracji premiera Morawieckiego, wszystkie te działania razem mają doprowadzić do obniżenia ceny paliwa o 20-25 groszy. - Wdrażamy również dodatek osłonowy. Będzie on wypłacany w dwóch ratach. Od 400 zł do 1100 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego - dodał premier.

Podczas konferencji premier nawiązał także do rosnącej inflacji nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich. - Cieszę się, ze po ogłoszonym pakiecie z zeszłego tygodnia wielu ekspertów wskazuje, że obniża on presję inflacyjną od 1% do 1,5% - podkreślił Mateusz Morawiecki. - My nie chowamy głowy w piasek, inflacja jest zaimportowana, przyszła z Gazpromu z Rosji, na skutek podniesionych cen surowców na całym świecie i na skutek polityki klimatycznej UE i przez to, że ratowaliśmy miejsca pracy (i uratowaliśmy je) - dodał premier.

Konferencja premiera Morawieckiego 30.11.2021

Rosną niepokoje związane ze szczytem czwartej fali pandemii i wykryciem nowego wariantu koronawirusa: Omikron. Dodatkowo, złe wieści dotyczące skuteczności szczepionek wobec Omikronu przekazał szef Moderny (szczegóły tutaj: Czy szczepionki chronią przed Omikron? Złe informacje od szefa Moderny). Od 1 grudnia w Polsce zaczną obowiązywać nowe obostrzenia, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i chronić przed Omikronem. Czy działania rządu są wystarczające? Co jeszcze planują zrobić rządzący, by wspomóc walkę z pandemią? Stanowisko Mateusza Morawieckiego może poznamy podczas konferencji premiera 30 listopada 2021. Początek zaplanowano na godz. 13.15. Jakie tematy może poruszyć premier na konferencji? Co ogłosi?

Przeczytaj także: Minister Niedzielski zdradził dobrą informację. Światełko w tunelu? "Mamy pierwszy dzień od początku czwartej fali..."

Co ogłosi premier na konferencji 30 listopada 2021?

W dobie szalejącej czwartej fali pandemii koronawirusa w Polsce premier Mateusz Morawiecki może przekazać na konferencji dane i informacje, które uspokoiłyby nastroje społeczne. Polacy chcą wiedzieć, jaka jest skuteczność szczepionek przeciwko nowemu wariantowi Omikron oraz jakie są plany rządu dotyczące wprowadzania nowych obostrzeń na święta, czy ferie zimowe 2022. Cały czas napięta jest także sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Temat współpracy z krajami Unii Europejskiej w tym zakresie również mógłby poruszyć premier na konferencji. Mateusz Morawiecki mógłby także odnieść się do sytuacji gospodarczej w Polsce i rosnącej inflacji. Czy premier na konferencji poruszy te tematy? Przekonamy się 30 listopada 2021 po godz. 13.15. Poniżej lista wybranych tematów, które może poruszyć premier na konferencji:

  • czwarta fala koronawirusa: zakażenia, ofiary, statystyki, szczyt IV fali
  • Omikron: nowy wariant koronawirusa
  • skuteczność szczepionek a Omikron
  • sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
  • współpraca z państwami Unii Ewuropejskiej
  • sytuacja gospodarcza w Polsce i szalejąca inflacja
  • nauka zdalna, ferie zimowe 2022
  • nowe obostrzenia, obostrzenia na Boże Narodzenie 2021

Przeczytaj także: Premier rozmawiał z opozycją o kryzysie na granicy białoruskiej. "Istnieje ryzyko ataku ze strony Rosji"

Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE