Komorowski ocenił słowa Dudy. Mocny prztyczek w nos obecnego prezydenta

2021-12-14 7:10
Bronisław Komorowski
Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Bronisław Komorowski

Były Prezydent RP Bronisław Komorowski gościł w wieczornym programie "Kropka nad i" udzielając wywiadu red. Monice Olejnik. Komorowski odniósł się w TVN24 do przemówienia Andrzeja Dudy w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, stwierdzając, że "nie wypada się dzisiaj ścigać na nienawiść". - Jeśli samemu się w tych zmaganiach nie uczestniczyło, to trzeba choć trochę umiaru i kultury - mówił w TVN24.

Były prezydent Bronisław Komorowski gościł w "Kropce nad i". Polityk wspominał stan wojenny nawiązywał do swojej działalności opozycyjnej i do tego, że sam znalazł się wśród osób internowanych. - Myśmy wszyscy spodziewali się, że będzie jakaś ostra reakcja władzy, że będzie załamanie tej wielkiej radosnej fali "Solidarności", która ogarnęła cały kraj - mówił. - Wydało się, że "Solidarność" została kompletnie zaskoczona, bez żadnych wytycznych, co mamy robić. Wszyscy byliśmy zaskoczeni - dodał Komorowski. 

Komorowski ustosunkował się również do słów prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że "w tę 40. rocznicę trzeba nie tylko mówić, ale i krzyczeć, że Jaruzelski był zwykłym tchórzem i zdrajcą Polski, a cała sitwa wokół niego to była zwykła junta bandyckich emisariuszy Moskwy".

- Po 40 latach, jeśli samemu się w tych zmaganiach (z komunistyczną władzą - red.) nie uczestniczyło, to trzeba choć trochę umiaru i kultury oraz wymiaru prezydenta. Prezydent powinien dbać o to, aby zszywać wspólnotę narodową, a nie dzielić i rozrywać jeszcze bardziej po tylu latach. To jest coś, co nie powinno się według mnie darzyć - przekazał.

Zdaniem Komorowskiego postacie Lecha Wałęsy i generała Wojciecha Jaruzelskiego dzieliły Polaków. - Uszanujmy tę drugą część Polski, która nie była moją częścią, ale jest dzisiaj częścią wspólnej Rzeczypospolitej, wolnej, demokratycznej, niepodległej, będącej częścią świata zachodniego. To myśmy wygrali, my powinniśmy okazywać więcej szacunku dawnym przeciwnikom - powiedział i dodał - Natomiast uważam, że nie wypada się dzisiaj ścigać na nienawiść, to nie znaczy, że należy wszystko zapomnieć, uznać, że zbrodni stanu wojennego nie było. Był. Żałuję, że te wszystkiego zbrodnie nie zostały rozliczone, ale proszę zwrócić uwagę, że nie rozliczyły ich także dwukrotne rządy Jarosława Kaczyńskiego, nie były w stanie - powiedział.

Super Raport 13.12 (Goście: Leszek Balcerowicz - FOR, były minister finansów oraz dr Małgorzata Bonikowska - prezes CSM) Sedno Sprawy: Jan Rulewski
Sonda
Czy Bronisław Komorowski ma rację ws. roli Jaruzelskiego i Wałęsy w stanie wojennym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE