Jarosław Kaczyński

i

Autor: Piotr Grzybowski/SE Jarosław Kaczyński

Komisja ds. Pegasusa. Będą przepytywać kolegę Kaczyńskiego z podstawówki!

2022-01-26 11:37

Obecny szef CBA Andrzej Stróżny oraz były szef tej służby Ernest Bejda odmówili udziału w posiedzeniach senackiej komisji, która wyjaśnia przypadki nielegalnej inwigilacji z użyciem systemu Pegasus - poinformował szef tej komisji Marcin Bosacki. Przed komisją w środę 26 stycznia, stawił się mec. Roman Giertych. Wezwany przed komisję będzie też sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, który jest szkolnym kolegą Jarosława Kaczyńskiego.

Na początku środowego posiedzenia Bosacki poinformował, iż komisja wystosowała zaproszenie na posiedzenia dla byłego szefa CBA Ernesta Bejdy oraz obecnego szefa tej służby Andrzeja Stróżnego. Obaj jednak - jak dodał - poinformowali, iż nie stawią się na obrady komisji. - Pan Bejda napisał: "nie mogę przyjąć zaproszenia na posiedzenie komisji w dniu 26 stycznia 2022 r. Pan Andrzej Stróżny informuje, że "moje stawiennictwo na posiedzeniu kierowana przez pana przewodniczącego komisji nie znajduje uzasadnienia" - powiedział Bosacki.

Bosacki uznał odmowę udziału w pracach komisji za "bojkot". "Z przykrością stwierdzam, że postawa obu panów Andrzeja Stróżnego i pana Ernesta Bejdy stanowi naruszenie ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zgodnie z którą przedstawiciele właściwych organów państwowych są obowiązani do przedstawiania informacji i wyjaśnienia na żądanie stałych i nadzwyczajnych komisji senackich w sprawach będących przedmiotem ich zakresu działania" - powiedział Bosacki.

Dodał, iż stanowi to także naruszenie art. 112 w związku z art. 124 konstytucji, w myśl którego - jak mówił - sposób wykonywania konstytucyjnych i ustawowych obowiązków państwowych wobec Senatu określa regulamin Senatu". "Stanowi to także naruszenie art. 63 regulaminu Senatu, zobowiązującego przedstawicieli organów państwowych do współpracy z komisją, w szczególności do czynnego udziału w posiedzeniach komisji" - zaznaczył szef komisji.

Przed komisją od 10:30 odpowiada mecenas Roman Giertych WIĘCEJ O TYM TUTAJ - KLIKNIJ. W środę przed komisją będzie też odpowiadał były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Mało kto wie, ale Hermeliński prywatnie jest kolegą szkolnym Jarosława Kaczyńskiego. - Prezesa PiS i jego śp. brata znam od pierwszej klasy. Mieszkaliśmy blisko siebie, nasi rodzice się znali, chodziliśmy razem do szkoły podstawowej - mówił kiedyś były szef PKW w jednym z wywiadów.

Sonda
Jak oceniasz sytuację polityczną w Polsce?
Express Biedrzyckiej - Marek Belka: Mamy rozpad polityki gospodarczej rządu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE