Przemoc, agresja

i

Autor: Pixabay, Materiały prasowe Piscy policjanci walczą z przemocą domową. Aresztowani zostali dwaj agresywni mężczyźni.

Kolejny domowy tyran musiał opuścić mieszkanie. Tym razem syn, który znęcał się nad matką

2020-12-11 16:25

Do Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym w Bielsku Podlaskim, działającym w ramach białostockiego Ośrodka przy Towarzystwie Amicus, zgłosiła się niedawno 51-letnia kobieta z prośbą o pomoc w usunięciu z mieszkania jej dorosłego syna. Ponieważ mężczyzna znęcał się nad matką, został na dwa tygodnie wyrzucony z domu. Taka kara spotyka rodzinnych tyranów odkąd obowiązuje ustawa antyprzemocowa.

Pokrzywdzona kobieta mieszka z synem w Bielsku Podlaskim. Mężczyzna nadużywa alkoholu i znęca się nad matką psychicznie, a także stosuje wobec niej groźby. Po interwencji policji mężczyzna musiał opuścić mieszkanie na dwa tygodnie. Mógł zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Taki natychmiastowy nakaz opuszczenia domu wprowadziła ustawa antyprzemocowa, która obowiązuje od końca listopada.

Dzięki ustawie pokrzywdzona matka oprawcy otrzymała natychmiastową pomoc bez zbędnych i długotrwałych procedur. W ramach zagwarantowanej pomocy prawnej wszczęta została procedura Niebieskiej Karty. O opiekę materialną zadba z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Super Raport 11.12 (Goście: Radosław Sikorski - eurodeputowany PO oraz dr Małgorzata Bonikowska - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Jedną z osób, które pierwsze skorzystały z nowych przepisów, jest 38-l. mieszkanka Białegostoku z czwórką dzieci, którą katował konkubent. Kobieta zawiadomiła policję, a ta zabroniła mężczyźnie zbliżać się do niej. Oprawca musiał też opuścić mieszkanie na dwa tygodnie. – To rewolucyjna zmiana, bo kiedyś oprawcy mieszkali ze swoimi ofiarami, przynajmniej do wyroku sądu. Teraz muszą opuścić lokal – informuje Piotr Sobolewski, koordynator Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku, działającym przy Towarzystwie Amicus. Kobieta dostała w nim wsparcie.

– Pokrzywdzona pojawiła się u nas 2 grudnia, a dzień później dostała środki na opłacenie czynszu i spotkała się z prawnikiem. Następnie otrzymała pomoc psychologiczną oraz bony na zakup ubrań dla dzieci. Dzięki ustawie antyprzemocowej i Funduszowi Sprawiedliwości pomagamy natychmiast – tłumaczy Sobolewski.Ustawa gwarantuje pomoc m.in. ofiarom gwałtów i osobom, które straciły bliskich w wyniku przestępstwa.