Posąg z brązu na mieć 2 m wysokości

Kolejna grupa zwolenników Leppera chce postawić mu pomnik. Znamy szczegóły projektu

2023-12-05 5:15

Po 12 latach od tragicznej śmierci byłego wicepremiera i lidera Samoobrony, Andrzeja Leppera (+57), mnożą się inicjatywy upamiętnienia jego osoby. Najpierw rolnicze związki zawodowe informowały, że chcą postawić w stolicy pomnik. Taki sam cel ma Stowarzyszenie „Z podniesioną głową”. - Chcemy umiejscowić pomnik Leppera w centrum Warszawy – mówi przewodniczący stowarzyszenia Piotr Nastałek.

Lepper jak de Gaulle?

Stołeczne stowarzyszenie „Z podniesioną głową” działa na rzecz równouprawnienia w sądach rodzinnych – organizuje m.in. cykliczne protesty pod sądem na Pradze Południe. Jego działacze nawiązali współpracę z reaktywowaną niedawno partią, Samoobroną RP, a podczas spotkania z jej liderem, Krzysztofem Prokopczykiem, padł pomysł postawienia pomnika Andrzeja Leppera.

Lepper zasłużył na pomnik w stolicy. "Gdyby wstał z grobu nie byłoby tylu problemów"

- Zajęliśmy się tym tematem. Chcemy umiejscowić pomnik w pobliżu biura Samoobrony, w którym zmarł Andrzej Lepper. Mamy kilka lokalizacji na oku w pobliżu Ronda de Gaulle'a i wkrótce je zaproponujemy – opowiada przewodniczący stowarzyszenia „Z podniesioną głową” Piotr Nastałek, który cenił Leppera za zaangażowanie w pomoc potrzebującym, między innymi pokrzywdzonym przez państwowe instytucje.

Trwa zbiórka na pomnik

Pomnik projektuje zaprzyjaźniony ze stowarzyszeniem rzeźbiarz, Bartłomiej Kurzeja, który znał lidera Samoobrony. Zgodnie z jego koncepcją, wykonany z brązu Andrzej Lepper będzie stał wśród kłosów żyta, wpatrzony w swoje dłonie. Rozpoczęła się internetowa zbiórka pieniędzy na budowę dwumetrowego monumentu z brązu. Potrzeba 435 tys. zł.

Sonda
Czy tęsknisz za Andrzejem Lepperem w polskiej polityce?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany