Wybory samorządowe 2024

KO i WdG przedstawili swoich kandydatów do rady miasta. Kto wystartuje w wyborach?

2024-02-23 10:39

W nadchodzących wyborach wybierzemy nie tylko prezydentów miast, ale też radnych. Na kogo będziemy mogli zagłosować? O tym decyduje przede wszystkim okręg wyborczy, w którym mieszkamy. Pierwsi kandydaci już zostali ogłoszeni.

Kandydaci KO i stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska do gdańskiej rady miasta z okręgu wyborczego nr 1.

Spotkaliśmy się prawie tydzień temu na Długim Targu, w samym sercu Gdańska, gdzie po pierwsze prezentowaliśmy liderkę - prezydent Aleksandrę Dulkiewicz, ale po drugie zespół stworzony z ludzi z krwi i kości. Dzisiaj przedstawiamy poszczególne osoby, które będą kandydowały z okręgu, który jest najbliżej morza

– mówił podczas konferencji wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

W okręgu nr 1 obejmującym dzielnice Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Młyniska, Stogi (z Przeróbką), Olszynka, Krakowiec- Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Św. Wojciech i Lipce jedynką będzie przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska Cezary Śpiewak-Dowbór. Na kolejnych miejscach znaleźli się Katarzyna Czerniewska (WdG), zięć byłego prezydenta RP Lech Artur Wałęsa (KO), a także Łukasz Kluczyk (WdG), Jerzy Petryczko (WdG), Marzena Kolmer (KO) oraz Agnieszka Bartków (KO).

W tegorocznych wyborach do Rady Miasta Gdańska nie wystartuje natomiast wieloletnia radna Beata Dunajewska (WdG), która po raz będzie kandydować do sejmiku województwa pomorskiego.

Życie to rozwój. Uznałam, że kolejnym etapem w moim życiu może być właśnie sejmik wojewódzki. Chciałabym być takim silnym głosem gdańszczanek i gdańszczan w sejmiku właśnie. Bo sejmik, to m.in. sprawy społeczne, szpitale, jednostki kultury, takie jak Teatr Wybrzeże. Tym wszystkim chciałabym się zająć

– podkreśliła.

W poprzednich wyborach samorządowych, które odbyły się jesienią 2018 r., wybrano 34-osobową Radę Miasta Gdańska, w której znalazły się trzy ugrupowania: Koalicja Obywatelska - 15 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 12 radnych, bezpartyjny ruch Wszystko dla Gdańska - 7 radnych.

Na tym wrocławskim cmentarzu spocznie Tomasz Komenda