- Mamy 975 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: lubelskiego (198), mazowieckiego (150), małopolskiego (75), zachodniopomorskiego (69), pomorskiego (67), łódzkiego (65), podkarpackiego (63), podlaskiego (52), śląskiego (47), wielkopolskiego (47), dolnośląskiego (42), warmińsko-mazurskiego (38), kujawsko-pomorskiego (23), świętokrzyskiego (9), opolskiego (8), lubuskiego (7). 15 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną - informuje Ministerstwo Zdrowia. - Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby. 27 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Liczba zakażonych koronawirusem 2 904 631/ 75 601 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - czytamy we wtorkowym komunikacie.
Czy w związku z tym możemy spodziewać się w nadchodzącym czasie nowych obostrzeń? Już wszystko jasne!
Polecany artykuł:
Dotychczas obowiązujące obostrzenia obowiązują w większości do 30 września. Już dziś jednak Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia, na mocy którego wszystkie obostrzenia, nakazy i zakazy, związane z pandemią COVID-19, zostaną przedłużone do 31 października. Innymi słowy rząd Mateusza Morawieckiego, mimo większej liczby zakażeń, nie zdecydował się na zaostrzenie rygorów sanitarnych.
Przypomnijmy, że oznacza to m.in. obowiązek zasłania ust i nosa za pomocą maseczki w publicznych przestrzeniach zamkniętych. Utrzymane zostają również limity widzów w kinach i na koncertach, a także gości w hotelach, restauracjach czy na weselach
Projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji, z informacją, że został już skierowany do podpisu premiera.
Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzone mają być regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Projekt przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica. Projekt zakłada ponadto zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. konwojowanych.
Regulacja ma wejść w życie z dniem 30 września 2021 r.