Kim jest Waldemar Buda? Czy to nasz przyszły prezydent?

2022-05-20 12:03
Waldemar Buda
Autor: Cezary Pecold/Super Express Rząd wyliczył, ilu kredytobiorców skorzysta z wakacji kredytowych

Według informacji “Super Expressu” Prawo i Sprawiedliwość rozważa, aby ich kandydatem na prezydenta został Waldemar Buda. Z tego powodu przybliżamy sylwetkę obecnego ministra rozwoju i technologii. Jak się okazało, kariera Budy rozkręcała się w niezłym, jednak nie w błyskawicznym tempie. 40-latek zaczął stawiać pierwsze kroki w świecie polityki jako radny rady miejskiej. A co było dalej? Przekonajcie się sami!

Waldemar Buda urodził się 21 września 1982 roku w Turku. To oznacza, że gdyby faktycznie wystartował w wyborach, miałby tyle samo lat - 43 - co Andrzej Duda, kiedy wygrał wybory. Buda z wykształcenia jest radcą prawnym. Ukończył on studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

W 2014 roku polityk uzyskał mandat radnego rady miejskiej w Łodzi. Z kolei po raz pierwszy został posłem w 2015 roku. Startował wtedy z 5. miejsca na liście PiS w okręgu nr 9 (Łódź) i otrzymał ponad 15 tys. głosów. W tym czasie był także zaangażowany w działalność biura pomocy prawnej ówczesnego kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

W Sejmie dołączył do Klubu Parlamentarnego PiS, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Buda zaangażował się również w sprawy związane z prawami lokatorów i ochroną praw spółdzielców. 

Nazwisko Budy stało się bardziej rozpoznawalne w 2018 roku, kiedy to podjął walkę o fotel prezydenta Łodzi. Ostatecznie wyścig przegrał, a jego kontrkandydatka uzyskała aż 70 proc. poparcia. Znacznie lepiej Budzie poszło już w 2019 w wyborach parlamentarnych. Zaufaniem obdarzyło go ponad 50 tys. ludzi, co okazało się najlepszym indywidualnym wynikiem w całym okręgu. W listopadzie tego samego roku objął funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. 

7 kwietnia 2022 roku Buda został powołany na stanowisko ministra rozwoju i technologii. 

Prywatnie Buda jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Jego pasją jest bieganie. Polityk co roku organizuje Biegową Pielgrzymkę Charytatywną do Częstochowy. 

ZOBACZ TAKŻE: Wybory prezydenckie 2025. To on będzie "nowym Dudą"? Nowa, niespodziewana kandydatura

Express Biedrzyckiej 19.05 (płk Maciej Matysiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, prof. Marcin Matczak) Sedno Sprawy: Beata Szydło
Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE