Złoto NBP

i

Autor: NBP

Kiedyś w Polsce była „złota wolność”, teraz będzie złota Polska

2021-10-05 19:57

To tak pół żartem. A całkiem na serio: we wtorek (5 października), jak podaje PAP, prezes NBP Adam Glapiński powiedział, podczas wystąpienia na Kongresie 590 w Warszawie, że jego zamiarem jest, by złoto stanowiło 10 proc. rezerw walutowych banku centralnego. By się tak stało, należałoby kupić 100 t kruszcu. Na razie mamy 230,2 tony.

W lipcu Narodowy Bank Polski zwiększył zasoby złota na koniec czerwca tego roku do 7, 452 mln uncji (31,1 g) z 7,412 mln. uncji na koniec maja tego roku. Pod koniec września Glapiński w wywiadzie prasowym poinformował, że według stanu na koniec sierpnia 2021 r. zapasy złota NBP wyniosły 7,402 mln uncji, tj. 230,2 tony. Zadeklarował wtedy, że kontynuując dotychczasową politykę, NBP będzie dążyć do powiększania zasobów złota, ale skala i tempo zakupów będą zależały m.in. od dynamiki zmian oficjalnych aktywów rezerwowych oraz bieżących warunków rynkowych. W styczniu 2021 r. NBP miał 7,352 mln uncji. Na początku roku 2019 mieliśmy, jako Rzeczpospolita Polska, 4,136 mln uncji. Nie jest wiedzą powszechną to, że Polska jest… producentem złota. Nie wydobywa się go kopalnianie (jak w RPA czy w Rosji), ale jest ono bardzo cennym produktem ubocznym rafinacji rud miedzi. KGHM SA co roku w ten sposób pozyskuje ok. 800 kg kruszcu.

Ile będziemy zarabiać po pandemii? Prezes NBP komentuje

W Polsce występują złoża rud złota, m.in. w skałach manganowych. Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że w Polsce wydobyć można z nich ok. 350 t złota. Czy to jest opłacalne, to już jest inną kwestią. Wydajne złoże ze skały manganowej daje z jej tony ok. 30 g złota. Największe zasoby, tego pożądanego od zarania cywilizacji metalu, tkwią w… wodzie morskiej.  Szacuje się, że z jej kilometra sześciennego można odzyskać 2 kg złota. Na razie nie jest to opłacalne przedsięwzięcie. Lepiej kalkuluje się odzyskiwanie złota z zużytej elektroniki. To jedna trzecia (z ok. 4,5 tys. t) rocznej produkcji kruszcu. Uważa się, że metal ten ludzie wydobywają od 6 tys. lat.

166,5 tys. t złota już wydobyła ludzkość szacowała (w 2017 r.) agencja Reutera. Według danych Światowej Rady Złota w ciągu minionych 6 tys. lat wydobyto ponad 125 tys. t tego kruszcu. Metr sześcienny tego metalu waży 19,3 t. Zatem, gdyby stworzyć z tych 166 tys. ton złota sześcian, to jego bok miałby 20,5 m. Tyle, mniej więcej, ma 6-piętrowy budynek (7 kondygnacji, parter 1,5 m od podłoża). Matematycy mogą obliczyć, jaki łączny wymiar miałby polskie zasoby złota, razem z tymi 100 tonami, które chce kupić NBP. A Ty co...

Sonda
Co robisz z oszczędnościami?
Nasi Partnerzy polecają