Wybory parlamentarne

i

Autor: Getty Images

Sondaż

Kiedy wybory parlamentarne? Polacy wskazali najlepszy termin

2023-08-03 8:08

Wybory parlamentarne odbędą się na jesieni tego roku, jednak konkretna data nie jest jeszcze znana. Prezydent Andrzej Duda wciąż ma czas na wyznaczenie ostatecznego terminu, tymczasem Polacy wskazali, który z możliwych terminów byłby najlepszy.

Wybory parlamentarne, zgodnie z konstytucją, muszą zostać ogłoszone przez prezydenta RP nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Ponadto wskazany dzień głosowania musi przypadać na 30 dni przed upływem kadencji Sejmu i Senatu oraz wypadać w dzień wolny od pracy.

Andrzej Duda ma czas do 14 sierpnia, by zdecydować się na jeden z możliwych w tym roku terminów: 15 października, 22 października, 29 października i 5 listopada. W najnowszym sondażu RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytano Polaków, który termin ich zdaniem byłby najlepszy.

Najwięcej osób, bo 41,7 proc. wskazało pierwszy z terminów, czyli 15 października. 15,6 proc. wybrało 22 października, 6,7 proc. uznało za najlepszą datę 5 listopada, a 3,1 proc. zdecydowało się na 28 października. Z kolei 32,8 proc. nie wiedziało, która z dat byłaby najlepsza.

Zapytano także, czy zdaniem respondentów wybory odbędą się w konstytucyjnym terminie. Jak się okazuje, 68,6 proc. badanych uznało, że tak. Przeciwnego zdania jest 12,8 proc., a 18,6 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć.

Jak widać Polacy chcą jak najszybciej przystąpić do wyborów, wciąż jednak trzeba poczekać na oficjalnie ogłoszony przez rezydenta termin.

Sonda
Zamierasz głosować w wyborach parlamentarnych 2023?
Wieczorny Express - Dariusz Joński
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany