Od katastrofy smoleńskiej minęło już 12 lat. Od razu po tragedii, która wydarzyła się w Smoleńsku, prowadzone było śledztwo. Wykazano, że do katastrofy doszło z powodu gęstej mgły, która mocno ograniczyła widoczność, tego, że samolot miał niedostosowaną prędkość lotu do warunków i leciał zbyt nisko, co spowodowało, że zaczepił o drzewo, po czym stracił sterowność i runął na ziemię. Tak wyglądały zdarzenia, które zostały zbadane i przedstawione już w lipcu 2011 w raporcie rządowej komisji, na czele której stał Jerzy Miller i która to opublikowała wówczas stosowny raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej. Nie wszyscy jednak dali wiarę zapisom owego raportu. W 2016 ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mianował Wacława Berczyńskiego przewodniczącym przewodniczącym Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem, powołanej przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Gdy Macierewicz przestał być szefem MON, w styczniu 2018 sam został powołany na przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem (podkomisji powołanej przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego).
Kiedy i o której przedstawiony zostanie raport podkomisji smoleńskiej?
Od pewnego czasu Antoni Macierewicz zapowiadał, że zostanie przedstawiony raport podkomisji, którzy ujawni, co wydarzyło się w czasie katastrofy smoleńskiej. Raport ma zostać przedstawiony w poniedziałek 11.04 w Warszawie o godzi. 11.00 w czasie konferencje prasowej w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych w Warszawie. Macierewicz poinformował, że podczas poniedziałkowej konferencji zostaną przedstawione wnioski i zalecenia wynikające z badań podkomisji, poza tym "będzie prezentacja, która ułatwi zapoznanie się z podstawowymi tezami i ustaleniami raportu".
- Raport jest już wydrukowany, ma 338 stron oraz tysiące stron załączników, które zawierają materiał dowodowy, ponieważ sam raport przede wszystkim koncentruje się na wynikach badań, zaś materiał dowodowy, jego najważniejsza część, będzie dostępny dla opinii publicznej wraz z raportem w internecie - powiedział Macierewicz w rozmowie z PAP.
Co zawiera raport Macierewicza ws. katastrofy smoleńskiej?
Antoni Macierewicz wyjaśnił, że w załącznikach zawarte są w większości kwestie techniczne, ale również mieści się w nich dokumentacja prawna oraz dokumentacja filmowa. - Głównym punktem odniesienia są informacje oraz prace techniczne, które zostały przez członków komisji wykonane, w tym olbrzymia ilość eksperymentów, które są tam relacjonowane i pokazane w formie filmowej - ocenił Macierewicz. Szef podkomisji podkreślił, że w opracowaniu dominują sprawy techniczne, gdyż raport dotyczy mechanizmu tragedii z 10 kwietnia 2010 r. - Oczywiście są poruszane różnorodne problemy, uwarunkowania polityczne, ale 90 proc. naszej pracy dotyczyło znalezienia i zidentyfikowania technicznej przyczyny śmierci lecących samolotem i katastrofy - wskazał Macierewicz.
SPRAWDŹ: Racewicz pościągała wieńce z grobu męża. Okrutne, co słyszała od ludzi!
W niedzielę 10.04, w dniu 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej na antenie Polskiego Radia 24, Antoni Macierewicz komentował:
- Nie mogę zmienić prawdy i na pewno jej nigdy nie zmienię, jutro zostanie przedstawiony raport, który jednoznacznie stwierdza, że przyczyną dramatu smoleńskiego był akt bezprawnej ingerencji polegający na zniszczeniu samolotu eksplozją. (...) W Polsce nastąpi zasadnicza zmiana po opublikowaniu raportu i po stanowisku, które zajmie państwo, podejmując prawne działania międzynarodowe związane ze zbrodnią smoleńską - mówił Macierewicz.
W niedzielę na zakończenie obchodów 12. rocznicy katastrofy prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu mówił: - Dzisiaj wiemy co się stało. Mamy odpowiedź zweryfikowaną przez wiele ośrodków; będzie to przedstawione opinii publicznej w najbliższym czasie, naszym celem jest postawienie wszystkich sprawców przed sądem; mówię to w 12. rocznicę zbrodni, zamachu - podkreślił szef PiS.
NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ Z OBCHODÓW 12. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ: