Mariusz Kamiński

i

Autor: akpa Mariusz Kamiński

Komisja śledcza

Kamiński apeluje do Szczerby o zmianę terminu przesłuchania przed komisją śledczą

2024-04-17 21:12

Mariusz Kamiński miał stawić się w czwartek 18 kwietnia 2024 roku na przesłuchaniu przed komisją śledczą. Czy tam dotrze? Jak podaje PAP, Kamiński wysłał list do przewodniczącego komisji śledczej ds. afery wizowej Michała Szczerby, apelując o zmianę terminu przesłuchania, które zaplanowano na czwartek na godz. 10. Szczerba powiedział PAP, że posiedzenie odbędzie się zgodnie z planem.

Kamiński a komisja śledcza

Przesłuchanie Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji w latach 2019-2023 oraz koordynatora służb specjalnych w latach 2015-2023 zaplanowano w czwartek 18 kwietnia 2024 roku, na godz. 10. Kamiński udostępnił na platformie X list wysłany przez niego do przewodniczącego komisji ds. afery wizowej Michała Szczerby.

Pisze w nim, że nie może wziąć udziału w posiedzeniu komisji, z uwagi na uprzednio doręczone mu wezwanie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie na ten sam dzień i tę samą godzinę. Jednocześnie poinformował, że stawi się na kolejne posiedzenie komisji.

Jak podkreśla PAP, Mariusz Kamiński zaapelował do Michała Szczerby o zmianę terminu przesłuchania przed komisją i doręczenie mu wezwania w taki sposób, "aby mógł zapoznać się z jego treścią przed kolejnym planowanym posiedzeniem". "Pan Szczerba zamiast prawidłowo i zgodnie z przepisami informować świadków o posiedzeniu komisji urządza prowokacje i próbuje sterować prokuraturą. Mam bardzo ważne informacje do przekazania opinii publicznej, czekam na prawidłowe wezwanie" - napisał Kamiński.

Szczerba o przesłuchaniu Kamińskiego

Szczerba powiedział PAP, że czwartkowe posiedzenie komisji odbędzie się zgodnie z planem, o godz. 10. "Zawiadomienie w przyjętej formule zostało wysłane do niego (Kamińskiego - PAP); ma on pełną wiedzę o tym, kiedy, gdzie i o której godzinie się odbędzie (posiedzenie) i musi podjąć decyzję" - powiedział. Szczerba podkreślił, że brak stawiennictwa będzie wywoływało różne skutki, które przewiduje ustawa o komisji śledczej. "Komisja się zbierze. Nie pozwolę na żadną obstrukcję jej działań" - oświadczył. Szczerba dodał, że Prokuratora Okręgowa w Warszawie wie o kolizji terminów, w związku z powyższym próbuje w ramach swoich możliwości dokonać zmiany godziny przesłuchania.

"Nie jest wykluczone, że pan Kamiński będzie miał jednego dnia dwa przesłuchania" - powiedział Szczerba. Zaznaczył, że decyzji w tej sprawie jeszcze jednak nie ma. "Tak czy owak komisja się jutro zbierze. Może się zająć też innymi sprawami - nowi świadkowie, może nowe materiały dowodowe" - zaznaczył. Dodał, że jeśli Kamiński nie pojawi się na posiedzeniu, to będzie ogłoszony nowy termin, "bardzo nieodległy".

Komisja śledcza

 Komisja śledcza bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. Zakończenie jej prac jest planowane na koniec czerwca. Ostatnim świadkiem ma być prezes PiS Jarosław Kaczyński

Tak wożą Andrzeja Dudę w USA

QUIZ o Andrzeju Dudzie. Jak dobrze znasz prezydenta?

Pytanie 1 z 15
Jak na drugie imię ma Andrzej Duda?