Kaczyński stanie przed senacką komisją? Tusk nie ma wątpliwości

2022-01-18 21:10
Donald Tusk
Autor: Platforma Obywatelska / Facebook Donald Tusk

Prezes NIK Marian Banaś we wtorek podczas posiedzenia senackiej komisji do spraw inwigilacji poinformował, że podjął decyzję o "niezwłocznym wszczęciu pilnej kontroli doraźnej NIK w zakresie nadzoru państwa nad służbami specjalnymi". Jak dodał, zeznania w tej sprawie powinien złożyć prezes PiS Jarosław Kaczyński. Donald Tusk pytany w programie "Fakty po faktach" w TVN24, czy prezes PiS skorzysta z tego zaproszenia, powiedział, że "obawia się, że ten festiwal lekceważenia państwa prawa będzie także zaprezentowany w tym przypadku".

- Trudno mi sobie wyobrazić, żeby Kaczyński zdecydował się na takie przesłuchanie, bo to mogłoby oznaczać rzeczywiście koniec PiS-u i jego kariery politycznej, gdyby rzeczywiście został zobowiązany, skutecznie zmuszony do wyznania całej prawdy o mechanizmach inwigilacji, prześladowania opozycji, podsłuchiwania i podglądania – powiedział Tusk w programie "Fakty po faktach" w TVN24. Dodał, że nie spodziewa się, żeby Kaczyński ustąpił.

Tusk pytany o szansę powstania komisji śledczej w sprawie inwigilacji, powiedział, że "wydaje się, że do końca tego tygodnia będzie już jasne, czy jest możliwa większość na zbudowanie komisji śledczej, która będzie badała sprawy legalności podsłuchów i tego typu procedur".

Dorota Brejza: PiS boi się afery Pegasusa [Super Raport]

Szanse powstania komisji

- Wydaje się, że jest grupa polityków, którzy dzisiaj wspierają władzę, gotowych do powołania komisji - dodał. Powiedział, że ocenia szansę powstania takiej komisji na 90 procent.

- Kupuje się nielegalnie, za miliony złotych, w jakichś bardzo ponurych, bardzo dwuznacznych operacjach, przy pomocy jakichś bardzo szemranych firm nowoczesne narzędzia do walki z terroryzmem po to, żeby podsłuchiwać senatora, adwokata, prezesa NIK – mówił Tusk. - Nie przyzwyczajajmy się do tego – apelował.

Sonda
Czy uważasz, że ws. Pegasus powinna zostać powołana komisja śledcza?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE