Jarosław Kaczyński

i

Autor: Marek Zieliński/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

MOCNA OCENA

Kaczyński przyznał, że "Mieszkanie Plus" nie wyszło i wskazał winnych. Ekspert komentuje

2022-10-24 16:23

Jarosław Kaczyński zabrał ostatnio głos na temat programu "Mieszkanie Plus". Prezes PiS szczerze przyznał, że akurat tego programu władzy nie udało się zrealizować. - Zrobiliśmy dużo, ale nie zrobiliśmy jeszcze wszystkiego, Mieszkanie Plus niestety nie wyszło - ocenił. Kaczyński wskazał, że w grę wszedł "opór deweloperów". Ekspert skomentował nam tezę prezesa.

Kaczyński o programie Mieszkanie plus: Niestety nie wyszło

Prezes Jarosław Kaczyński w ramach objazdu po Polsce, w niedzielę 23 października, odwiedził Zamość. Jednym z tematów poruszonych przez prezesa PiS była polityka mieszkaniowa. Kaczyński przyznał, że zapowiadany program "Mieszkanie Plus" nie wyszedł: - Mieszkanie Plus niestety nie wyszło. Opór deweloperów okazał się tak silny, a także pewne inne cechy naszego społeczeństwa doprowadziły do tego, że nie zdołaliśmy przełamać wszystkiego, co utrudnia zdobywanie tanich terenów pod budowę mieszkań, bo żeby mieszkania były tanie, to także tereny muszą być tanie czy nawet bardzo tanie - wyjaśnił Kaczyński. Przypomnijmy, że mowa o hucznie zapowiadanym, kilka lat temu, programie Mieszkanie Plus, mającym na celu wynajem na preferencyjnych warunkach mieszkań, dopłaty do czynszów i wynajem z dochodzeniem do własności. Główne założenia programu Mieszkanie Plus miały być takie, że osoby, które z uwagi przez niskie dochody nie są w stanie wynająć lub kupić lokalu, mógłby skorzystać z tanich mieszkań na wynajem właśnie w tym programie. 

Ekspert o wypowiedzi prezesa PiS: Polskie państwo całkowicie skapitulowało w kwestii budowy nowych mieszkań.

Jak słowa Kaczyńskiego komentuje ekspert? Mateusz Balcerek, redaktor naczelny portalu oceniamy deweloperow.pl, komentuje: - Deweloperzy są łatwym kozłem ofiarnym w czasie gigantycznego kryzysu polskiego mieszkalnictwa, ale to nie oni są winni porażki "Mieszkania Plus" i wszystkich innych programów mieszkaniowych rządów po 1989 roku. Po pierwsze, nie ma żadnego spisku deweloperów. Jest to rynek bardzo zróżnicowany, kilka największych firm nie ma monopolu na tym rynku. Deweloperzy mogą sobie pozwolić na więcej, bo polskie państwo całkowicie skapitulowało w kwestii budowy nowych mieszkań. Prywatni inwestorzy są obecnie jedynymi twórcami lokali mieszkalnych. A dlaczego ten konkretny projekt okazał się fiaskiem? Po prostu, o czym informowała już NIK, został źle napisany. Państwo miało problem z przeznaczeniem na zabudowę gruntów, które... należą do skarbu państwa. O tym mówił sam prezes kilka miesięcy temu oskarżając kolej o to, że nie chce oddać swojej ziemi pod zabudowę - ocenia ekspert. 

Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?
Express Biedrzyckiej - Bogusław GRABOWSKI - Ekonomista wskazał, co będzie największym zagrożeniem dla Polaków
Listen to "Napuszczanie Polaków na UE to największy błąd polityczny i skandal etyczno-moralny - Steinhoff. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.