KOMOROWSKI KACZYŃSKI

i

Autor: archiwum se.pl

Kaczyński przegrał z Komorowskim! 12 lat temu odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich

2022-06-20 13:03

Właśnie 20 czerwca 2022 mija 12 lat od pierwszej tury wyborów prezydenckich 2010. Były to wybory, w których jedyny raz startował Jarosław Kaczyński. Prezes PiS stoczył wtedy walkę o prezydenturę z ówczesnym marszałkiem Sejmu, Bronisławem Komorowskim.

12 lat temu, 20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Były to przyspieszone wybory, ponieważ planowo miały odbyć się jesienią, a głosowanie powinno wówczas zostać zaplanowane między 19 września a 3 października 2010. Jednak z powodu katastrofy smoleńskiej wybory zostały przyspieszone. W wyborach prezydenckich 2010 roku kandydatami w pierwszej turze byli: Bronisław Komorowski, Jarosław Kaczyński, Grzegorz Napieralski, Janusz Korwin-Mikke, Waldemar Pawlak, Andrzej Olechowski, Andrzej Lepper, Marek Jurek, Bogusław Ziętek i Kornel Morawiecki.

Komorowski i Kaczyński. 12 lat temu byli najlepsi w pierwszej turze wyborów prezydenckich

W pierwszej turze najwięcej głosów uzyskał wtedy Bronisław Komorowski, a drugie miejsce zajął Jarosław Kaczyński. To oni obaj przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbyła się 4 lipca 2010. Kaczyński mógł w drugiej turze liczyć na poparcie Marka Jurka, Kornela Morawieckiego i Janusza Korwin-Mikkego, którzy deklarowali poparcie dla tego kandydata. Komorowski zaś miał wsparcie Andrzeja Olechowskiego.

O czym debatował Bronisław Komorowski z Jarosławem Kaczyńskim?

Z tamtego okresu pamiętna była debata, którą stoczyli Komorowski i Kaczyński. Choć od tamtego czasu mija 12 lat, to tematy wówczas poruszane, są nadal aktualne. Debata trwała 60 minut i była podzielona na trzy bloki tematyczne - sprawy społeczne, gospodarka i polityka zagraniczna. Tematami debaty była sprawa katastrofy smoleńskiej, relacje z Białorusią i Rosją, sprawa wydatków na armię, sprawy światopoglądowe, w tym in vitro, czy związkach osób tej samej płci.

Sonda
Na którego polityka zagłosowałbyś dziś, gdyby znów spotkali się w wyborach?
Emeryci będą w szoku! Sprawdź, co się bardziej opłaca: czternastka czy druga waloryzacja?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE