Zbigniew Ziobro

i

Autor: ARTUR HOJNY / SE / WARSZAWA, Archiwum prywatne

Prezes PiS bez wątpliwości

Kaczyński o decyzji Ziobry. "Komisja jest nielegalna"

2025-04-24 16:57

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w czwartek, że b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) nie powinien stawiać się na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Jego zdaniem, ta komisja jest nielegalna. Minister sprawiedliwości po raz kolejny nie stawił się na przesłuchanie komisji śledczej ds. Pegasusa.

Kaczyński komentuje zachowanie Ziobry

W czwartek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński był pytany przez dziennikarzy o nieobecność Zbigniewa Ziobry na posiedzeniu komisji ds. Pegasusa. "Oczywiście, że nie powinien się pojawiać na komisji, która jest nielegalna" - odpowiedział prezes PiS. -Ja niczego nie rekomenduję, bo to jest (jego) decyzja indywidualna, ale powtarzam, że to jest nielegalna komisja. Bo stwierdzenie tego rządu, że on nagle nie uznaje Trybunału Konstytucyjnego, bo ma skład inny, niż oni by chcieli, to na tej zasadzie w ogóle nie istnieje żaden porządek prawny - powiedział Kaczyński.

Kaczyński przed komisją ds. Pegasusa

Kaczyński brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa w marcu 2024 roku. Pytany o ten wątek powiedział, że "ona wtedy nie była jeszcze zdelegalizowana". Ziobro nie stawił się w czwartek na przesłuchaniu przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Komisja skieruje do sądu wniosek o ukaranie go grzywną. Ziobro oświadczył później, że awizo wezwania na przesłuchanie miało termin odbioru do końca dnia pracy urzędu pocztowego w czwartek. Były minister sprawiedliwości, podobnie jak inni politycy PiS, uważa, że sejmowa komisja śledcza działa nielegalnie. Pogląd ten opiera na wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września 2024 r., który orzekł, że uchwała Sejmu o powołaniu tej komisji śledczej była niezgodna z konstytucją.

Sejm o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Ponad rok temu Sejm podjął jednak uchwałę, w której stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od czasu podjęcia tamtej uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw. Komisja bada, czy użycie oprogramowania inwigilacyjnego Pegasus przez rząd, służby specjalne i policję w czasie, kiedy rządziło PiS, było zgodne z prawem. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Według przekazanych dotąd, m.in. przez NIK, informacji system Pegasus został zakupiony jesienią 2017 r. dla CBA, ze środków pochodzących w zasadniczej części (25 mln zł) z Funduszu Sprawiedliwości (nadzorowanego przez ministerstwo sprawiedliwości.

ZOBACZ GALERIĘ: Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledcza ds. Pegasusa

Rozmowa prof. Dudka z prof. Chmajem o Pegasusie i polityce zagranicznej | Dudek o Polityce
Sonda
Czy wierzysz w rozliczenie afery Pegasusa i odpowiedzialność polityków PiS?
Polityka SE Google News