Śmierć Skrzypek wywołała polityczne trzęsienie ziemi
Barbara Skrzypek, przez lata uznawana za jedną z najbardziej zaufanych osób w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego, zmarła kilka dni po przesłuchaniu w prokuraturze. Jej śmierć natychmiast wywołała polityczną burzę, a część środowisk związanych z PiS otwarcie zaczęła mówić o „pierwszej ofierze demokracji walczącej”.
Teraz, jak dowiedział się Onet, Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wezwała na przesłuchanie w charakterze świadków zarówno Ewę Wrzosek, jak i prezesa PiS.
Kim naprawdę jest Ewa Wrzosek? Tajemnice i nieznane fakty na jej temat
Śledczy sięgają po świadków z najwyższych szczebli
Sprawa nabiera tempa. Zeznania mają złożyć także pełnomocnicy austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera. Już wcześniej był on główną postacią afery wokół inwestycji „dwóch wież” planowanych przez spółkę Srebrna.
To właśnie ta sprawa była powodem przesłuchania Skrzypek, która pojawiła się w prokuraturze krótko przed śmiercią. Prokurator Ewa Wrzosek, obecnie odpowiedzialna za prowadzenie najgłośniejszych spraw PiS-u, ma teraz sama złożyć zeznania w tej konkretnej sprawie. Już nie jako śledcza, lecz świadek!
Czy Wrzosek zostanie wykluczona? Atmosfera coraz bardziej napięta
Pojawiają się pytania o możliwość dalszego prowadzenia śledztwa przez Wrzosek. Przecież sama ma złożyć w nim zeznania. W kuluarach mówi się, że presja polityczna rośnie, a obóz rządzący będzie musiał odpowiedzieć, czy nie dojdzie do konfliktu interesów.
Dla Jarosława Kaczyńskiego to kolejny cios w roku wyborczym. Przesłuchanie może być wykorzystane przez jego przeciwników jako symboliczne otwarcie sprawy, której PiS chciał uniknąć za wszelką cenę.
Poniżej galeria zdjęć: Pogrzeb Barbary Skrzypek. Prezydent Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i inni politycy PiS w kondukcie żałobnym w Gorlicach.
