To jest godzina próby

i

Autor: AP

Joe Biden w Polsce. Prezydent USA już odpoczywa w luksusowym hotelu [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO, 25.03.2022]

2022-03-25 19:22

Joe Biden w Polsce. Prezydent USA przyleciał do Polski 25.03.2022. Wizyta prezydenta USA zaczęła się w piątek, 25 marca w Rzeszowie, gdzie Joe Bidena miał powitać prezydent RP Andrzej Duda. Tak się jednak nie stało, bo po przylocie Air Force One do Rzeszowa okazało się, że samolot z prezydentem Dudą miał awarię i zawrócił do Warszawy. Joe Bidena przywitał szef MON, Mariusz Błaszczak. W końcu jednak obaj prezydenci spotkali się i wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami organizacji pomagającym uchodźcom z Ukrainy.

Joe Biden w Polsce. Prezydent USA spotka się z żołnierzami amerykańskimi i Andrzejem Dudą

Joe Biden w Polsce. Wizyta prezydenta USA w Polsce zaplanowana została na dwa dni: 25-26 marca 2022. Wiadomo już, jak wygląda szczegółowy program wizyty Joe Bidena w Polsce. Joe Biden w Polsce spędzi piątek i sobotę. Do Polski przyleci z Brukseli. Brał tam w czwartek (24.03) udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej. Także w czwartek w czasie wygłoszone do Polaków orędzia prezydent Duda wspominał o wizycie Joe Bidena w Polsce: -  Jutro w Polsce rozpocznie się dwudniowa wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Obecność przywódcy Ameryki w naszym kraju w tym trudnym czasie to niezwykle ważny sygnał, potwierdzający strategiczne relacje polsko–amerykańskie. Sojusz polsko–amerykański jest silny niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu i niezależnie od tego, kto rządzi w Polsce. Jest silny, ponieważ zbudowany jest na wspólnie wyznawanych wartościach: wolności i demokracji. W sytuacji prawdziwego zagrożenia widzimy wyraźnie, że silne amerykańskie przywództwo jest potrzebne światu. Widzimy, jak ważna jest obecność i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie.

Joe Biden w Polsce. Wizyta prezydenta USA szczegółowy program

  • przylot do Rzeszowa i powitanie Joe Bidena w Polsce przez prezydenta Andrzeja Dudę
  • spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych wspierających uchodźców z Ukrainy
  • spotkanie z żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej stacjonujących w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO
  • podróż do Warszawy, w stolicy prezydent Joe Biden będzie około 19:00, nocleg w hotelu Marriott
  • sobota: rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą
  • wizyta na Stadionie Narodowym z premierem Mateuszem Morawieckiemu i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim 

Wizyta Joe Bidena w Polsce [25-26.03.2022]

10:21

Prezydent Joe Biden pojawi się w Polsce w piątek 25 marca. O godzinie 11:55 prezydent USA wyleci do Polski, około 14:15 przyleci do Rzeszowa, tam powita go prezydent Andrzej Duda.

10:55

Jak wygląda plan wizyty Joe Bidena w Polsce? Amerykański prezydent odwiedzi kilka miejsc. Po pierwsze przyleci do Rzeszowa, a dopiero z Rzeszowa uda się do Warszawy. 

WIĘCEJ TUTAJ: Plan wizyty Joe Bidena w Polsce. Gdzie zawita prezydent?

11:36

Wizyta prezydenta USA  w Polsce, w trakcie bandyckiej napaści na naszego sąsiada, jest ważna. Myślę, że nikt nie ma wątpliwości. Jednakże dziś powinniśmy oczekiwać od Joe Bidena potwierdzenia sojuszu w postaci: stałej obecności wojsk USA, ciężkiego sprzętu i zaawansowanej technologii, napisał na Twitterze polityk Porozumienia, Michał Wypij.

12:41

Jeszcze przed powitaniem Joe Bidena, Andrzej Duda mial spotkanie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską

13:10

Joe Biden jest już w drodze do Polski. Za niewiele ponad godzinę ma wylądować na lotnisku w Jasionce. 

13:23

W pierwszym dniu wizyty w Polsce prezydent USA spotka się  z żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej. Czym jest da dywizja? 82. Dywizja Powietrznodesantowa to największy tego typu związek taktyczny w USA i na świecie. Na co dzień stacjonująca w Fort Bragg w Północnej Karolinie dywizja liczy około 17,5 tys. żołnierzy. Są to prawdziwi "herosi" wyszkoleni do zadań specjalnych, nazywani są często wręcz "Śmiercią z przestworzy". WIĘCEJ O NIEJ TUTAJ - KLIKNIJ

13:36

Co na temat wizyty Joe Bidena w Polsce uważają Ukraińcy, którzy uciekli do Polski przed wojną na Ukrainie? Olena, (39 l.), Kijowa mówi nam: –Wszyscy chcą, żeby USA zamknęło niebo, ale myślę, że tego nie zrobi. Za to może wysłać najemników i doradców oraz współpracować jak najsilniej z wywiadem Ukraińskim, żeby np. USA mówiło gdzie atakować dronami albo kiedy przylecą generałowie helikopterami. Nie mówię już o broni, którą trzeba wysyłać najszybciej, półki ruskie nie kontrolują granic. Amerykanie wiedzą, jak prowadzić wojnę w rękawiczkach i błagałabym go, aby tu wysilił się najmocniej. 

13:41

Prezydent USA przylatuje do Polski samolotem Air Force One, którego nazywa się latającą fortecą. Co to jest Air Force One? Jest to kryptonim samolotu sił powietrznych USA, którym lata urzędujący amerykański prezydent, czyli obecnie Joe Biden. Do przewozu przywódcy we flocie sił powietrznych są przeznaczone dwa samoloty VC-25A. Są one wykonane na zamówienie i przystosowane w specjalny sposób. Cywilne samoloty Boeing 747-2G4B „Jumbo Jet” mają numery 28000 i SAM 29000. WIĘCEJ O TEJ MASZYNIE TUTAJ

13:46

Wylądował już samolot z częścią członków delegacji amerykańskiej na pokładzie. Za kilkanaście minut wyląduje też drugi samolot z prezydentem Joe Bidenem.
 

14:02

Za chwilę prezydent USA wyląduje na lotnisku koło Rzeszowa i rozpocznie wizytę w Polsce.

14:05

Prezydent USA wylądował.

14:10

To pierwsza wizyta Joe Bidena w Polsce, jako prezydenta USA. 

14:25

PILNE! Jakub Kumoch z kancelarii prezydenta: - Miało miejsce awaryjne lądowanie samolotu z prezydentem Dudą; samolot zawrócił do Warszawy. Obecnie jesteśmy przed wylotem rezerwowego samolotu do Rzeszowa - podał PAP. A to oznacza, że prezydent Andrzej Duda nie doleciał na lotnisko w Jasionce. 

14:29

Kumoch: -  Program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony; po przylocie prezydenta Andrzeja Dudy do Rzeszowa nastąpi powitanie przez niego prezydenta Joe Bidena.

14:34

Awaria samolotu z Andrzejem Dudą na pokładzie sprawia, że program wizyty Joe Bidena w Rzeszowie nieco się zmieni 

14:50

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wylądować ma na miejscu o 15:00.

14:54

Już jest - prezydent Joe Biden w końcu wysiadł z samolotu. Prezydenta USA przywitał minister MON Mariusz Błaszczak. ZOBACZ ZDJĘCIA Z POWITANIA JOE BIDENA W POLSCE

15:00

Prezydent Andrzej Duda wylądował na lotnisku w Jasionce. Za chwile spotka się on z prezydentem Joe Bidenem. 

15:08

Tak wyglądało powitanie Joe Bidena przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka

15:14

Tymczasem w Polskim Radiu Jarosław Kaczyński ocenił: - Wizyta Joe Bidena w Polsce jest dla nas bardzo ważna, bo obok naszego państwa toczy się wojna, jesteśmy państwem frontowym. Wizyta przywódcy największego mocarstwa jest rodzajem wsparcia i demonstracją lojalności koalicyjnej.

15:17

Prezydent Duda na lotnisku: 

15:32

Gdzie jest teraz prezydent USA? Joe Biden ma właśnie spotkanie z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej 

15:34

Pierwsze słowa na polskiej ziemi Joe Biden skierował do amerykańskich żołnierzy, którym podziękował za to, co robią.

15:36

16:03

Za chwilę przemówienie prezydenta Joe Bidena. 

16:05

Prezydent Stanów Zjednoczonych kilka minut po 14 rozpoczął swoją pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Niestety, ze względów na usterkę techniczną, prezydencki samolot z Andrzejem Dudą musiał zawrócić do Warszawy i głowa państwa przyleciała do Rzeszowa z opóźnieniem. Na profilu Kancelarii Prezydenta na Twitterze opublikowano właśnie filmik, jak Andrzej Duda wysiada z samolotu i śpieszy się na spotkanie z amerykańskim prezydentem. WIĘCEJ O TYM - TUTAJ

16:10

Wystąpienia Joe Bidena, przemówienie na spotkaniu z amerykańskimi żołnierzami - Dziękuję, że mogę Was przywitać. (...) Reszta świata patrzy na nas jak na wzór, bo prowadzimy przykładem. (...) To co robimy, to nie tylko obrona Ukrainy, ale to o co walczymy, to to, co wasze dzieci i wnuki będą widzieć w przyszłości. To jest godzina próby. Jesteśmy w nowej fazie, wasze pokolenie jest w punkcie zwrotnym, świat nie będzie taki sam. Jesteście najlepszą siłą bojową w historii świata. (...) Niech Bóg błogosławi naszych żołnierzy. Dziękuję - powiedział prezydent USA.

16:26

Co jeszcze przed amerykańskim prezydentem w Polsce dziś? Spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych wspierających uchodźców z Ukrainy. Miło ono być pierwsze w kolejności, ale przez sytuację z późniejszym przylotem do Rzeszowa Andrzeja Dudy, plan zmieniono.

16:38

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Joe Biden - w końcu mogli się przywitać 

16:52

Trwa spotkanie Joe Bidena i Andrzeja Dudy z organizacjami pozarządowymi wspierającymi uchodźców z Ukrainy.

17:02

Andrzej Duda: - Obecność prezydenta Joe Bidena to wyraz wsparcia, świadectwo jedności w ramach Sojuszu i dbałości o wzajemne relacje, a także zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski. Dzisiaj wschodnia flanka to miejsce frontowe. (...) Pomoc uciekającym przed wojną to wielkie wyzwanie dla wolnego świata, któremu musimy sprostać.

Joe Biden: -  To, co wy, społeczność humanitarna robi, ma olbrzymie znaczenie. I o to tutaj chodzi. To jest nasze zobowiązanie, a wy wypełniacie je codziennie. Jestem tu w Polsce, aby zobaczyć na własne oczy ten kryzys humanitarny. Mówiąc szczerze, żałuję, że nie mogę zobaczyć tego na własne oczy, ale nie pozwalają przekroczyć mi granicy i zobaczyć tego w Ukrainie.

17:13

Dowództwo Generalne na Twitterze: - W dniu 25.03 około 13.00 podczas realizacji lotu o statusie HEAD statkiem powietrznym Boeing należącym do 1BLTr wystąpiła niesprawność uniemożliwiająca kontynuowanie lotu. Dowódca załogi zgodnie z procedurą podjął decyzję o powrocie na lotnisko startu Warszawa Chopina.

17:38

- Dziś po południu spotkałem się z członkami 82 Dywizji Powietrznodesantowej na ziemi w Polsce. Ci ludzie służą u boku naszych polskich sojuszników, aby wzmocnić obronę frontu NATO. Wykonują niesamowitą pracę i jestem im wdzięczny za ich służbę - napisał na Twotterze Joe Biden. Dodał także zdjęcie, do którego pozował z żołnierzami.

18:00

Andrzej Duda spotkał się z polskimi żołnierzami na lotnisku pod Rzeszowem. Tymczasem trwają przygotowania do startu samolotu Air Force One, który przetransportuje Joe Bidena do Warszawy.

18:00

Samolot transportujący Joe Bidena do Warszawy z Rzeszowa właśnie wsytartował.

18:03

Rozpoczęła się konferencja Andrzeja Dudy. 

18:12

- Prezydent Biden spotkał się również z polskimi żołnierzami. Powiedział, że polski żołnierz to sprawdzony sojusznik i wiarygodny partner. Bardzo za to dziękuję - mówił Andrzej Duda w Rzeszowie.

18:13

- Dziękuję za służbę, którą pełnicie na granicy polsko-białoruskiej, gdzie zmagaliśmy się z hybrydowym atakiem. Na szczęście zmniejszył swoją intensywność, sprawia wrażenie, że gaśnie. Ale w ostatnim miesiącu zaistniało coś, co ma rozmiar tragiczniejszy, także dla nas. Wojna w Ukrainie. Dziękuję, że jesteście i dbacie o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej - powiedział Andrzej Duda.

18:18

- Wszystkie usłyszane dziś słowa były bardzo miłe, ale poważne rozmowy polityczne jeszcze przed nami, dojdzie do nich jutro - mówił Andrzeja Duda podczas spotkania z dziennikarzami na lotnisku w Rzeszowie.

18:23

Prezydent został zapytany o przyczyny zawrócenia samolotu, którym miał lecieć do Rzeszowa. - Podeszła do mnie pani stewardessa, powiedziała mi, że jest problem z samolotem, że doszło do jakiegoś uszkodzenia w samolocie, które powoduje, że samolot jest niestabilny. Za moment poczuliśmy, że samolot się kiwa w specyficzny sposób - odpowiedział.

18:26

Konferencja Andrzeja Dudy się zakończyła.

18:29

Na warszawskim Okęciu trwają przygotowania do lądowania Air Force One, na pokładzie którego jest Joe Biden. Za ok. 20 min. powinien wylądować. Później prezydent USA wsiądzie do tak zwanej "bestii" i zatrzyma się w Marriocie w centrum stolicy.

18:37

Joe Biden wylądował na lotnisku Chopina w Warszawie.

18:44

Papież Franciszek poświęcił ludność, zwłaszcza Rosji i Ukrainy, podczas nabożeństwa 25 marca. - Zgubiliśmy drogę do pokoju. Zapomnieliśmy o nauce płynącej z tragedii minionego wieku, o poświęceniu milionów poległych podczas wojen światowych - powiedział. - Zlekceważyliśmy zobowiązania podjęte jako Wspólnota Narodów i wciąż zdradzamy marzenia narodów o pokoju oraz nadzieje ludzi młodych. Staliśmy się chorzy z chciwości, zamknęliśmy się w nacjonalistycznych interesach, pozwoliliśmy, by sparaliżowały nas obojętność i egoizm - podkreślał papież.

- My zatem, Matko Boga i nasza Matko, uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój - modlił się Franciszek.

18:45

Air Force One opuszczają już pierwsi pasażerowie.

18:48

Pod samolot podjechała "Bestia", czyli pancerna limuzyna Joe'ego Bidena.

18:52

Joe Biden opuszcza pokład samolotu.

18:57

Rusza kolumna z prezydentem Joe Bidenem z Okęcia do Marriotu w centrum Warszawy.

19:11

Joe Biden zbliża się do Marriotu, w którym spędzxi dziejszą noc. Jutro, 26 marca, prezydenta USA czeka pracowity dzień. - Poważne rozmowy polityczne z prezydentem Bidenem będziemy mieli jutro - zapowiedział Andrzej Duda na konferencji na lotnisku w Rzeszowie. Punktem kulimacyjnym ma być wystąpienie na Zamku Królewskim, podczas którego prezydenci zabiorą głos.

19:20

Joe Biden przybył do hotelu Marriot. 

19:21

Relacja z wizyty Joe Bidena w Polsce 15 marca się zakończyła. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na kontynuację jutro.

Joe Biden w Polsce. Prezydent USA będzie w Rzeszowie

Wizyta prezydenta USA w Polsce rozpocznie się w piątek (25.03) w Rzeszowie. Tam powita go polski prezydent Andrzej Duda. Na prezydentów będą czekały rozmowy, Joe Biden i Andrzej Duda mają rozmawiać z przedstawicielami pozarządowych organizacji wspierających uchodźców z Ukrainy. Jak podał Biały Dom, w Rzeszowie prezydent USA weźmie udział w spotkaniu na temat napływu uchodźców do Polski i kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Potem prezydent Joe Biden spotka się ze stacjonującymi na Podkarpaciu żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej, przysłanymi w ostatnich tygodniach w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO, po czym wyruszy do Warszawy. Andrzej Duda spotka się także z żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej wykonującymi zadania w rejonach przygranicznych – poinformowała kancelaria prezydenta.

Wizyta prezydenta USA w Warszawie. Joe Biden w Polsce będzie do 26.03.2022

W sobotę (26.03) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Andrzej Duda spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem na rozmowie z w cztery oczy, po której obaj wezmą udział we wspólnej konferencji prasowej . Polska będzie drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. 

Joe Biden w Polsce. Prezydent USA pojawi się na Stadionie Narodowym

Prezydent USA Joe Biden podczas swojej wizyty w Warszawie uda się na Stadion Narodowy, żeby zobaczyć, jak udzielana jest pomoc osobom, które uciekają z Ukrainy przed rosyjską napaścią. Będzie mu towarzyszył premier Morawiecki i prezydent Warszawy, taką wiadomość podał rzecznik rządu Piotr Müller.

W piątek w Polsat News rzecznik rządu został poproszony o potwierdzenie informacji, że prezydent Stanów Zjednoczonych ma odwiedzić Stadion Narodowy, by przyjrzeć się, jak udzielana jest pomoc uchodźcom. Mają mu towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Tak, to ustalenia z ostatniego momentu. Najlepszy dowód, żeby pokazać, jak wygląda pomoc osobom, które uciekają z terenu Ukrainy przed rosyjską napaścią – powiedział Müller.

Sonda
Czy Joe Biden jest dobrym prezydentem?
gen. Marek Dukaczewski: Polska jest głęboko spenetrowana przez rosyjski wywiad [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają