Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Emeryci

Jeszcze wyższa waloryzacja emerytur! 570 zł na każdego emeryta i 14-sta emerytura do zmian

2021-02-18 17:12

Nowa waloryzacja rent i emerytur 2021. Dopiero co seniorzy usłyszeli o wysokim wskaźniku tegorocznej waloryzacji rent i emerytur, a już mogą mieć kolejne powody do radości. Już 1 marca - jak co roku, nastąpi podwykża świadczeń dla seniorów. Rząd zapowiedział, że najniższa emerytura wzrośnie nie mniej niż o 50,88 zł brutto, a pozostałe emerytury o 4,24 proc. Teraz nad ustawą pracuje Senat i chce dać emerytom jeszcze większą podwyżkę! Seniorzy mają dostać nawet 570 zł podwyżki!

Nowa waloryzacja rent i emerytur 2021

Emeryci i renciści czekają na podwyżkę związaną z coroczną marcową waloryzacją ich świadczeń. Mamy dobre wieści - wskaźnik waloryzacji będzie na poziomie aż 4,24 proc. a najniższe świadczenia będą podwyższone co najmniej o 50 zł brutto (42 zł na rękę). Wyższa będzie też emerytura minimalna oraz tzw. trzynastka, renta z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. A to nie koniec - mamy jeszcze lepsze wiadomości dla seniorów. Waloryzacja rent i emerytur może być jeszcze większa! Jak to możliwe? Od środy ustawa wprowadzająca tegoroczną waloryzację, znajduje się w Senacie. Senatorzy chcą, aby podwyżka wyniosła jeszcze więcej, czyli 70 zł brutto – taką kwotę obiecał seniorom PiS w wyborach parlamentarnych. Czy to możliwe? Tak, ale po pierwsze - politycy muszą się spieszyć, a po drugie Sejm - a konkretnie Zjednoczona Prawica, która ma większość sejmową, musi poprzeć ten pomysł. Jeśli politycy zdążą, to seniorzy z najniższymi świadczeniami dostaną dodatkowe 570 złotych w skali roku!

Drugą propozcyją Senatu jest zmiana sposobu przyznawania tzw. czternastych emerytur. W obecnym kształcie w "czternastkach" obowiązuje kryterium dochodowe - 2900 zł brutto. Zatem osoby, których świadczenie emerytalno-rentowe wynosi 2900 zł brutto lub jest niższe, otrzymają pełną wysokość 14 emerytury, czyli 1250,88 zł (tyle będzie wynosiła po marcowej waloryzacji najniższa emerytura brutto). Natomiast osoby, których świadczenie jest wyższe, otrzymają 14-tkę odpowiednio pomniejszoną. Stosuje się tu zasadę złotówka za złotówkę, czyli o tyle o ile emeryt czy rencista przekroczył 2900 zł, o tyle pomniejsza mu się czternastkę. Senatorowie opozycji chcą, by 14. emerytura trafiła do każdego seniora, bez względu na wysokość otrzymywanej emerytury.

Lista Hańby. Emerycie, ci posłowie obniżyli twoją waloryzację emerytury

 Jeszcze wyższa waloryzacja

i

Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Jeszcze wyższa waloryzacja Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-CSp6-MjUs-Nxuo_jeszcze-wyzsza-waloryzacja.jpg

Aby nowa i wyższa waloryzacja rent i emerytur zaproponowana przez Senat trafiła do seniorów, Sejm musi błyskawicznie się nią zająć. Niestety harmonogram prac posłów nie jest korzystny dla seniorów. Bowiem zbierają się oni na posiedzenia jedynie raz na miesiąc. W lutym nastąpi to na koniec miesiąca i wtedy także posłowie będą mogli przyjąć lub odrzucić propozycję Senatu. Następnie dokument musi zostać podpisany przez prezydenta Dudę - a cały proces legislacyjny powinien zakończyć się przed końcem lutem, gdyż 1 marca odbywa się coroczna waloryzacja rent i emerytur. Co zatem, jeśli politycy nie zdążą z przyjęciem ustawy? Czy seniorzy nie dostaną żadnej podwyżki swoich świadczeń?

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

Emeryci i renciści mogą spać spokojnie. Nawet jeśli politycy nie zdążą z przyjęciem ustawy, to waloryzacja i tak się odbędzie. – Waloryzacja 1 marca 2021 r. zostanie przeprowadzona wskaźnikiem procentowym 104,24. Oznacza to, że minimalna emerytura i renta wyniesie 1250,88 zł. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 938,16 zł – mówi Faktowi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Jak się liczy waloryzację rent i emerytur?

Przy wyliczaniu waloryzacji świadczeń bierze się pod uwagę dwa czynniki:

* wysokość inflacji, czyli średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w gospodarstwach emeryckich oraz

* co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację (czyli podwyżki wynagrodzeń po odjęciu inflacji).

Źródło: "Fakt"

Źródło: NOWA waloryzacja emerytur! 570 zł na każdego emeryta i zmiany w czternastych emeryturach
Nasi Partnerzy polecają