Adam Bodnar odwołał Piotra Schaba

i

Autor: Paweł Dąbrowski/ Super Express, Adam Burakowski/REPORTER

Sąd

Jest decyzja Adama Bodnara! Odwołał prezesa sądu nominowanego przez Zbigniewa Ziobrę

2024-02-21 19:55

Piotr Schab, prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie odwołany przez ministra sprawiedliwości! Procedura odwoławcza sędziego trwała od połowy stycznia 2024 roku po decyzji Adama Bodnara, wtedy też Schab został zawieszony. Kolegium sądu nie wyraziło zgody na odwołanie, ale ministrowi sprawiedliwości udało się wybrnąć z sytuacji.

Sędzia nominowany przez Zbigniewa Ziobrę odwołany

Prezes Sądu Apelacyjnego Piotr Schab został odwołany 21 lutego 2024 roku. Aby uzyskać zgodę na odwołanie sędziego, minister sprawiedliwości Adam Bodnar musiał (zgodnie z przepisami, które uchwalił PiS) wystąpić o opinię kolegium sądu. W kolegium zasiadają prezes Schab, podlegający mu prezes Sądu Okręgowego Michał Bukiewicz oraz sędzia Joanna Prznowska-Tomaszek. Portal OKO.Press podaje, że wszyscy są nominatami Ziobry, awans otrzymali od neo-KRS. Oczywiście organ nie wyraził zgody na odwołanie prezesa Sądu.

Adam Bodnar uznał, że kolegium nie wydało wiążącej opinii, gdyż w posiedzeniu brało udział dwóch z trzech prezesów sądów okręgowych. Zgodnie z uchwałą KRS, jeśli w ciągu 30 dni od przedstawienia przez ministra sprawiedliwości zamiaru odwołania prezesa lub wiceprezesa sądu nie zostanie wydana opinia, nic nie stoi na przeszkodzie odwołaniu, a w tym przypadku termin upłynął 19 lutego. Ostatecznie Schab został odwołany i jest czwartym prezesem sądu z nominacji Zbigniewa Ziobry, który został odwołany.

Wcześniej Adam Bodnar dostał pismo, w którym 52 sędziów warszawskiego sądu apelacyjnego domagało się odwołania Piotra Schaba oraz wiceprezesów. 

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

Quiz. Co wiesz o Konfederacji? Sprawdź to!

Pytanie 1 z 12
Jak brzmi pełna nazwa partii Konfederacja?