JENS STOLTENBERG

i

Autor: ROBERTO MONALDO/LAPRESSE VIA AP Jens Stoltenberg, szef NATO

Czy powinniśmy się bać?

Jens Stoltenberg: "Nie mieliśmy do czynienia z celowym atakiem na terytorium NATO"

2022-11-16 15:50

Jens Stoltenberg po spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej stwierdził, że wydaje się, że rakieta, która we wtorek, 15 listopada spadła w miejscowości Przewodów na terenie powiatu hrubieszowskiego (woj. lubelskie), nie była celowym atakiem ze strony Rosji na terytorium NATO. Prawdopodobnie powodem eksplozji był pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Warto wspomnieć, że śledztwo jednak nadal będzie trwało w tej sprawie.

Eksplozja w Przewodowie

W środę, 16 listopada zorganizowano zebranie nadzwyczajne Rady Północnoatlantyckiej ws. art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego. Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego mówi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

- Wydaje się, że w Polsce nie mieliśmy do czynienia z celowym atakiem na terytorium NATO. Wstępne analizy wskazują, że eksplozja była prawdopodobnie spowodowana przez pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Incydent nie nastąpił z winy Ukrainy. To Rosja ponosi odpowiedzialność, bo kontynuuje nielegalną wojnę wobec Ukrainy. To Kreml musi wreszcie przerwać tę wojnę - dodał. - Sojusznicy: NATO i Polska zareagowali w spokojny i skoordynowany sposób. Koordynujemy nasze reakcje, rozmawialiśmy ze sobą wczoraj wieczorem - kontynuował. - Koordynacja, wymiana informacji, wyważone reakcje i sygnał, że musimy ustalić fakty zanim wyciągniemy ostateczne wnioski nt. eksplozji w Polsce - to wszystko pokazuje, że sojusznicy NATO odpowiedzieli w rozsądny i odpowiedzialny sposób. Należy rozumieć, że reagowanie na takie sytuacje, to umiejętność znalezienia równowagi między zdecydowaniem i szybkością a spokojem i unikaniem niepotrzebnej eskalacji - zakończył sekretarz generalny Sojuszu.

Sonda
Czy wybuch w Przewodowie wywoła eskalację wojny, czy będzie pojedynczym incydentem?
Gen. Jarosław Kraszewski "Rakiety mają to do siebie, że w przeciwieństwie do pocisków artyleryjskich robią przykre niespodzianki" [Express Biedrzyckie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany