Janusz Reiter: Teraz musimy wejść do strefy euro

2013-09-23 4:00

Jaki wpływ na stosunki polsko-niemieckie będzie miał wynik wczorajszych wyborów do Bundestagu?

"Super Express": - Jakie są pana refleksje po wyborach do Bundestagu?

Janusz Reiter: - Mamy oczywiście do czynienia z wielkim sukcesem chadecji i osobiście Angeli Merkel.

- Co go zapewniło?

- Jej koncepcja polityki unikającej konfliktów, a szukającej porozumienia. Merkel znana jest z tego, że bardziej niż ideologicznymi wizjami kieruje się rozsądkiem. Taka polityka dała Niemcom poczucie bezpieczeństwa w trudnych czasach kryzysu europejskiego. Najwyraźniej zapotrzebowanie na takie poczucie bezpieczeństwa nie spadło.

- Jak będzie się kształtować niemiecka polityka zagraniczna wobec Polski?

- Będzie mniej więcej tak jak do tej pory, z korektami, które odpowiadają oczekiwaniom krajów z południa Europy, które chciałyby, aby Niemcy bardziej się angażowały w rozwiązywanie problemów strefy euro. Skoro więc punkt ciężkości polityki niemieckiej będzie się przesuwać w kierunku strefy euro, to dla Polski - co nie jest rzeczą nową i nie zależy od wyniku tych wyborów - będzie to oznaczać, że jeżeli trwale pozostaniemy poza nią, to nasza szansa na odgrywanie liczącej się roli w Unii Europejskiej będzie maleć. Zatem musimy się poważnie zastanowić, czy chcemy być poza strefą euro, czy też - i tak moim zdaniem powinniśmy zrobić - złożymy wyraźną deklarację, że chcemy do niej przystąpić i rozpocząć realne przygotowania.

- Dania i Szwecja nie są w strefie euro i chwalą to sobie.

- Gdybyśmy byli w tym położeniu geograficznym co Dania i Szwecja i gdybyśmy byli krajem tak bogatym jak te dwa kraje, tobym powiedział, że może to jest bardzo ciekawa perspektywa. My nie możemy stać z boku, bo jesteśmy na to zbyt dużym krajem i dopiero na dorobku. Bo jeżeli przyjąć perspektywę, którą pan proponuje, to można powiedzieć, że Polska nie powinna być w ogóle w Unii Europejskiej, bo Norwegia i Szwajcaria w niej nie są i chwalą to sobie - bardzo dobrze sobie radzą. Tylko że pytanie brzmi: czy Polska by sobie dobrze radziła? Odpowiadam na nie przecząco. Potrzebne nam było członkostwo w Unii, a teraz potrzebne nam jest też członkostwo w strefie euro. Taka jest logika polityczna. Jak ją pogodzić z realiami gospodarczymi, to jest pytanie do ekspertów i przywódców politycznych.

Janusz Reiter

Były ambasador Polski w Niemczech i w USA