"Super Express": - Jaka jest rola polityków, a zwłaszcza ministra środowiska w kwestii promowania sortowania śmieci?
Janez Potočnik: - Politycy, tak jak inne osoby publiczne, powinni świecić przykładem. Jednak wszyscy powinniśmy brać odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. I pomóc w stworzeniu świata, w którym efektywnie wykorzystuje się surowce.
- Co jeżeli polityk odpowiedzialny za politykę środowiskową, czyli właśnie minister środowiska, nie daje przykładu i nie sortuje własnych śmieci?
- Oczywiście nie przyczynia się to do promowania dobrych postaw. Niemniej minister to tylko jedna osoba, a całe społeczeństwo powinno wziąć odpowiedzialność za produkcję, konsumpcję i zarządzanie odpadami.
- Jak ważny jest przykład osób publicznych w promowaniu recyklingu?
- Osoby publiczne mają potencjał kreowania świadomości w kwestiach środowiska, stanowiąc przykład dla innych. I powinny świecić przykładem. Ostatnio brałem udział w przedsięwzięciu WFF, które zachęcało do pozostawienia samochodu na tydzień w domu. Zauważyłem, że wiele osób poszło za moim przykładem.
- Czyli nie ma taryfy ulgowej i wszyscy powinniśmy stosować się do tej polityki?
- Absolutnie. Żyjemy w świecie wyczerpywalnych zasobów, ale wolimy tego nie zauważać i żyjemy tak, jakby jutra nie było. Wychowywaliśmy się w świecie, w którym surowce były tanie i łatwo dostępne. Dziś się to zmieniło, więc dla wspólnego dobra powinniśmy wszyscy dbać o to, by przetwarzać jak najwięcej odpadów, które wytwarzamy. Nie możemy sobie po prostu pozwolić na nawyki konsumpcyjne, które ignorują wpływ na środowisko oraz relacje społeczne i ekonomiczne. Każdy z nas ma wpływ na gospodarkę, w której nic się nie wyrzuca i wszystko jest ponownie używane.
- Sortowanie śmieci jest dla polityki UE w sprawie ochrony środowiska jakimś priorytetem?
- Co roku produkujemy w Unii 2 mln ton śmieci i ta liczba stale rośnie. Ani składowanie, ani utylizacja tych odpadów nie jest satysfakcjonująca. Najlepszym rozwiązaniem jest recykling tych śmieci, które do tego się nadają. To pomaga zapobiec wyczerpaniu się surowców naturalnych za naszego życia i taką politykę Wspólnota wspiera od 30 lat. Nie ma innego wyjścia. Dziś każdy z nas wytwarza 16 ton śmieci rocznie. A każdego dnia przybywa nam 200 tysięcy ludzi w skali całej planety.
Janez Potočnik
Europejski komisarz ds. środowiska