Stany Zjednoczone

i

Autor: unsplash.com

Kamala Harris vs. Donald Trump

Wybory prezydenckie w USA. Czym są swing states? Mogą przeważyć o wyniku wyborów

2024-11-01 12:30

Starcie Kamali Harris i Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich jest śledzone z zapartym tchem na całym świecie. Warto przyjrzeć się, jak wygląda system elektorski w Stanach Zjednoczonych, bowiem znacznie różni się od tego dobrze znanego w Polsce. Kluczowe mogą okazać się swing states. Czym są i dlaczego mogą przeważyć o wyniku wyborów?

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się 5 listopada 2024 roku. Wówczas rozstrzygnie się, kto zostanie głową państwa: były prezydent i reprezentant Republikanów Donald Trump czy obecna wiceprezydent Kamala Harris z obozu demokratów. Warto wiedzieć, że w USA wybory są pośrednie, a nie jak w Polsce bezpośrednie. Jak dokładnie wyglądają?

Wybory prezydenckie w USA - jak wyglądają?

Wybory pośrednie oznaczają, że w imieniu wyborców prezydenta wybiera Kolegium Elektorów. Wyborcy wiedzą jednak, którego kandydata popiera dany elektor. Każdy ze stanów oraz dystrykt Kolumbii ma określoną liczbę elektorów. Najmniejsza to 3, największa to 55.

Co to swing states?

Demokraci i Republikanie mają swoje bastiony czyli stany, w których od lat głosuje się na jedną z tych partii, pozostawiając drugą daleko w tyle. Nazywają się one safe states. Przykładami mogą być na przykład Kalifornia i Nowy Jork, gdzie wygrywają Demokraci. Z kolei w Teksas czy Alabama to safe states Republikanów.

Ich przeciwieństwem są swinmg states czyli stany, w których wygrana Demokratów ani Republikanów nie jest przesądzona. Najczęściej walka kandydatów jest bardzo wyrównana i dlatego też zazwyczaj poświęca się im najwięcej uwagi, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wygrana w swing states najczęściej oznacza także wygraną wyborów prezydenckich.

To, jakie w danych wyborach stany się wahają, zależy od wielu czynników, jak demografia czy frekwencja.

Swing states w 2024 roku

W tegorocznych wyborach prezydenckich w USA jest siedem swing states. Należą do nich

  • Arizona (11 elektorów)
  • Georgia (16 elektorów)
  • Michigan (15 elektorów)
  • Nevada (6 elektorów)
  • Karolina Północna (16 elektorów)
  • Pensylwania (19 elektorów)
  • Wisconsin (10 elektorów)

Zarówno Kamala Harris, jak i Donald Trump uczynili stany wahadłowe priorytetem swoich kampanii, kierując do nich wizyty i wiece. Warto przypomnieć, że 13 lipca 2024 roku właśnie w Pensylwanii doszło do nieudanego zamachu na kandydata Republikanów.

W naszej galerii zobaczysz, jak Donald Trump smażył frytki w restauracji McDonald's:

Sonda
Kto twoim zdaniem wygra wybory prezydenckie w USA?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ_LEO, BRODZIŃSKA-MIROWSKA_WSTEP
Zarzuty dla Macierewicza? Jakubiak na prezydenta i rekordowy deficyt Tuska! | DUDEK o polityce
prof. Antoni Dudek
DUDEK o polityce || prof. Antoni Dudek
Nasi Partnerzy polecają