Miroslaw Hermaszewski, MiG-15

i

Autor: Shutterstock, Marek Barczyński/Super Express Miroslaw Hermaszewski, MiG-15

Zmarł gen. Hermaszewski

Jakimi samolotami latał Mirosław Hermaszewski? Prezentujemy maszyny słynnego kosmonauty [galeria]

2022-12-13 11:49

Generał Mirosław Hermaszewski zmarł w wieku 81 lat w jednym z warszawskich szpitali. Hermaszewski był jedynym Polakiem, który odbył lot w kosmos. Jednak znany kosmonauta nie podróżował jedynie w toni kosmosu. Generał podbijał niebo, będąc swego czasu wojskowym pilotem. Jakimi samolotami latał Hermaszewski?

Zmarł jedyny Polak w kosmosie - Mirosław Hermaszewski

Smutną informację o śmierci generała Hermaszewskiego potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską europoseł Ryszard Czarnecki, który prywatnie jest zięciem Hermaszewskiego.

Kiedy urodził się Hermaszewski?

Gen. Mirosław Hermaszewski nie żyje. Miał 81 lat

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku we wsi Lipniki na Wołyniu. Po wojnie wraz z rodziną został przesiedlony do Wołowa na Dolnym Śląsku, gdzie rozpoczął naukę. Hermaszewski jako dziecko przejawiał zainteresowania lotnictwem. Od 1960 Hermaszewski działał w Aeroklubie Wrocławskim. W okresie od 1 lipca do 15 października 1961 uczestniczył w turnusie lotniczego przysposobienia wojskowego. W tamtym czasie podwyższył kwalifikacje pilota szybowcowego, które zdobył w macierzystym aeroklubie, a 6 sierpnia 1961 ukończył kurs akrobacji szybowcowej. Następnie rozpoczął naukę latania na samolotach typu CSS-13.

Kariera Hermaszewskiego w wojsku. Jakimi samolotami latał?

13 listopada 1961 z licencją pilota szybowcowego i uprawnieniami pilota samolotowego wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie opanował pilotaż samolotu TS-8 Bies i uzyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego 3 klasy na samolocie odrzutowym MiG-15. Szkołę ukończył 22 marca 1964 w stopniu podporucznika, uzyskując przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918–1919 w Poznaniu, gdzie po dwóch latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21. Hermaszewski był także dowódcą eskadry 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku-Redzikowie, zastępcą dowódcy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu i z tego stanowiska trafił do grupy kandydatów na kosmonautów. 

Katastrofa samolotu Ił-62M. Hermaszewski wspominał. "Płomień urósł..."

Przypomnijmy, że w dniu katastrofy samolotu pasażerskiego Ił-62M „Tadeusz Kościuszko” Polskich Linii Lotniczych LOT Mirosław Hermaszewski odbywał lot służbowy na samolocie TS-11 „Iskra”. 

9 maja leciałem służbowo z Dęblina do Piły. I kiedy osiągnąłem nakazaną wysokość około 2000 metrów, i przelatywałem w rejonie Warki nad Pilicą, wprowadziłem pewną korektę kursu, ponieważ wiatr był silniejszy niż oczekiwałem; i spojrzałem w kierunku Warszawy, a pogoda była dobra, choć bardzo takie wyraźne zamglenie. A zawsze kiedy spoglądasz na Warszawę z powietrza, to widać rozbłyski szklarni okolicznych. Ale w tym momencie pojawił się jakiś inny nieco rozbłysk. Tak kątem oka go zauważyłem. Nie taki jasny, a bardziej przypominający jak gdyby zapalenie zapałki; więc spojrzałem i widzę, że ten płomień bardzo szybko urósł i zamienił się jak gdyby w typowo czarny atomowy grzyb. I wtedy natychmiast zgłosiłem to do kontroli obszaru, do Warszawy. Dopiero chyba po kilkukrotnym wywołaniu kontrolera, kontroler bardzo spokojnie odpowiada, jak dziś pamiętam: „Zero pięćdziesiąty” (taki miałem indeks), „tak, dziękuję, my wszystko wiemy” - wspominał tamto wydarzenie. 

Sonda
Czy pamiętasz lot w kosmos w 1978 roku z udziałem Mirosława Hermaszewskiego?