Jakie skarby kryją domy polskich polityków?

i

Autor: Tomasz Radzik/Sutterstock Jakie skarby kryją domy polskich polityków?

Senator Bierecki ma malucha wartego 15 tys. zł! Inni też mają cudeńka. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe senatorów

2022-06-12 19:27

Od niedawna na stronie Senatu są dostępne oświadczenia majątkowe senatorów. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie smaczki kryją się w świeżo opublikowanych dokumentach i co ciekawego kolekcjonują znane osobistości. Jak się okazuje, można trafić na prawdziwe perełki! Okazuje się, że senator klubu PiS Grzegorz Bierecki ma fiata 126 wartego 15 000 zł, a Borusewicz z klubu KO posiada kolekcję monet z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Wielkie kolekcje książek. Ci senatorowie mają słabość do literatury

Ogromną kolekcją książek może pochwalić się m.in. Włodzimierz Bernacki. Jego biblioteka liczy sobie aż 9 tys. egzemplarzy! Co ciekawe, według oświadczeń majątkowych senatora zbiór powiększył się o tysiąc nowych tytułów w ciągu jednego roku. Wielkie biblioteki, warte ponad 10 tys. zł posiadają również Jarosław Rusiecki i Krzysztof Kwiatkowski. 

Grzegorz Bierecki - milioner z maluchem w garażu 

Majątek Grzegorza Biereckiego to ponad 50 milionów złotych. Polityk posiada bardzo cenne papiery wartościowe, ma ogromne udziały w spółkach i wielkie oszczędności w różnych walutach. Senator zdecydowanie nie musi martwić się o pieniądze i może czerpać z życia pełnymi garściami. Mimo to w garażu Biereckiego wieje pustką. W oświadczeniach majątkowych od lat pojawia się tylko jedna pozycja - kolekcjonerski Fiat 126 p z 1998 roku. Jego wartość rynkowa to 15 tys. zł. 

Nietypowa kolekcja Bogdana Borusewicza  

Bogdan Borusewicz może pochwalić się jedną z bardziej nietypowych kolekcji pośród swoich kolegów i koleżanek z Senatu. Po raz pierwszy zbiór pojawia się w jego oświadczeniu majątkowym wg stanu na dzień 31.12.2019 r. Jest to… kolekcja monet z wizerunkiem Jana Pawła II. Nie jest pewne, jaka jest jej dokładna wartość, natomiast kosztowała ona więcej niż 10 tys. zł. 

Ciekawy przypadek Marcina Bosackiego - miłośnik sztuki z debetem na koncie

Oświadczenie majątkowe Marcina Bosackiego z pewnością należy do najbardziej zaskakujących. Jego środki zgromadzone w polskiej walucie to “minus 2 460,24 (debet na koncie)”, a także IKE senatora oraz jego żony - 102 246 zł. Jak widać, ten rok z pewnością nie należał do najłatwiejszych. Jeśli chodzi natomiast o wyjątkowe kolekcje, Bosacki ma się czym pochwalić. Od lat posiada on dwa obrazy Edwarda Dwurnika - “Poznań” oraz “Warszawę”. Oba są warte około 50 tys. zł.

Słabość do błyskotek Jacka Burego

Jacek Bury to kolejny senator-milioner. Podobnie jak Bierecki, polityk nie przywiązuje dużej uwagi do samochodów. W swoim oświadczeniu wpisał tylko jedno auto - Mini Coopera z 2003 roku. Uwagę przykuwają natomiast bardzo drogie zegarki, jakimi może pochwalić się Bury. Są to Omega i Breitling. Wydaje się, że polityk ma słabość do błyskotek, bo w obu przypadkach postawił na złotą wersję.

Robert Dowhan - kolekcjoner z krwi i kości

Nie da się oprzeć wrażeniu, że Robert Dowhan uwielbia luksus - wygodny samochód, drogie zegarki czy alkohole to tylko część jego bogatej kolekcji. Przejrzenie oświadczenia majątkowego senatora wymaga zdecydowanie sporo czasu - do zwykłych dokumentów dołączono dwie strony A4 aneksu! 

Robert Dowhan posiada m.in. 8 luksusowych zegarków. Łącznie kosztowały one 365 tys., natomiast najdroższy “okaz” jest wart aż 80 tys. Jak się okazuje polityk jest dużym fanem Ulysse Nadrin i to właśnie zegarki tej firmy przeważają w jego kolekcji. 

Senator zdecydowanie nie oszczędza na jakości swojego życia i chętnie stawia na luksus. Samo wyposażenie jego mieszkania jest warte około 600 tys. zł, a czekająca na gości kolekcja drogich alkoholi - kolejne 100 tys. W rozmowie z nami Robert Dowhan zdradził, że on sam raczej rzadko sięga po wysokoprocentowe trunki, a kolekcję alkoholi odziedziczył po ojcu. 

Wiele wskazuje na to, że polityk ma także słabość do dobrej zabawy i to takiej, która zapewni mu odrobinę adrenaliny. Skąd takie wnioski? Senator jest posiadaczem quada za 25 tys. zł oraz skutera wodnego za 120 tys.

Z drugiej strony Dowhan wie, jak dobrze się zrelaksować. Nie ma w końcu to jak odpoczynek we własnym jacuzzi wartym 50 tys. zł. 

Odpowiedzialna inwestycja Beaty Małeckiej-Libery 

Podczas gdy inni wydają pieniądze na zabawę i luksusy, Beata Małecka-Libera podchodzi do swoich oszczędności w sposób bardzo odpowiedzialny. Okazuje się, że polityk posiada złoto inwestycyjne. Jest ono warte całkiem niezłą sumkę, bo aż 98 090 zł. 

Aleksander Pociej stawia na ponadczasowy szyk 

Trudno o bardziej wyrafinowaną kolekcję od tej, którą może poszczycić się Aleksander Pociej. Polityk postawił na ponadczasową elegancję i docenił dobre rzemiosło. Dzięki temu może się teraz chwalić posiadaniem kompletu mebli z XIX wieku, wartym 40 tys. zł. Kolekcja z pewnością zapiera dech w piersiach!

Barbara i Bogdan Zdrojewscy - para wrażliwa na sztukę

Bazując na oświadczeniach majątkowych senatorów, tytuł największych miłośników sztuki z łatwością zdobywają Barbara i Bogdan Zdrojewscy. Choć para nie może pochwalić się ogromną kolekcją, to i tak dzieła jakie posiadają, są warte odnotowania. Jak się okazuje, małżeństwo ma w domu pracę Zbigniewa Karpińskiego wartą 28 tys., a także dwa obrazy Józefa Hałasa (30 tys. zł). 

ZOBACZ TAKŻE: Michał Cieślak oświadczenie majątkowe. Przejrzeliśmy je! Wprowadził w błąd naczelniczkę poczty

Express Biedrzyckiej 10.06 (Bartłomiej Sienkiewicz, Adam Balcer, Marek Zuber) Sedno Sprawy: Małgorzata Kidawa- Błońska
Sonda
Czy Donald Tusk i Szymon Hołownia powinni opublikować swoje oświadczenia majątkowe przed wyborami w 2023?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE