W tym eksperymentalnym badaniu poproszono Polaków, aby wyobrazili sobie, że w Polsce głosowanie w wyborach parlamentarnych jest obowiązkowe, a każda osoba, która ukończyła 18 lat musi wziąć udział w głosowaniu albo zapłacić wysoką karę finansową. W takiej sytuacji wybory wygrałaby partia Jarosława Kaczyńskiego, mogąca liczyć na 23,8% głosów. Na drugim miejscu znalazłaby się Platforma Obywatelska (16,7%), na trzecim Kukiz’15 (11,7%). Do sejmu weszłaby również Nowoczesna z poparciem 5,8%. Pozostałe partie: Razem (4%), SLD (3,8%), PSL (2,4%) oraz Wolność (1,9%) nie przekroczyły progu wyborczego.
Co ciekawe, w badaniu uwzględnione zostały nowe partie, które ewentualnie mogłyby się w międzyczasie pojawić na polskiej scenie politycznej. Największe poparcie uzyskałaby partia centrowa (4,8%), następnie partia prawicowa (2,3%), a najmniejsze - partia lewicowa (1,4%).
Przy konieczności udania się do urn wyborczych duża grupa ankietowanych uznała, że oddałaby głos nieważny. Taką odpowiedź wybrało 21% badanych. Jako powód do podjęcia takiej decyzji większość odpowiedziała, że nie wierzy politykom (44%), że kłótnie i spory polityków zniechęcają ich do głosowania (35%) lub też, że nie mają na kogo głosować (33%).
Zobacz także: Sondaż se.pl i NOWA TV. Po prezydenckich wetach - jak Polacy oceniają Andrzeja Dudę?
Polecamy również: Polacy chwalą prezydenta za weto SONDAŻ
Przeczytaj ponadto: Awantura o sądy nie zaszkodziła PiS. Sondaż NOWA TV i se.pl