Koperta, list

i

Autor: THIERRY ZOCCOLAN

Jak głosować korespondencyjnie. Kto może? Wybory prezydenckie 10 maja

2020-03-28 10:37

W nocy z piątku na sobotę Prawo i Sprawiedliwość nieoczekiwanie zmieniło obowiązujący dotychczas kodeks wyborczy. Nowe poprawki znacząco rozszerzają możliwość głosowania korespondencyjnego w najbliższych wyborach prezydenckich. Na czym polega głosowanie korespondencyjne, jakie trzeba spełnić wymagania, kiedy i gdzie zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik!

Początkowo z możliwości głosowania korespondencyjnego mogli korzystać Polacy mieszkający za granicą oraz osoby niepełnosprawne. To zmieniło się przy okazji poprzednich wyborów prezydenckich w 2015 roku. Wówczas taką możliwość dano każdemu wyborcy.

Aby wziąć udział w głosowaniu w sposób korespondencyjny należało zgłosić się do urzędu gminy albo miasta do wyznaczonej uprzednio daty (ustawowo do 27 kwietnia). Zgłosić można się było ustnie, pisemnie, pocztą elektroniczną lub faksem.

Zobacz także: PiS NIE ODPUŚCI wyborów 10 maja?! Zaskakujące zmiany w kodeksie wyborczym

Zgłoszenie musiało zawierać: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, zaznaczenie o które wybory chodzi oraz adres, na który powinien zostać przesłany pakiet wyborczy. Wyborca słabowidzący lub niewidzący, mógł poprosić także o dołączenie do wyborczego pakietu nakładki z zapisem w alfabecie Braille'a. Zgłoszenie musiało zawierać także oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru w danej gminie. Osoba, która wnioskowała o możliwość głosowania korespondencyjnego została włączona w spis wyborców w obwodzie dostosowanym do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

W przypadku, w którym wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego nie spełniał wymogów, wyborca był poproszony o uzupełnienie zgłoszenia. Musiał to zrobić do 3 dni od daty odebrania wezwania. Jeśli zgłoszenie było poprawne, wtedy pakiet wyborczy trafi do wyborcy w ciągu 7 dni. Istniała także możliwość osobistego odebrania pakietu, ale trzeba to wcześniej zaznaczyć we wniosku.

Co zawierał owy pakiet wyborczy? Kartę do głosowania, zaadresowaną kopertę zwrotną, kopertę na kartę do głosowania, instrukcję głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu (jest to potrzebne, by uznać głos za ważny) oraz nakładkę na kartę (jeśli osoba o to poprosiła). Jeśli ktoś zapomniał odesłać wraz z głosem oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu, taki głos nie był policzony.

Dodatkowo Prawo i Sprawiedliwość w swojej nocnej poprawce do Kodeksu Wyborczego postanowiło, że w najbliższych wyborach prezydenckich głosować korespondencyjnie będą mogły wszystkie osoby, które 10 maja podlegać będą "obowiązkowej kwarantannie izolacji lub izolacji w warunkach domowych", oraz wszystkie osoby, które "najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat". Dodatkowo osoby w tym wieku będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak osoby niepełnosprawne). Postanowiono również, że głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych oraz na na statkach morskich.