Węgiel

i

Autor: SHUTTERSTOCK

PORADNIK

Jak dostać 3000 zł na węgiel? To musisz wiedzieć, by otrzymać dodatek węglowy

2022-08-18 20:41

Od 17 sierpnia można składać wnioski o dodatek węglowy, który ma nam zrekompensować rekordowe ceny węgla do ogrzewania domów. Aby dostać 3000 zł, należy złożyć wniosek do końca listopada. Im wcześniej to zrobimy, tym wcześniej dostaniemy pieniądze. Krok po kroku wyjaśniamy i podpowiadamy, jak otrzymać pieniądze.

Jak otrzymać dodatek węglowy? Wyjaśniamy krok po kroku. PORADNIK

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Chodzi o domy i mieszkania wyposażone w piec na paliwo stałe, kominek, kozę albo kuchnię węglową lub piec kaflowy – jeśli zasilany jest węglem. Od 17 sierpnia można składać w urzędach gmin wniosek o dodatek. – Wnioski można składać do 30 listopada 2022 r. Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – informuje Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Rząd pracuje nad przepisami, które zapewnią dodatki energetyczne także gospodarstwom, które palą innym paliwem niż węgiel. Niżej przedstawiamy najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące dodatku węglowego: 

Adrian Zandberg o kryzysie węglowym w Polsce
  • Kto dostanie dodatek węglowy?

Gospodarstwo domowe, które posiada kocioł do palenia węglem (należy wcześniej złożyć w tej sprawie deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Jeśli w jednym domu ogrzewanym węglem mieszka kilka rodzin, które składają się na opał, mogą osobno wnioskować o dodatek.

  • Czy obowiązuje kryterium dochodowe?

Nie. W przypadku dodatku węglowego, nie obowiązuje to kryterium. Wnioskować o 3 tys. zł można niezależnie od naszych zarobków ani od tego, ile osób mieszka w ogrzewanym węglem domu.

  • Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

Trzeba wypełnić wniosek i złożyć go w urzędzie gminy. Wniosek można wcześniej pobrać z internetu (https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-weglowy) i wypełnić w domu.

  • Kiedy dostanę pieniądze?

Wnioski można składać do końca listopada 2022 r. Przelew 3 tys. zł trafi na podane we wniosku konto do 30 dni od złożenia dokumentu.

  • Czy trzeba udowodnić zakup węgla?

Nie. Pieniądze można wydać w dowolnym czasie na dowolny cel – wydatek nie będzie kontrolowany.

Sonda
Czy zamierzasz złożyć wniosek o dodatek węglowy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE