warzywa

i

Autor: getty images

Niektóre warzywa staniały

Inflacja w dół, a ceny w górę. Ziemniaki droższe od bananów

2023-08-03 5:15

Inflacja odpuszcza, ale ceny, choć wolniej, wciąż rosną. Według GUS w lipcu wskaźnik inflacji wyniósł ponad 10 proc., ale w całym I półroczu podwyżki były znacznie większe. Warzywa są przez to dziś o 34 proc. droższe niż w czerwcu ubiegło roku. Dodatkowo suche lato daje się we znaki rolnikom, przez co ziemniaki kosztują teraz od 3,50 do 5 zł za kilogram. Są droższe od bananów, które kupimy już po 3 zł.

Lato przyniosło spadki cen

GUS przeanalizował wzrost cen w pierwszej połowie roku. Okazuje się, że po warzywach, które zdrożały w największym stopniu (o 32,4 proc.), najbardziej zdrożały karmy dla zwierząt (plus 31,6 proc.), a także chemia gospodarcza (27,8 proc.) i nabiał (24,2 proc.). Miłośnicy warzyw i owoców mogą odetchnąć jednak z ulgą, gdyż po drastycznie wysokich cenach wiosną - lato tradycyjnie przyniosło spadki cen płodów rolnych. Niektóre warzywa (np. pomidory) są dziś nawet nieco tańsze niż rok temu, a za kilogram papryki zapłacimy 8-12 zł, kiedy wiosną ceny dochodziły do 30 zł. Droższe są natomiast jaja, mięso, znacznie podrożało mleko. 

Joanna Senyszyn bardzo cierpiała. Musiała iść pod nóż

Promocja na banany w dyskoncie

Niestety wciąż drogie są ziemniaki, których cena sięga nawet 5 zł. – W wieku regionach utrzymuje się susza, co hamuje wzrost roślin, w tym ziemniaków. Miejmy nadzieję że spadnie deszcz i za kilka tygodni ich ceny także spadną – mówi Maciej Kmera, ekspert z Giełdy Bronisze. Co ciekawe, w wielu supermarketach i dyskontach można kupić w okazyjnej cenie banany. Jeszcze wiosną kosztowały po 7 zł za kilogram, a dziś bywają nawet po 3 zł. ABR

Raport Złotorowicza - Marek BUDZISZ
Sonda
Czy Twoim zdaniem PiS radzi sobie z drożyzną?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany