Igor Zalewski

i

Autor: Super Express

Igor Zalewski recenzuje Polski Ład. Morawiecki nie będzie zadowolony...

2022-01-17 6:00

"Chyba jeszcze za wcześnie, żeby na to pytanie ostatecznie odpowiedzieć. Niezbitym faktem jest natomiast zamieszanie związane z wprowadzeniem tej sztandarowej reformy rządu Zjednoczonej Prawicy. Zamieszanie, którego – i to tyleż zabawne, co smutne – łatwo było uniknąć", pisze Igor Zalewski w cotygodniowym felietonie "Super Expressu".

Wystarczyło zrobić kilka rozpaczliwie oczywistych rzeczy. Kiedy Amerykanie ponieśli kompromitującą klęskę z Zatoce Świń na Kubie, amerykańska administracja stwierdziła, że był to wynik zbyt optymistycznego planowania. Zespół, który pracował nad operacją, był tak zachwycony własnymi planami, że ignorował wszelkie trudności i negatywne scenariusze. Efektem była klapa, ale też wniosek na przyszłość – że zespołowi opracowującemu jakiekolwiek plany towarzyszyć ma drugi team, którego zadaniem jest wyłapywanie słabości w koncepcjach pierwszego.

Od tej pory taki model pracy jest dość powszechny. A jednak zabrakło go przy tworzeniu Polskiego Ładu. Dopiero teraz, z tego co wiem, przy poprawkach do PŁ taki dualizm jest czy ma być realizowany.

>>>Polacy ogromnie surowi dla Polskiego Ładu. Miażdżące wyniki sondażu

Drugą oczywistą kwestią jest pośpiech, z jaką program przygotowywano. Sukces miał być na już, na teraz. Przy skali projektu musiało to prowadzić do niedoróbek, a jeśli nawet przyjmiemy najbardziej optymistyczną rządową wersję, że tych niedoróbek nie ma, to oczywistym efektem tak wielkich zmian musiało być zagubienie społeczeństwa, a konkretnie księgowych, działów kadr, przedsiębiorców. Przynajmniej roczne vacatio legis dla tak ogromnego projektu, które dałoby czas na rozeznanie się w nim, to absolutne minimum. Pozwoliłoby to uniknąć nagłej eksplozji chaosu.

Dlaczego zatem popełniono te błędy? Odpowiedzi szukałbym w pewnym zdaniu z książki Johna Lewisa Gaddisa „Geniusze strategii”. Pisze on: „Zdrowy rozsądek jest niczym powietrze. Im wyżej się wspinasz, tym bardziej się rozrzedza.”

Naprawdę mądre słowa, cała historia jest ich doskonałym potwierdzeniem.

>>>Igor Zalewski o drożyźnie. Tego nikt się nie spodziewał

>>>Igor Zalewski z pesymizmem o Nowym Roku. Ciekawe czasy

Sonda
Jak oceniasz wprowadzenie Polskiego Ładu?
Express Biedrzyckiej - Władysław Kosiniak-Kamysz: Polski Ład to bajzel. Trzeba wyrzucić do kosza to cholerstwo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają