Szymon Hołownia

i

Autor: ŁUKASZ GĄGULSKI/SUPER EXPRESS Szymon Hołownia

Najnowszy sondaż partyjny. Hołownia w siódmym niebie, klęska Budki, Ziobro i Gowin w czeluściach piekieł

2021-06-09 6:11

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster dla „Super Expressu” przynosi świetne wieści Szymonowi Hołowni (45 l.) i przysparza zmartwień Koalicji Obywatelskiej z Borysem Budką (43 l.) na czele. Polska 2050 umacnia się na pozycji wicelidera i wyrasta na głównego rywala Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Powody do zadowolenia ma również Jarosław Kaczyński (72 l.), bo PiS prowadzi zarówno w wariancie z koalicjantami, jak i bez Solidarnej Polski i Porozumienia. Ziobryści i Jarosław Gowin (60 l.) mogą co najwyżej pomarzyć o samodzielnym wejściu do Sejmu.

Hołownia ucieka Budce

Najnowszy sondaż "Super Expressu" nie przynosi zaskoczeń, jeśli chodzi o lidera - wyraźnie prowadzi Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,18 proc. To, co najciekawsze, dzieje się jednak za plecami partii rządzącej. Partia Szymona Hołowni (23,02 proc.), jako jedyna na podium, zyskuje w porównaniu z majowym badaniem, zmniejszając stratę do PiS i zwiększając przewagę nad trzecią Koalicją Obywatelską (18,44 proc.). Nic więc dziwnego, że Hołownia podsyca plotki o wcześniejszych wyborach. – Jarosław Kaczyński, co nie jest tajemnicą, bo wiemy to z lokalnych struktur i z Nowogrodzkiej, poważnie rozważa wariant 10 października – stwierdził ostatnio w programie „Kropka nad i”.

Wątpliwości, co do intencji lidera Polski 2050 nie ma prof. Kazimierz Kik (74 l.). – Przyspieszone wybory na przełomie roku to optymalny moment dla Hołowni, który może wykorzystać okres swojego politycznego wzlotu, a Platforma Obywatelska traci i będzie traciła, bo jest w wewnętrznej rozsypce. Polska 2050 może więc stać się siłą organizującą całą opozycję – mówi nam politolog.

Sondaż 1

i

Autor: SE

Zjednoczona Prawica idzie osobno. Co wtedy?

Nieco inaczej wyglądają wyniki sondażu w wariancie, w którym Prawo i Sprawiedliwość startowałoby samodzielnie - bez Solidarnej Polski i Porozumienia. PiS nadal prowadzi, ale z wynikiem 35,29 proc. 22,99 proc. dla Polski 2050 Szymona Hołowni i trzecie miejsce dla Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 17,79 proc.

Kolejne miejsca dla Konfederacji (9,7 proc.), Lewicy (6,52 proc.) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (5,65 proc.). Daleko w tyle Solidarna Polska z wynikiem 1,06 proc. i Porozumienie, na które głos chce oddać zaledwie 0,54 proc. Widać więc wyraźnie, że bez partii Jarosława Kaczyńskiego ziobryści i Gowin mogą co najwyżej pomarzyć o wejściu do Sejmu.

Nie przegap: Sondaż: Kaczyński będzie dumny jak nigdy! Większy ból Ziobry i Gowina

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 5-6 czerwca 2021 roku na próbie 1047 dorosłych Polaków. 

Super Raport 08.06 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska, prof. Antoni Dudek - politolog, historyk), Sedno Sprawy: Wojciech Andrusiewicz
Sonda
Czy Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji?