Holendrzy chcą wyrzucić Polskę ze strefy Shengen!

2015-11-20 14:12

Jak informuje ,,Newsweek" w holenderskiej prasie pojawiły się pogłoski, jakoby władze tego państwa chciały drastycznie ograniczyć strefę Schengen. Według tego planu z obecnego składu wypadłyby, oprócz Polski: Grecja, Włochy, Hiszpania oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Ma to uratować ideę Schengen, która chwieje się w posadach w trakcie narastającego krysyzu imigracyjnego. Bruksela, Amsterdam i Luksemburg rozważają podobno zamknięcie granic i utworzenie pomiędzy sobą ,,ministrefy" Schengen.  

Czym jest układ z Schengen? Było to porozumienie zawarte w miejscowości Schengen w Luksemburgu w 1985 roku.  Jego celem było zniesienie kontroli osób, które przekraczają granice pomiędzy państwami, które przynależą do tego układu. Miał on również wzmacniać współpracę państw w zakresie bezpieczeństwa, polityki azylowej. Pierwotnie układ podpisały kraje Beneluksu, Francja oraz RFN. Na przestrzeni lat kolejne państwa dołączały do tej strefy- obecnie tworzy ją 29 państw (w tym 22 należące do UE). Polska w strefie Schengen znajduje się od 21 grudnia 2007 roku.

Sama idea ograniczenia strefy zrodzić się miała w Holandii. Choć rzecznik MSZ odpowiedział już na medialne doniesienia, i sprostował je mówiąc, że nie jest jego celem natychmiastowe zamknięcie granic, a jedynie ostrzeżenie państw, które łamią unijne zobowiązania wobec uchodźców. Rzecznika Komisji Europejskiej ds. migracji, Natasha Bertaud powiedziała jednak: - Nie otrzymaliśmy żadnej formalnej propozycji w tej sprawie.

Nie jest tajemnicą, że kraje UE myślą o wprowadzeniu systematycznych kontroli osób, które przekraczają zewnętrzną granicę strefy Schengen. W tym gronie mają też być obywatele unijni. W piątek może zapaść taka decyzja na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. Ma to być odpowiedź na zagrożenia terrorystyczne, które po zeszłotygodniowych zamachach w Paryżu przebiły się do świadomości społecznej. Na kontrolach granicznych zależy mocno Francji. Jak powiedział unijny dyplomata w czwartek: - Jest wyraźne oczekiwanie, że Kodeks graniczny Schengen zostanie zrewidowany, by umożliwić bardziej systematyczne kontrole na zewnętrznych granicach.

Zobacz także: Atak na hotel z Francuzami! Islamiści napadli na Radisson Blu w Mali i wzięli 170 zakładników