Zajawka Express Biedrzyckiej

i

Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Zajawka Express Biedrzyckiej

Hanna Gill-Piątek o ustawie medialnej. "Kaczyński uderza w Tuska!" [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

2021-07-20 15:25

W porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu ma się znaleźć projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, czyli tak zwana ustawa medialna lub "lex-TVN". W Zjednoczonej Prawicy trwa liczenie szabel przed głosowaniem. Nieoficjalnie mówi się, że Jarosław Kaczyński będzie mógł liczyć na wsparcie części posłów Konfederacji. Wszystkie pozostałe kluby opozycyjne zagłosują przeciw. - Ta ustawa jest miarą tego jak Jarosław Kaczyński boi się Donalda Tuska - mówiła dziś w programie "Express Biedrzyckiej" Hanna Gill-Piątek. Według posłanki Polski 2050 projekt idealnie zbiegł się z powrotem byłego premiera do polskiej polityki. Ale to nie wszystko.

Hanna Gill-Piątek zwraca także uwagę na to, że "prezes PiS zrobi wszystko żeby odebrać Tuskowi głos". - Bo jego celem nie jest to, żeby Polska była lepszym krajem, żeby była w Europie, żeby Polacy żyli w dobrostanie. Jego celem jest zwalczenie Donalda Tuska. I to jest ewidentnie w Tuska wymierzone. 

Kamila Biedrzycka: W porządku obrad rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu ma się znaleźć tak zwana ustawa medialna...

Hanna Gill-Piątek: ...kiedykolwiek nie wejdzie pod obrady, Polska 205o na pewno będzie przeciw. Ta ustawa jest miarą tego jak Jarosław Kaczyński boi się Donalda Tuska. Projekt zbiegł się bowiem z dwoma wydarzeniami. Po pierwsze z powrotem Tuska. I to jest oczywiste, że prezes PiS zrobi wszystko żeby odebrać mu głos. Bo jego celem nie jest to, żeby Polska była lepszym krajem, żeby była w Europie, żeby Polacy żyli w dobrostanie. Jego celem jest zwalczenie Donalda Tuska. I to jest ewidentnie w Tuska wymierzone.

- A druga przyczyna tak niespodziewanego pojawienia się tej ustawy?

- To zakup tych nieszczęsnych Abramsów. Zakup, jak mówi gen. Różański, iście z bananowej republiki. Bez żadnego offsetu, bez żadnej korzyści dla naszego przemysłu. To zakup nowoczesnych, ale pustych skorup.

Express Biedrzyckiej - Hanna Gill-Piątek: W sprawie mediów PiS idzie drogą Orbana

- Które dodatkowo mają być remontowane nie przez polskie, ale amerykańskie firmy.

- Dokładnie. Więc jest to dla Polski zakup de facto niekorzystny. I w mojej opinii te dwie sprawy są powiązane. Polski rząd liczy na to, że jak rzuci te miliardy przed Amerykanów kupując te czołgi, to oni się już nie sprzeciwią lex-TVN. Mam nadzieję, że to nie jest scenariusz, który tutaj nastąpi.

- Czyli taka wymiana? My wydamy pieniądze, a wy dacie nam spokój z ustawą medialną?

- Tak to niestety może wyglądać. Mam jednak nadzieję, że taka wymiana nie nastąpi, że będziemy nie tylko na arenie polskiej, ale także międzynarodowej bronić demokratycznych wartości i wolnych mediów. Bo bez wolnych mediów nie ma demokracji. A przypomnijmy, że to nie jest pierwszy zamach PiS na media. Idzie to dokładnie tak, jak robił to Victor Orban na Węgrzech. Czyli powolne odbieranie koncesji, podatek od reklam, w końcu zagłuszanie i odbieranie mediom prywatnym reklam spółek państwowych.

- Była pani zaskoczona zarówno formą jak i treścią ostatniego wystąpienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek?

- Powiedzenie „tu jest Polska, a nie Unia” najlepiej obrazuje do czego doprowadzają nas rządy PiS. Czyli do polexitu. A z Unii biorą, prawda? Nie podoba się wyrok Trybunału Sprawiedliwości, ale pieniądze jednak chcemy. No to jak? Jest w tym jakaś logika? Nie ma żadnej. To nie są pieniądze PiS. Pieniądze z budżetu są nasze, podatników. Co marszałek Witek w ogóle tutaj wygaduje? Poza tym wypłata środków z Funduszu Odbudowy może zostać zawieszona. Dostaliśmy ostatnie ostrzeżenie. Oprócz wstrzymania wypłat będziemy płacić ogromne kary. Więc rząd PiS po prostu będzie musiał się ugiąć.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE