Zajawki SEDNO SPRAWY Cessak

i

Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Zajawki SEDNO SPRAWY Cessak

Grzegorz Cessak zdradził, kiedy TRZECIA dawka szczepionki. Konkret! [SEDNO SPRAWY]

2021-09-14 11:10

Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, był wtorkowym gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno sprawy" w Radiu Plus. W rozmowie szczerze wyznał on m.in., kiedy Polacy mogą przyjąć 3. dawką szczepionki.

Niemal przesądzone jest, że czwarta fala koronawirusa lada chwila pojawi się w Polsce. Nic więc dziwnego, że rząd za wszelka cenę stara się zachęcić do szczepień i ostrzega przed covid-19. W rozmowie z Jackiem Prusinowskim, Grzegorz Cessak Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, zdradził, kiedy będzie możliwe podanie 3. dawki szczepionki w Polsce. Jak podkreślił, w przyszłym roku epidemia koronawirusa powinna wygasać. - Będziemy wiedzieli s październiku o ewentualnej możliwości podania 3 dawki przypominającej. Na dzisiaj nie widać takiej pilnej konieczności, bo skuteczne są szczepionki, nawet na te warianty, które się pojawiają. Na tą chwile producenci podają roczną skuteczność, ochronę - ocenił prezes URPL.

Jacek Prusinowski: - Czyli najbardziej prawdopodobna perspektywa to rok po szczepieniu, dawka przypominająca?

Grzegorz Cessak: - Tak, trzeba zakładać ten scenariusz.

Jacek Prusinowski: - Kolejna dawka to nie powinny być tylko najbardziej skuteczne szczepionki?

Grzegorz Cessak: - Komisja Europejska przystąpiła do kontraktów, do porozumieniem, na razie tylko z producentami szczepionek mRna, które jest łatwiej wytworzyć, krótszy jest czas produkcji.

Jacek Prusinowski: - Sumując wątek, trzecia dawka to Pfeizer i Moderna?

Grzegorz Cessak: -  Na tę chwilę tak, ale trzeba brać pod uwagę, że do obrotu wejdą w tym roku jeszcze dwie szczepionki. Tzw. tradycyjne, używane w innych chorobach wirusowych. Także mają służyć jako trzecia dawka szczepionki.

Sedno Sprawy - Grzegorz Cessak
Sonda
Obawiasz się czwartej fali koronawirusa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają