Gowin mocno skrytykował Dudę: Podpisał skandaliczną ustawę

2017-05-17 11:48

Jarosław Gowin w środowy poranek gościł w programie Bogdana Rymanowskiego w TVN24. Jednym z tematów rozmowy była wczorajsza decyzja prezdydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu rządowej ustawy zwanej "apteka dla aptekarzy". Wicepremier jednoznacznie wyraził duże niezadowolenie z braku prezydenckiego weta w przypadku tej "skandalicznej ustawy".

Gowin postanowił nie bawić się w dyplomację i stwierdził jednoznacznie: - Jestem rozczarowany decyzją prezydenta (choć minister zaznaczył, że prezydent "do końca ważył racje, bo podpisał ustawę w ostatnim możliwym terminie"- red). Nowelizacja prawa farmaceutycznego uderza w wolność gospodarczą. Następnie mocno argumentował: - Uważam tę ustawę za bardzo szkodliwą, bo może doprowadzić do wzrostu cen leków, ale uważam ją pod pewnym względem za skandaliczną. To jest ustawa, która uderza w wartość dla mnie świętą, w wartość własności prywatnej.

Jak dalej wyliczał wicepremier: - Ja rozumiem, że apteki nie mogą być traktowane jak normalne sklepy i na całym świecie są regulacje polegające na tym, że apteka musi być prowadzona przez farmaceutę. Zgoda. Ale dlaczego właścicielem apteki może być tylko farmaceuta? To jest tak, jakby właścicielem stacji telewizyjnej mógł być tylko dziennikarz, a politykiem politolog!

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" słowa Gowina ocenił krótko:

 

 

Co przewiduje nowa ustawa? Przede wszystkim prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będzie miał farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Nowela zakłada, że przesłankami do wydania zezwolenia będzie co najmniej 3 tysiące mieszkańców gminy przypadających na jedną aptekę i odległość 500 metrów od apteki już istniejącej (z wyjątkiem sytuacji, gdy na dzień złożenia wniosku o zezwolenie od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej apteki funkcjonującej odległość wynosi w linii prostej co najmniej 1000 metrów lub apteka została nabyta od spadkobiercy w całości i jej adres pozostaje aktualny). Farmaceuta będzie mógł posiadać maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne.

Zobacz także: Leki podrożeją? Wraca kontrowersyjny pomysł „apteka dla aptekarza”