Głośny SPÓR o STOSUNKI polsko-żydowskie

2012-08-08 4:00

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pod ostrzałem części historyków. Wszystko przez decyzję ministra Radosława Sikorskiego (49 l.), który zarządził, aby polskie placówki dyplomatyczne promowały publikację polskich naukowców "Inferno of Choices" ("Piekło wyborów"). Według autorów tej anglojęzycznej publikacji książka opisuje całokształt stosunków polsko-żydowskich w czasach II wojny światowej. Jednak według "Rzeczpospolitej" z materiałów wyłania się obraz Polaków jako szmalcowników i antysemitów.

"Inferno of Choices" to wybór dokumentów i tekstów historycznych. Już ze wstępu można się dowiedzieć, że intencją autorów tego opracowania było przedstawienie zarówno dobrych, jak i złych aspektów stosunków polsko-żydowskich. Dlatego w publikacji znalazł się m.in. wyciąg z książki prof. Władysława Bartoszewskiego, ale i rozdziały poświęcone działaniom szabrowników, ludziom pomagającym Żydom za pieniądze, donosicielom i antysemitom.

I właśnie te fragmenty wywołały oburzenie niektórych. Jak twierdzi "Rzeczpospolita", nasi dyplomaci polecenie promowania książki wykonali, ale wcale nie byli z tego powodu zadowoleni. "Z centrali napisano, że ta książka ma służyć prawdzie. Przeczytałem ją i doszedłem do wniosku, że nie przysłuży się dobrze naszemu wizerunkowi" - miał powiedzieć "Rz" jeden z polskich dyplomatów w UE.

- W tej publikacji położono bardzo duży nacisk na zjawiska marginalne, takie jak donosicielstwo i szabrownictwo. To kuriozalny obraz Polaków - oburza się dr Piotr Gontarczyk z IPN. Jednak MSZ broni swojej decyzji, a oskarżenia uważa za nieuzasadnione (rozmowa z rzecznikiem resortu obok).