WAŻNE głosowania w Sejmie! Projekty zmian w ordynacji wyborczej trafiają do komisji [RELACJA NA ŻYWO]

2017-11-24 15:18

W piątek od godziny 9 rozpocznie się 4-godzinny blok głosowań, w trakcie których m.in. posłowie będą decydować o dalszym losie prezydenckich projektów o SN i KRS czy też zakazie handlu w niedziele. Sejm ma też przyjąc rządowy projekt zakładający stopniowe zwiększenie środków na służbę zdrowia – docelowo do 6% PKB. Natomiast wieczorem w miastach w całej Polsce ponownie mają się odbywać obywatelskie protesty przeciwko reformie sądownictwa. Zapraszamy do śledzenia z nami tych wydarzeń.

W przypadku odrzucenia wniosków opozycji o odrzucenie propozycji prezydenta ws. reformy sądownictwa, trafią one do dalszych prac w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W bloku głosowań posłowie mogą przyjąć również obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W takiej sytuacji propozycja trafi następnie do Senatu, a później na biurko prezydenta. Posłowie będą też głosować wniosek o odrzucenie w I czytaniu projektu PiS dot. zmian w kodeksie wyborczym, a także przyjęcie projektu nowelizacji ustawy rozszerzającego ustawowe przesłanki które pozwalają na określenie w regulaminie Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego zasad obniżania uposażenia posłów i senatorów oraz zasad obniżania i utraty prawa do diety parlamentarnej posłów i senatorów. Zapowiada się bardzo gorący dzień w Sejmie.

ABY AKTUALIZOWAĆ WCIŚNIJ F5 LUB ODŚWIEŻ STRONĘ

14:18 Koniec głosowań! Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami!

14:03 Kolejna ważna decyzja w kontekście przyszłorocznych wyborów samorządowych:

13:40 Trwają głosowania, zaś 30 min po ich zakończeniu szef PO, Grzegorz Schetyna zapowiedział konferencję prasową przy stolikach dziennikarskich. Tematem ma być złożenie wniosku o wotum nieufności dla rządu.

W jednym z głosowań postanowiono uhonorować Ignacego Mościckiego:

13:21 Nie tylko w Polsce żyjemy dzisiejszą lekturą Jarosława Kaczyńskiego:

Sejm projekt PSL o dodatku dla emerytów zdecydował się w międzyczasie odrzucić.

13:10 Pora na pierwsze czytanie poselskiego (PSL) projektu o stałym dodatku pieniężnym dla emerytów. Rzecznik PSL zaalarmował na TT:

12:57 Trwa burzliwa debata na temat proponowanych przez PiS zmianach w ordynacji wyborczej (pod formalną nazwą "pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych"). Został on skierowany do dalszych prac w komisji.

Następnie zaczyna się debata w sprawie zmian w kodeksie wyborczym. On również skierowany został do komisji.

12:28 Sejm uchwalił ustawę. Za zagłosowało 246 posłów. Po głosowaniu marszałek Kuchciński zarządził 5 min przerwy.

12:19 Pora na poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on m.in.:

- wprowadzenia do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych do 4,5 proc.- gmina w drodze uchwały będzie mogła ustalić maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla poszczególnych jednostek pomocniczych (sołectwa, dzielnic, osiedli), które jej podlegają- gmina będzie miała też możliwość ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży między godziną 22 a 6- zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Zapis wprowadza generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, jednocześnie dając samorządom możliwość wyznaczania miejsc przeznaczonych do jego spożywania

Wcześniej natomiast:

12:05 Wielu internautów oburzyła postawa PO i Nowoczesnej w trakcie głosowania uchwały o potępieniu ideologii i skutków rewolucji bolszewickiej:

11:58 Trwa debata nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Posłowie opozycji grzmią w swoich przemówieniach, że jest to zamach na ich wolność słowa i otwarcie furtki dla możliwości jej szykanowania przez władze Sejmu. Projekt zakłada m.in. umożliwienie obniżenia uposażenia oraz obniżenia i utraty diety poselskiej za naruszenie powagi Sejmu, Senatu lub Zgromadzenia Narodowego.

W głosowaniu projekt ustawy przygotowany przez PiS został przyjęty.

Wcześniej natomiast, pomimo sprzeciwów posłów PO i Nowoczesnej:

11:50 Tak głosowano w sprawie zakazu handlu w niedzielę:

11:44 W międzyczasie Sejm uczcił pamięć gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci.

Tak wyglądać będzie kalendarz wolnych niedziel:

11:32 Zakaz handlu w niedziele w proponowanym kształcie wchodzi w życie! Za przyjęciem zagłosowało 256 posłów.

Jednak co tam zakaz handlu, internauci żyją kotami:

11:22 Na pierwsze komentarze dotyczące wypowiedzi Mieszkowskiego nie trzeba było długo czekać:

11:01 Wniosek o odrzucenie projektu w całości zostaje, zgodnie z przewidywaniami, odrzucony. Pora na poprawki.

Najciekawszą wypowiedzią zabłysnął poseł Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej, który w tym kontekście nawiązał do pracy w niedziele księżów i handlu na terenie parafii (m.in. zbierania na tacę.

W międzyczasie nie milkną echa dzisiejszej lektury prezesa PiS:

10:54 Pora na III czytanie obywatelskiego projektu o zakazie handlu w niedziele. Projekt przedstawia Janusz Śniadek z PiS. Apeluje o odrzucenie wniosku opozycji, aby projekt ten nie został wprowadzony w życie i przyjęcie 20 z 39 poprawek.

Zamiast od stycznia 2018 roku, zakaz ma zacząć obowiązywać od marca 2018 r. Najważniejsza z poprawek zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu handlu w niedzielę już za dwa lata - od 2020 roku. Poseł PiS wskazał też, które konkretnie niedziele w najbliższych dwóch latach będziemy mogli jeszcze zrobić zakupy. W 2018 roku ma to być pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, a w 2019 roku już tylko ostatnia. Polityk PiS wskazał też wyjątki, które każdego roku pozwolą nam zrobić zakupy w wybrane niedziele w roku. Mają to być na pewno dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz inne wskazane jeszcze w ustawie.

Internautów humor nie opuszcza:

10:51 Trwa czytanie I projektu reformy o Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowany przez PO i posła Borysa Budkę. Jego przemówienie internauta skomentował wierszykiem:

10:45 Co dalej z prezydenckimi ustawami? Wstępnie poinformowano:

10:37 Posłowie opozycji w swoich wystąpieniach krytykują proponowaną reformę sądownictwa. W głosowaniu wniosek o odrzucenie w I czytaniu prezydenckiego projektu jednak przepada. Projekt trafi więc do komisji sprawiedliwości.

Teraz czas na projekt prezydenta o reformie Krajowej Rady Sądownictwa. Ponownie wniosek opozycji o odrzucenie przepada.

 

10:26 Przed nami głosowanie o prezydenckim projekcie dotyczącym Sądu Najwyższego.

W międzyczasie:

10:09 Humory dopisują, lektura chyba trafiła w gusta byłego premiera:

10:01 Ministerstwo Zdrowia pochwaliło się już swoim sukcesem na Twitterze:

09:54 Projekt zmian w finansowaniu służby zdrowia został przyjęty! Sprzewi wyraził jedynie jeden poseł, a drugi wstrzymał się od głosu.

Tymczasem prezes PiS, Jarosław Kaczyński ma inne zajęcie:

09:31 Rozpoczął się temat zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł na uwagi posłanki PO, Lidii Gądek, dotyczące wprowadzenia poprawek do projektu jego rządu, zarzucił jej partii hipokryzję. Bardziej merytorycznie odpowiedział posłowi Kukiz'15, Jerzemu Kozłowskiemu, którego poprawkę też chce odrzucić (tak też ostatecznie zdecydowano). Większość poprawek jest odrzucana przez większość sejmową (dyscyplina partyjna sztywna, 233 głosy przeciwko przyjęciu poprawek).

Lidia Gądek apeluje o przyjęcie chociaż jednej poprawki przez obóz władzy, jednak serca posłów Zjednoczonej Prawicy pozostają niewzruszone.

Bartosz Arłukowicz zdradza, że PO zagłosuje za projektem PiS, ale po wyborach w 2019 roku każdy inny minister z PO wprowadzi niezbędne poprawki, aby przyśpieszyć proces zwiększania dofinansowania służby zdrowia. Zapowiedział przy tym, że od nowego roku rozpocznie się "monitoring kolejek do lekarzy", którym minister Radziwiłł miał przeciwdziałać.

09:26 Sytuacja niecodzienna w polskim parlamencie - pełna zgodność w tym, aby upamiętnić 650 rocznicę przyznania przez Kazimierza Wielkiego praw Ormianom.

 

09:21 Poseł Nowoczesnej, Jerzy Meysztowicz rozpoczyna od wniosku formalnego, prosząc o... przerwę. Zwraca uwagę, że poprawki prezydenta nie były omawiane na posiedzeniu komisji sprawiedliwości. Przerwa ma służyć udaniu się opozycji do prezydenta Dudy, aby omówić jego poprawki i przedstawić swoje uwagi co do proponowanych zmian w ordynacji wyborczej.

Nie było niespodzianki, wniosek został odrzucony.

09:17 Obrady zostają wznowione.

Tymczasem warto przypomnieć, że również dziś Sejm zdecyduje, czy na nowo uregulować sprawę zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Projekt zakłada, że gminy będą mogły wprowadzać zakaz sprzedaży alkoholu od 22 do 6 rano.

09:07 Posłowie powoli zbierają się na sali planeranej. Tymczasem znany rysownik przedstawił swoją wizję dzisiejszych wydarzeń:

 

09:00 Zaczynamy! Przypomnijmy, że w trakcie trwającego posiedzenia Sejmu byliśmy świadkami m.in. rzucaniem papierów przez posła PO, Michała Szczerbę, czy też chęć wręczenia mu pieluchy przez posła PiS, Piotra Kaletę. Co wydarzy się dzisiaj?

Zobacz także: Sejm o zmianach w ordynacji wyborczej. Kolejna awantura w parlamencie!