Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. Jak napisano ustawa określa szczególne zasady przeprowadzanie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 w związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce. Wiele osób zadaje sobie pytania, jak będzie wyglądało głosowanie korespondencyjne, które ma obowiązywać każdego wyborcę. Ustawa zakłada, że wybory prezydenckie 2020 będą przeprowadzone wyłącznie w formie głosowania korespondencyjnego.
Jak głosować korespondencyjnie?
Po pierwsze warto zaznaczyć, że aby wziąć udział w takim głosowaniu wyborca nie musi składać wniosku o możliwości skorzystania z niego. Każdy wyborca w terminie od 7 dni do dnia przypadającego przed dniem głosowania musi dostać pakiet wyborczy, który dostarczony zostanie pocztą.
Pakiet wyborczy składa się z: karty do głosowania, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenia o tajnym i osobistym oddaniu głosu na karcie. Pakiet wyborczy, a także koperta zwrotna mają oznaczenia "przesyłka wyborcza".
Głosowanie korespondencyjne krok po kroku: Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, zakleja, a całość wkłada do koperty zwrotnej, do koperty zwrotnej wkłada też podpisane oświadczenie. Następnie kopertę zwrotną (z kartą do głosowania i oświadczeniem w środku) umieszcza sam lub przez inną osobę w specjalnie przeznaczonej do tego skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieje w spisie wyborców. Ma to zrobić nie wcześniej niż o godz. 6 i nie później niż do godz. 20 w dni głosowania.
ZOBACZ: 81-letni były minister w SZALE po słowach Dudy: "Paskudy, obrzydliwy.."
Później koperty trafią do komisji wyborczej, tam wyjmuje się z kopert zwrotnych koperty na kartę do głosowania i wrzuca do urny bez otwierania. Do urny nie trafią koperty do głosowania w kilku przypadkach (oznacza to, że kartę uważa się za nieważną, a nie bierze się jej pod uwagę do wyniku głosowania): jeśli oświadczenie nie jest dołączone, jeśli dane na oświadczeniu są niewpisane lub wpisane nieczytelnie, jeśli koperta na kartę do głosowania jest niezaklejona, jeśli wyborca podpisany na oświadczeniu nie figuruje w spisie wyborców przekazanym gminnej obwodowej komisji wyborczej.
W ustawie zapisano, że karze grzywny podlega ten kto: bez uprawnienia otwiera pakiet wyborczy lub zaklejoną kopertę zwrotną. Na karę więzienia do lat 3 naraża się ten kto: niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia, podrabia lub kradnie kartę do głosowania.