Uchodźcy z Ukrainy

i

Autor: kaz Wojna zmienia demografię

Gigantyczne pieniądze na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Morawiecki: to wielki sukces

2022-05-06 22:16

Konferencja Darczyńców dla Ukrainy, która odbyła się w czwartek w Warszawie, była wielkim sukcesem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie wyemitowanym przez stację Euronews w piątek. Podkreślił, że na pomoc humanitarną dla Ukrainy zebrano ponad 6 mld dolarów - więcej niż oczekiwano. "Ale nawet taka suma pieniędzy nie jest wystarczająca. Nie zaspokoi ogromnych potrzeb Ukrainy, biorąc pod uwagę toczącą się tam okrutną wojnę. Dlatego nasza aktywność i skuteczność w tej dziedzinie (niesienia pomocy Ukrainie - PAP) jest tak bardzo ważna" - mówił premier.

Euronews przypomniał, że odpierające rosyjską inwazję władze Ukrainy podkreślają znaczenie pomocy militarnej. Na pytanie o polski udział w pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy premier odpowiedział, że do tej pory Polska przekazała Ukrainie broń o wartości 1,6-1,7 mld dolarów.

"Otrzymali od nas wiele rodzajów broni. Udzieliliśmy hojnej i szerokiej pomocy, biorąc pod uwagę jak wiele rodzajów uzbrojenia dostarczamy na Ukrainę, od czołgów po różnego rodzaju pociski przeciwlotnicze" - wyliczył Morawiecki.

Express Biedrzyckiej - Jakub Wiech: Europa będzie chciała wrócić do handlu z Rosją

Prośby o pomoc

Dodał, że polski rząd utrzymuje codzienny kontakt z władzami Ukrainy, by na bieżąco reagować na jej prośby o pomoc. "Niemal każdego dnia otrzymujemy od nich listę tego, czego potrzebują" - podkreślił premier. Zaznaczył, że Polska odpowiada na te wnioski działając samodzielnie, jak i koordynując wysiłki innych krajów.

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych "republik" znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?