Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, 25-26 września 1939

2010-06-07 8:15

Bolesław Wieniawa-Długoszowski był jedną z najbarwniejszych postaci II RP, wyznaczony na następcę Ignacego Mościckiego nigdy nie objął urzędu prezydenta RP. Poeta, lekarz, także dziennikarz. 25 września 1939 prezydent Ignacy Mościcki wyznaczył go na swego następcę. Decyzja została jednak odwołana 26 września 1939 na cztery dni przed końcem urzędowania Mościckiego.

Polityczna kariera Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego rozpoczęła się – jak w przypadku wielu wielkich Polaków – w wojsku. Po wybuchu I wojny światowej Bolesław Wieniawa-Długoszowski przyjechał do Krakowa, gdzie od 1 sierpnia 1914 brał udział w kursie oficerskim Związku Strzeleckiego, już 3 sierpnia został powołany w skład 1 Kompanii Kadrowej.

6 sierpnia 1914 wraz z 1 Kompanią Kadrową wyruszył z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego. Uczestnicząc w walkach w latach 1914–1915, otrzymał awans na porucznika, a po wojnie Krzyż Virtuti Militari kl. V. W sierpniu 1915 wszedł w skład misji specjalnej, która udała się do Warszawy. Potem został osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego.

Jako adiutant Piłsudskiego brał udział w przygotowaniu wyprawy wileńskiej w 1919, w kampanii kijowskiej oraz w bitwie warszawskiej. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej dowodził także jednostkami kawalerii, m.in. pełnił obowiązki szefa sztabu 1 Dywizji Jazdy. Odznaczony Krzyżem Walecznych.

W 1923 roku po wycofaniu się Józefa Piłsudskiego z życia publicznego, również Wieniawa-Długoszowski został przeniesiony "w stan nieczynny". Jednak wkrótce podjął studia w Wyższej Szkole Wojennej. Po jej ukończeniu został dowódcą 1 Pułku Szwoleżerów następnie I oficerem sztabu w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych.

17 września 1939 (faktycznie 25 września 1939 – zarządzenie antydatowane) prezydent Ignacy Mościcki wyznaczył go "na swego następcę na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju". Wieniawa powiadomiony o nominacji opuścił Włochy i udał się pociągiem przez Szwajcarię do Paryża by objąć stanowisko. Ze względu na sprzeciw rządów Francji i Wielkiej Brytanii, oraz Władysława Sikorskiego, wobec jego nominacji, zrzekł się następstwa na urzędzie Prezydenta RP. Decyzja o wyznaczeniu następcy została odwołana 17 września 1939 (faktycznie 26 września 1939 – zarządzenie antydatowane).

Nasi Partnerzy polecają