Jak zdradził nam Krzysztof Gawkowski, w świąteczne przygotowania w jego domu jest najbardziej zaangażowana żona Angelika, natomiast on też nie odpuszcza i stara się jej jak najbardziej pomóc. W tym roku poseł Lewicy przygotował tradycyjny żurek, na co oczywiście mamy dowody! Polityk wysłał nam piękne zdjęcia oraz podzielił się przepisem na smakowite danie. To, jak przygotować świąteczną zupę znajdziecie na dole artykułu, ale zanim zabierzecie się do gotowania, sprawdźcie, co znaczy dla posła Wielkanoc i bez czego jej sobie nie wyobraża!
W świątecznych przygotowaniach rodzicom pomaga przede wszystkim najstarsza córka Michalina. Ma ona 12 lat, ale potrafi już całkiem sporo gotować. - Ona stała się dzisiaj uczestnikiem nie tylko świątecznym, ale i przygotowań świątecznych - mówił nam dumny tata. Dodał, że córka pomaga się też opiekować młodszym rodzeństwem, co jest wielką ulgą dla krzątających się po domu rodziców.
W domu Gawkowskich przestrzega się tradycji. - Zawsze rodzinnie w sobotę maszerujemy do kościoła ze święconką, w niedzielę jemy wspólne śniadanie z rodzicami. To jest czas, w którym jesteśmy razem - opowiadał poseł i dodał, że bardzo ważnym dniem jest poniedziałek. - Każdy tę tradycję oblewania się traktuje na miarę swoich możliwości. Dzieci oblewają rodziców, rodzice oblewają dzieci. Uważam, że trzeba to z pokolenia na pokolenie przekazywać - nie ma świąt wielkanocnych bez lanego poniedziałku! - podkreślił polityk.
Wielkanoc ma dla polityka duże znaczenie.
ZOBACZ TAKŻE: Kiedy wypada Wielkanoc 2022 i dlaczego to święto ruchome? Wyjaśnienie jest bardzo proste! [ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2022, KALENDARZ]
- Te święta drugi raz w roku dają poczucie bezpieczeństwa i czegoś, czego na co dzień nie dostrzegamy - bliskości rodziny. Dla mnie święta Wielkanocne i święta Bożego Narodzenia to czas zbliżenia z najbliższymi, nadrabiania straconego czasu, w związku z tym, że dużo jest pracy, a jednocześnie odnowienia - odnowienia zarówno w duchu, jak i w emocjach. Czekam na nie zawsze z dużą chęcią przeżycia takiego rodzinnego czasu - podsumował pięknie Gawkowski.
A oto przepis na świąteczny żurek:
- Przygotowanie żurku świątecznego rozpoczyna się tydzień wcześniej od przygotowania odpowiedniego zakwasu. Jeden litr zakwasu żytniego przygotowuje na gotowanej wodzie, dodaje dziesięć łyżek mąki żytniej, dziesięć ząbków czosnku oraz podobną ilość listków laurowych. Na koniec dwadzieścia ziaren ziela angielskiego. Odstawiamy na 7 dni i codziennie mieszamy.
- Następny krok to gotowanie dwóch litrów bulionu warzywnego. Napar gotuję przez około godzinę na obranej marchwi, korzeniu pietruszki, kawałkach pora i selera oraz pokrojonym jednym jabłku.
- Ostatnia faza przygotowania żurku to ok. 30 min gotowania, podczas których dodaje ugotowane i pokrojone dwa ziemniaki, podsmażone około 150 g kiełbasy zwykłej podsuszanej oraz ugotowane wcześniej i pokrojone około 350 g kiełbasy białej surowej lub parzonej. W fazie końcowej dodaje następujące przyprawy: rozgniecione ziarna ziela angielskiego; 1/3 cytryny, liść laurowy; dwie łyżki majeranku i pół łyżeczki czosnku, sól i pieprz do smaku
- Na koniec zabielam całość pięcioma łyżkami śmietanki 30%. U nas w domu do żurku wielkanocnego przygotowuje się również jaja na twardo i kroi w częściach do każdej zastawy.